Oftalmologija

smetnje u oku

biljka

Poštovani ,
već 2 dana u lijevom oku me nešto 'bocka' , imam osjećaj kao da mi je upala trepavica, al to nikako da prestane, ništa ne nalazim u oku, pa ne znam što bi moglo biti?

Hvala!
LP

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Osjećaj stranog tijela u oku može uzrokovati fizički prisutno strano tijelo u oku, no vrlo je malena mogućnost da se pritom radi o trepavici koja nije odmah „isplivala“ prilikom prvog suzenja. Vjerojatnije se radi o početnom simptomu upale ili erozije površine oka, sindromu suhog oka, promjeni na vjeđama i drugim sličinim stanjima pa se svakako javite svom oftalmologu kako bi se utvrdio uzrok smetnji i na vrijeme započelo eventualno liječenje.

blue sun

Poštovani dr.med. Lukenda,

prije otprilike tjedan dana primjetila sam zatezanje u gornjem lijevom kutu oka. Znači kada bih zaklopila oči, zategnula kapak i pokušala pomaknuti očnu jabučicu prema dolje, osjetila bih oštru, ali ne jaku, bol u gornjem lijevom kutu. Pošto sam u isto vrijeme bila i prehlađena, povezala sam tu bol s prehladom. Ne znam, koliko je taj zaključak ispravan. happy

Nakon tjedan dana ta bol znatno se smanjila, praktički nestala, no jučer su mi se pojavile nove 'smetnje' u oku. Dakle, od jučer imam osjećaj kao da mi je nešto u oku, kao trepavica, i to točno u kutu oka blizu nosa. Pregledala sam oko i nisam primjetila ništa što bi mi moglo uzrokovati tu smetnju.

Također, nisam primjetila nikakve promjene vida, kao niti nikakve promjene boje, oticanje, crvenilo ili nekakve druge promjene na kapcima i očima.

Prije 16 dana počela sam piti kontracepcijske pilule nakon 5 godina pauze, pa ne znam može li i to biti razlogom smetnji.

Eh, sad zanima me što bi to moglo biti? I nakon koliko dana da počnem paničariti i posjetim doktora happy

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Ukoliko osjećaj stranog tijela ne prođe ili postane izraženiji te kod pojave crvenila oka i sekreta, svakako se trebate javiti oftalmologu.

Blage i povremene smetnje koje ste naveli mogu biti dio sindroma suhog oka što samo po sebi nije razlog za paničarenje i hitan odlazak liječniku. Više o simptomima i faktorima rizika, kao što su oralni kontraceptivi, možete pročitati na Cybermed-ovom centru o suhom oku: http://www.cybermed.hr/centri_a_z...imbenici_rizika_za_sindrom_suhog_oka .

blue sun

Doktore, hvala Vam na odgovoru! happy

Pročitala sam tekst o sindromu suhog oka koji ste linkali u odgovoru, te vidjela da njegovu uzrok može biti uzimanje kontracepcijskih pilula.
Pošto se, u mom slučaju, pojava blagih smetnji očiju podudara s početkom uzimanja kontracepcijskih pilula, trebam još jedan Vaš savjet.

S obzirom na blage nuspojave na očima ne znam da prestanem piti pilule, ili nastavim te pratim dolazi li do pojave promjena oka koje ste naveli u prošlom odgovoru?

Još jednom Vam puuuuno hvala na odgovoru i pomoći happy

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Kako bi donijeli ispravnu odluku potrebno je na pregledu kod oftalmologa dijagnosticirati postoje li znakovi suhog oka i koji su mogući uzroci.

zbunjen18

Pozdrav. Imam osjećaj kao da me nešto smeta malo u lijevom oku. Neznam u panici sam cijelo vrijeme. Neznam da li si je to umisljavam sve ili ne. Šta vi mislite ? Naravno otići ću kod doktorice da mi da uputnicu za oftamologa da me pogleda.

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Samo je jedan odgovor na Vaše pitanje: otići na pregled.

Anonimus1111

Poštovani,

6.1. sam osjetila nešto kao da mi je upalo u oko. Gledala sam no nisam vidjela ništa. Osjecaj zuljanja u oku se nastavio pa sam nakon 2-3 dana kupila kapi ocuflash za ispiranje oka. 12.1. nakon što se ništa nije poboljšalo, te se osjecaj zuljanja u oku nastavio sam otisla svom doktoru koji je gledao oko i nije ništa vidio te mi je prepisao tobrex kapi 3 puta dnevno i tobradex mast, na tjedan dana. Danas, 17.1. osjecaj zuljanja u oku je jos uvijek prisutan.Sto mislite da je uzrok, hoce li to proci samo od sebe ili da se javim oftamologu.

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Ukoliko se žuljanje nastavi bit će potrebno otići oftalmologu koji će nastaviti obradu kako bi pronašao uzrok: napraviti bris oka, podrobnije analizirati suzni film i drugo.