Oftalmologija

Strabizam I carski rez

emmmma

Postovani,

Operirala sam konvergentni strabizam u 3 navrata, prvi put u sestoj a ostala dva puta u 14 -oj godini zivota.
Dioptrija je +1, 5.Prednji segment uredan, bilbus u divergentnom polozaju, desni bulbus zaostaje pri elevaciji.
Imam jos I astigmatizam I cilindar.
Da li trebam sa ovim nalazom ici na carski rez?
Nisam nikad imala problem sa ocnim tlakom

Hvala,
Ema

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Nema načina na koji bi porod mogao bitnije utjecati na očne mišiće i strabizam tako da zbog toga ne trebate ići na carski rez.

Postoje određene kontroverze vezane uz porode kod žena s visokom kratkovidnošću, no znanstvene činjenice upućuju kako i kratkovidne žene mogu bez straha roditi prirodnim (vaginalnim) putem, eventualno uz pregled stanja očne pozadine. Inače redoviti pregled očne pozadine preporučuje se svima koji imaju srednju i visoku kratkovidnost (dioptrije veće od -3,00).