Oftalmologija

VEP snimak kod bebe

amela983

Postovani, upuceni smo da uradimo VEP snimak bebi kada bude stara 6 mjeseci jer je pri rodjenju imala neke manje hemoragije koje su bile i u makuli, i koje su same isceznule (brz i prijevremen porod).Interesuje me sta se ovim pregledom moze dijagnosticirati i koliko se uopste moze dijelovati na dijagnosticirano kod ovako male bebe?
Lijep pozdrav

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Snimanjem vidnih evociranih potencijala moguće je ispitati funkciju vidnog živca. Iako je ova metoda vrlo korisna, rezultate ovog snimanja teže je analizirati kod djece mlađe od 3 godine zbog nemirne fiksacije i slabije pažnje. Bez punog uvida u dosadašnje nalaze teško je pretpostaviti je li pretraga propisana kao rutinski dio široke dijagnostičke obrade ili postoji sumnja na problem s očnim živcem.

amela983

Hvala Vam puno na odgovoru.Puno ste mi pomogli.

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Nema na čemu