Kontracepcija

Kontracepcijske pilule.

Kika123456

Poštovani,

u rujnu prošle godine počela sam piti oralne kontraceptive Naelia te sam u prosincu zatražila promjenu tableta zbog pojave akni. Nakon zadnje aktivne tablete u 4. blisteru Naelia tableta, 6. siječnja 2022. (četvrtak) počela sam piti Daylette. Od utorka (11.1.2022.) imam jake bolove u jajnicima i krvarenje crveno-smećkaste boje. U početku su krvarenje i bolovi bili prisutni tijekom cijelog dana, no u zadnjih par dana javljaju se samo u 6-7 sati nakon uzimanja tablete.
Zanima me radi li se o menstruaciji, probojnom krvarenju ili nečem trećem i kada mogu očekivati da će prestati? Malo sam zabrinuta obzirom da su i krvarenje i bolovi prisutni već tjedan dana.

Hvala vam unaprijed!

Nera22

Postovani
Posljednju menstruaciju sam imala 10.11.2021 do 16tog. Nakon toga imala sam odnos 20.11. sa zastitom. Poslije odnosa na vešu se osjetila sperma, popila sam kontraceptivnu tabletu pola sata nakon toga. Uradila sam i 3 testa i sva 3 su bila negativna. U decembru sam ocekivala menstruaciju međutim nije je bilo. Također ni sada u januaru. Ali u posljednja 4 dana na vešu bude smeđe i također sluzav iscjedak. Sta mislite sta to moze biti? I da li nisam dobila zbog kontracep. tableta? Također, da li smijem piti tablete za ubrzanje menstruacije jer me brine sto je nema? Unaprijed hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Kika, radi se o probojnom krvarenju. Ipak, obzirom na bolove koje navodite, savjetujem da se javite liječniku da se razjasni njihov uzrok.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Nera, to je nuspojava tablete. Možete, uz dogovor s Vašim liječnikom, uzeti tablete kojima će se potaknuti krvarenje.

Cibo1

Poštovani mozete mi odgovoriti na moje pitanje iznad?

Ivo Balenović, dr. med.

Bol je toliko nespecifičan simptom da ga ne mogu povezati s određenim stanjem niti lijekom. Prema svemu onome što ste naveli, ne postoji mogućnost trudnoće.

Cibo1

Pozdrav..opet ja. Stvarno se jako brinem da nije doslo do ovulacije na 10. tableti ovaj mjesec, simptomi su bili isti kao i kod ovulacije, blagi pritisak u donjem dijelu trbuha i rastezljiv iscjedak..bas sam zabrinuta jer sam 2 dana prije tih simptoma imala odnos s ejakulacijom..dali je stvarno moguce da pilule nisu odradile svoje i sprijecile ovulaciju ako sam popila sve tablete uredno bez preskakanja i u isto vrijeme?

Ivo Balenović, dr. med.

To je samo teorija, gotovo ravna nuli

Cibo1

Dobar dan, test rađen 14 dana od odnosa, tj 4 dana prije iscekivane mjesecnice (pijem kontracepcijske pilule) je pouzdan?? Radila sam onaj osjetljivosti od 10 jedinica mislim da se zove cyclotest.

Ivo Balenović, dr. med.

Test je pouzdan.

Cibo1

Poštovani, ovaj mjesec sam na drugoj kutiji Midiana tableta i na 21. piluli (jučer)mi se pojavio smeđi iscjedak, nema prave krvi nego samo smeđi iscjedak. Danas pijem prvu placebo pilulu i menstruacija treba nastupiti u nedjelju. Dali je to predznak menstruacije? Jer od danas osjecam i menstrualne bolove te pritisak u jajnicima uz taj smedi iscjedak. Moze li to biti implantacijsko krvarenje s obzirom da sam odnos s ejakulacijom imala 13.1.?

Ivo Balenović, dr. med.

Kod žena koje uzimaju oralne kontraceptive krvarenja su oskudna i kraće traju. Prema svemu ne bi se trebalo raditi o implantacijskom krvarenju. Ako se želite uvjeriti, uradite test.

Cibo1

Poštovani! Kako sam vam već pisala, na zadnjoj aktivnoj tableti drugog mjeseca uzimanja pilula dobila sam smeđi iscjedak, on je trajao od petka (21 pilule) do danas oko 11 sati kad sam i trebala dobiti menstruaciju. Danas na ulosku i kod brisanja nakon nužde ima svježe krvi ali je to puno manje u usporedbi s prošlim mjesecom. Osjecam povremeno i menstrualne bolove te osjecam nadutost i pritisak u jajnicima te stalni osjecaj kao da bi krv trebala izaci a nemoze.. test na trudnocu sam napravila jucer ( dan prije ocekivane menstruacije) na prvi jutarnji urin i ispao je negativan. Sigurno se ne radi o trudnoci ili trebam kroz par dana ponoviti test? Veliki sam panicar i promatram svaku sitnicu.. inace sam sve pilule pila redovno, na vrijeme bez preskakanja.
Uz sve to me normalno bole grudi i otecene su ali to je tako od kad sam pocela trositi pilule..i vec par dana je prisutna glavobolja, dali to moze biti od pada hormona u tijelu?

Ivo Balenović, dr. med.

Trudnoću možete isključiti. Navedeni simptomi mogu biti nuspojava kontraceptiva.

Cibo1

Poštovani doktore!
Pijem Midiana tablete kao što sam vam već i prije pisala. Sve pilule sam popila redovno i na vrijeme. Zadnji odnos imala sam 13.1 na sedmoj aktivnoj tableti druge kutije i nakon toga sam dobila mestruaciju. Ona je zapocela na zadnjoj aktivnoj tbl. u obliku smeđeg iscjedka da bi za 3 dana bila prava krv, doslovno je curilo a osjecala sam i grceve i to dosta. Dan prije nego sam dobila tu menstruaciju napravila na test na trudnocu osjetljivosti 10j/ml na prvi jutarnji urin i bio je negativan. S subote na nedjelju uvečer ( znači na drugoj aktivnoj tbl. 3 kutije, kada je mestruacija koja je normalno trajala pet dana već prošla) sam cijelu noć povraćala i imala mučnine. Odmah se zabrinula da je riječ o trudnoći. To jutro u nedjelju nakon cijele noći povraćanja napravila sam test na prvi jutarnji urin osjetljivosti 10j/ml i bio je negativan. Mogu li se sa sigurnošću pouzdati u taj rezultat i vjerovati testu? Inače nemam nikakve druge simptome trudnoće, čak su me i prestale boljeti grudi od pilula, samo me muči ta mučnina koja se djelomično nastavila kroz ova 2 dana ali iskreno više ne znam dali to mogu prepisati strahu i psihi ili necem drugom.
Hvala unaprijed na strpljenju i odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Trudnoću možete isključiti sa sigurnošću.

Cibo1

Znači taj test je rađen na prvi jutarnji urin 27. dan nakon odnosa. Dali je moguce da nebi pokazao trudnocu iako je ima (usprkos menstruaciji)? Zabrinuta sam zbog mucnina.
Hvala vam na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Test je pouzdan.

Kika123456

Postovani,

Pijem drugi blister Dayletta te sam u drugom tjednu (8.-14. dan) u subotu zaboravila popiti tabletu. Popila sam ju u nedjelju (oko 12 sati kasnjenja). U srijedu sam imala nezasticene odnose pa me zanima koja je sansa za trudnocu?
Jucer sam popila drugu placebo tabletu i krvarenja jos nema pa sam zabrinuta.
Takoder, dva dana nakon tog odnosa sam pocela koristiti Canesten vaginalete i kremu pa me strah da je i to moglo utjecati na zastitu.

Unaprijed vam hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Prema navedenome ne postoji mogućnost trudnoće. Ako se želite uvjeriti uradite test.