Kontracepcija

Pilula za dan poslije - najčešća pitanja

Hannaaa

Pozdrav!
Imala sam nezaštićen odnos sa dečkom 5. maja i, obzirom da nije bio siguran da li je svršio u mene ili ne i pošto mi ciklusi nisu potpuno regularni (npr. u januaru je počeo 27, u februaru 29, a u aprilu 5.) dan nakon odnosa sam popila EllaOne. Nisam imala nikakve neželjene efekte. Gotovo sam uverena da nisam bila u plodnim danima tokom odnosa, ali hteli smo da moguću trudnoću svedemo na najmanju meru, jer trenutno definitivno nije momenat za bebu. Očekivala sam da mi menstruacija počne negde između 7. i 10. maja, ali još uvek nisam dobila. Da li je očekivano da menstruacija kasni toliko nakon uzimanja EllaOne? Zbunjena sam jer su mi očekivani početak menstruacije i uzimanje tablete bili vrlo blizu. Kada bi trebalo da uradim test na trudnoću ili da se obratim ginekologu? Hvala unapred na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Svakako napravite test. Menstruacija nakon pilule za dan poslije može kasniti do 7 dana.

klol97

Pozdrav!
Dečko i ja smo jučer imali zastičeni odnos, no nakon što je on ejakulirao pri vađenju penisa kondom je ostao u meni. Dio kondoma je već bio vani tako da sam ga vrlo jednostavno izvadila. Nisam 100% sigurna da li je došlo do izlijevanja dijela sperme jer se u kondomu nalazio popriličan sadržaj. Ubrzo nakon toga sam se istuširala i dobro isprala stidne usne i područje oko ulaza u rodnicu kako bi, za svaki slučaj, uklonila bilo kakav ostatak sperme. Zadnja menstruacija mi je bila 7.5. Imam li razloga za brigu i potrebu uzimati pilulu za dan poslje kao prevenciju?

vanja-girl

Poštovani,

9.5. sam imala nezaštićen odnos sa momkom i ejakuirao je u mene. Posljednja manstruacija je počela 30.4., tako da je to 10ti dan ciklusa. Odmah sljedeći dan, otpilike 15-16h nakon odnosa, sam popila tabletu EllaOne. Ne osjećam nikakve simptome, osim pojačanog 'bijelog pranja' (nisam sigurna da li se tako zove, valjda znate na šta mislim). Već sam pila tabletu za dan poslije prije 5 godina, ali je neku drugu, ne EllaOne i imala sam krvarenje puno prije nego što sam trebala dobiti. Zanima me da li će i ovaj put biti tako i kolike su šanse da zatrudnim uprkos tableti?

Unaprijed hvala na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Klol uzmite pilulu za dan poslije.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vanja šansa za trudnoćom je vrlo mala. Menstruacija bi trebala biti u očekivano vrijeme.

Mibi114

Poštovani,pisala sam van nedavno o odnosu koji je bio 2 dana poslje menstruacije.Dakle od tablete sam krvarila 12 dan nakon što sam ju popila,nekih 7 dana... I trebala sam menstruaciju dobiti 14. a sada je još nema,jel zbog tablete tj. krvarenja koje je trajalo 7 dana ili?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Može kasniti do tjedan dana. Ako kasni više napravite test na trudnoću.

tkik

Poštovani, molim bih za savjet.
Dečko i ja smo s petka na subotu oko pola 2 u noci imali zasticeni seks ali na samom kraju je puknuo kondom, decko je svrsio izvan mene ali nismo sigurni jel ista ostalo i u meni. Uvijek ekstra pazimo, nismo nikad bez zastite, i ovo se prvi put dogodilo. :/ U panici i svemu sam odmah u roku tri sata otisla u ljekarnu i popila Ellaone pilulu . Da naglasim, meni je ciklus dosta neredovit, nekad 31, nekad 32 dana a nekad 36. Zadnja menstruacija mi je pocela 27.04.i trajala 5-6 dana. Pa me sad zanima posto je taj period od 72h nakon seksa najkriticniji a on jos nije prosao i ja sam popila pilulu, smijem li popiti kombinaciju npr jos par logesta plus jos par nakon 12 sati, ili ako postoji neka pilula koja uzrokuje raniju menstruaciju koju moze propisati ginekolog?? Da budem 100% sigurna da nece doci do nicega, jer vec sam u panici i sama pomisao na testove na trudnocu, cekanje i sve me uzasava. Sve aplikacije u koje sam upisivala datume pokazuju da mi plodni dani nekako zavrsavaju s 20.im,ili 21.im. Hvala na svakom savjetu.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prema opisanom ne bi trebalo doći do trudnoće jer su neplodni dani a uzeli ste i pilulu za dan poslije pa ste umanjili šansu za istom.

zeljana11

Poštovani,

imam problem i molila bi vaše mišljenje..

13.6. sam imala odnos i štitili smo se prezervativom koji je pukao a mi nismo primjetili. Tek kad je bilo gotovo.

Ciklus mi je 34 dana inače, krvarenje 6-7 dana. Koristim androidovu aplikaciju za praćenje ciklusa i sudeći po njoj, ovulacija mi je trajala 5og do 11. 6., a zadnja menstruacija počela 21.5.

Ima li smisla koristiti ellaOne s obzirom da ona radi na principu odgađanja ovulacije?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako je došlo do ejakulacije uzmite je.

zabrinutajn

Poštovani,
Sinoć sam imala potpuno nezaštićen odnos. Pijem logest pilule već 3 godine i desi mi se da zaboravim da popijem pilulu, što mi se desilo pre 3 dana (9 dan iz pakovanja), ali sam se tek sinoć toga setila. Kako sam jako zabrinuta i paničim, a nisam u mogućnosti da odmah posetim lekara, molim Vas mi recite da li da uzimam pilulu za dan posle i kako da nastavim sa svojim pilulama ako je uzmem, šta će se desiti? Hvala unapred!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uzmite pilulu za dan poslije.

zabrinutajn

Hvala Vam na brzom odgovoru. Kada uzmem, kako dalje da nastavim sa uzimanjem logesta?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Do kraja blistera.

pčelica23

Poštovani,
Prije 3 tjedna sam bila na namjernom pobačaju, a prošli tjedan sam opet imala spolni odnos bez zaštite. Dan poslije odnosa sam popila pilulu za dan poslije. Sada imam bijeli iscjedak i zanima me je li to normalno i moram li se bojati da sam ponovo trudna?
Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Iscjedak nema veze s možebitnom trudnoćom.

pčelica23

Hvala na odgovoru, ali još me zanima kolika je mogućnost da sam ponovo trudna iako sam popila pilulu za dan poslije?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vrlo mala.