Kontracepcija

promjena pilule

Lubenicaimango

I treba da pijem jos 3 dana Bensedin po jednu tabletu i jos 3 dana diklofenata po 2 na dan. Da li to sve utjece?

Ivo Balenović, dr. med.

Navedeni lijekovi ne utječu na učinkovitost kontraceptiva.

Lubenicaimango

Ove godine sam radila 2 puta papa test i kolp. Medjutim ektopija je uvek prisutna od kako sam prvi put radila gin pregled, a na poslednjoj i pretposlednjoj imam mozaik i sada imam punktaciju, napisao je ovo mozaik et punctatio PVU, cekaju se nalazi pape pa ce videti sta ce. od cega je to? Papa je uvek II grupa

Ivo Balenović, dr. med.

Dok je nalaz papa testa u redu nije potrebno ništa raditi. Ektopij nastaje prerastanjem cilindričnih stanica (koje se nalaze unutar cervikalnog kanala) na vanjski dio vrata maternice gdje se normalno nalaze pločaste stanice. To nastaje zbog djelovanja hormona. Takvo stanje nije patološko i ne zahtjeva liječenje, ali je osjetljivije na vanjske utjecaje i podložnije promjenama.

Lubenicaimango

Da li to moze biti i od pilula za kont?
Znaci lijekovi Bensedin, Diklofenak i Xsyzal ne utjecu na pilule? Prva dva pijem zbog ukocenosti vrata, a trece protiv ambrozije

Lubenicaimango

I pijem ih sa razmakom od par sati, 2 min sata od pilula

Ivo Balenović, dr. med.

Navedeni lijekovi ne utječu na kontraceptive. Ektopij je fiziološka pojava prisutna u oko 70% žena i nije uzrokovan kontraceptivima.

Lubenicaimango

Da li sa pilulama nema poremecaja menstruacije, tipa ako sam bila na moru, pa moze da kasni u tih 7 dana zbog promene klime (kad odem na more) ili sve funksionira normalno?

Ivo Balenović, dr. med.

Kod žena koje koriste oralnu kontracepciju nema remećenja ciklusa. Jedino što se može desiti je izostanak krvarenja. To je zbog djelovanja kontraceptiva na sluznicu maternice.

Tina_mech

Samo još jedno pitanje, dobila sam savjet od ginekologa da nakon prelaska s Belara na Lindynette 30 napravim normalnu pauzu od 7 dana ( a da ih inače smijem piti i bez pauze.) Ja sam ih počela piti 3. dan pauze. Pa me zanima jesam li time napravila nešto pogrešno, da li je smanjena zaštita u tom ciklusu? Isto tako imam još jedno pitanje, naime nakon uzimanja 6. tablete, došlo je do povraćanja nakon 2 sata, te sam ponovno uzela novu tabletu. Smijem li popiti ostatak tableta (te tako si smanjiti ciklus na 20, te napraviti dan manje pauze), ili moram uzeti tu 21. tabletu iz nove kutije. Hvala na odgovorima.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ništa se neće desiti budući da ste počeli s tabletama 3. dana pauze. Možete ovaj ciklus skratiti na 20 dana. Kontracepcijska učinkovitost neće se umanjiti.

Lubenicaimango

Doktore, znaci 100% bensedin ne umanjuje ucinak pilula za kont? Pila sam ga nekih 5 dana, zbog ukocenosti vrata. Jer sam na forumu procitala da ta grupa lekova smanjuje, a u uputama ne pise nista za njih.

Lubenicaimango

U uputama pise da utjecu na kont. lijekovi za epilepsiju, hiv, hepatitis C, grizeofulvin, neki antibiotici, kantarion i sedativi - barbiturati. Znaci Bensedin ne utjece?

Lubenicaimango

Neka bude da sam popila maksimalno 7 tableta bensedina za 7 dana. Nije bilo ejakulacije u rodnici niti odnosa za odnosom

Ivo Balenović, dr. med.

Bensedin ne umanjuje učinak tableta za kontracepciju.

Lubenicaimango

A lijekovi protiv bolova i protiv alergije isto ne umanjuju djelovanje?

Ivo Balenović, dr. med.

Ne umanjuju.

Lubenicaimango

Da li suplementi Fitoval (60 kom), Beviplex (30kom) i lekovi koje sam pila po nekoliko dana uzastopno max 7 dana - Bensedin i Diklofenak utjecu na pilule? Pilule pijem skoro pola godine.

Ivo Balenović, dr. med.

Navedeni lijekovi ne utječu na učinak kontracepcijskih pilula.

Lubenicaimango

Interesuje me zasto mi se javlja spoting u poslednja 3 ciklusa kad mi ostane po nekoliko pilula pred kraj pakiranja? A dobijem menstruaciju i mimo tog spotinga, iako sam mislila da necu dobiti jer mi tacno krene pred kraj pakiranja i traje skoro do menstruacije. Nemam nikakvih drugih nuspojava

Nazad
Naprijed