Kontracepcija

promjena pilule

Lubenicaimango

A to sto sam na moru za vreme 7 dnevne pauze i kasni menstruacija? Nema veze sa promenom klime? Kad se piju pilule to ne utice na njih?

Ivo Balenović, dr. med.

Kod žena koje redovito uzimaju kontracepcijske pilule menstruacije postaju oskudnije i kraće traju, a ponekad mogu i izostati. Promjena klime nema nikakve veze s tim.

Lubenicaimango

Pijem pilule 7 mjeseci, u toku pauze umjesto 8og dana ja sam popila 7og prvu pilulu, sta da radim sada? Tek sam poslije vidjela da zapocinjem pakiranje petkom. Da nastavim da pijem tako? Zastita ce biti potpuna?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nastavite s uobičajenim uzimanjem. Zaštita se neće umanjiti, niti se išta loše može dogoditi.

Lubenicaimango

Pijem Legravan pola godine, medjutim proslo pakiranje sam krenula 7. dan a ne 8 dan, i nisam sigurna da li sam popila 21 pilulu pa ne znam ni kada da krenem sa novim pakiranjem. Danas sam dobila pa da li mogu da krenem sa pakiranjem kao da tek pocinjem da pijem Legravan sa prvim danom menstruacije?

Ivo Balenović, dr. med.

Počnite s prvim danom menstruacije, kao da ih tek počinjete uzimati.

Tatjana01

Postovana, koristila sam logest pilule 3mjeseca prosle godine i jako su me boljele grudi tokom cijelog koriscenja i zato sam odlucila prestati. Sad ovaj mjesec sam ih pocela ponovo u nadi da me ovaj put nece boljeti ali isto. Hocu da kada zavrsim sa ovom kutijom predjem na jaz pilule, pa me zanima da li trebam praviti pauzu od 7 dana ili da ih pocnem piti odmah cim zavrsim sa logestom. I da li ce prelazak smanjiti djelovanje kontracepcije? Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nastavite bez pauze, a prelazak na druge pilule neće djelovati na učinkovitost zaštite.

Lubenicaimango

Pila sam Legravan 6 mjeseci, sa poslednjim pakiranjem sam zaboravila jednu pilulu pa nisam znala kad da pocnem sledece pakiranje pa sam pocela u toku pauze da pijem ponovo od prvog dana menstruacije pilule, sada pijem 2.mjesec i imala sam odnos sa prekinutim snosajem. Da li je zastita potpuna? I da li je smanjena zastita ako nekad ne popijem tacno u sat nego sat/dva posle?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, zaštita je potpuna. Nema razloga za brigu. Neće se ništa dogoditi ako tablete ne uzimate točno u sat. Tek ukoliko se zakasni više od 12 sati s tabletom može doći do smanjenja učinkovitosti.

Lubenicaimango

To mi se sad racuna kao 2.mjesec ipocetka? Nisam nikad imala tako prekinut snosaj sa pilulama pa se plasim. Uglavnom doradimo rukama.
A stolica nakon uzimanja pilule pola sata sat ne smeta? Samo proljev?

Ivo Balenović, dr. med.

Zaštita je potpuna. Stolica nakon pilule ne umanjuje djelotvornost.

Lubenicaimango

Hvala, a da li se smanjuje dejstvo pilule ako sam ju uzela tokom jela? Ako sam je pojela maltene s hranom? Pise u uputstvu da ne.

Lubenicaimango

Nisam zvakala pilulu, progutala sam je. Ostalo je onako malko hrane u ustima pa sam nastavila da jedem

Ivo Balenović, dr. med.

Uzimanje hrane s tabletom ne umanjuje učinkovitost zaštite.

Lubenicaimango

Doktore, pila sam pilule skoro 6 mjeseci, ali sa poslednjim pakiranjem sam nesto preskocila pilulu i onda kad sam dobila menstruaciju tokom tih 7 dana pauze pocela sam s novim pakiranjem, to je ok? i nakon te kutije sam dobila menstruaciju i nastavila piti pilule normalno. tokom uzimanja 2 pakiranja pilula imala sam odnos, nije svrsio u mene al cim je izvadio svrsio je maltene odmah, pa me interesuje da li moze biti nesto? znam da se u toku uzimanja pilula moze svrsiti u vaginu, ali mi obicno zavrsimo rukom, a sada se desilo tako da je bio prekinut snosaj pa sam uplasena

Lubenicaimango

i imam grceve u jajnicima. inace sad je 20.ta pilula a i nos mi curi. je l to do prehlade?

Lubenicaimango

i nakon mokrenja imam osjecaj posle 2 min kao da mi se opet ide u wc, ali me nista ne pece.
a za trudnocu ne treba da se brinem? pila sam 6 mjeseci, nisam popila 21 pilulu pa nisam znala kad da pocnem novo pakiranje pa sam pocela sam s novim pakiranjem istih pilula u toku 7dnevne pauze sa prvim danom ciklusa dobila i onda sa drugim pakiranjem imala prekinut snosaj

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu. Jedna pilula manje ne umanjuje zaštitu.

Lubenicaimango

Nisam sada preskocila nego pre 2 mjeseca. Tada sam onda u toku 7 dnevne pauze kad sam dobila ciklus pocela da pijem sa prvim danom menstruacije. Iste su pilule u pitanju Legravan. To je sve ok sto sam uradila?

Nazad
Naprijed