Kontracepcija

Yasmin i drugi lijekovi

Natalija Beljo, dr. med.

Dok pijete Sumamed potrebna dodatna zaštita.

mina_1

Pozdrav!

Imam jedno kratko pitanje čisto radi sigurnosti. Uglavnom, pila sam Yaz, sada sam se vratila na Logest (danas 3. tableta) zbog povećanih kapilara na nogama. Namjeravam početi piti Antistax tablete za vene i kapilare kao dodatak prehrani, pa čisto radi sigurnosti, da li ikako dijeluju na kontracepciju?

Unaprijed hvala!

mina_1

Pozdrav!

Već sam jednom poslala, ali mi nije objavilo, pa evo opet. Uglavnom, imam jedno kratko pitanje, čisto radi sigurnosti. Pijem Logest, a od sutra namjeravam početi piti Antistax tablete za vene kao dodatak prehrani. Zanima me mogu li kojim slučajem utjecati na kontracepciju?

Unaprijed hvala!

Natalija Beljo, dr. med.

Neće.

haira

Postovana doktorice,hvala na prethodnom odgovoru.

Pojasnit cu detaljnije; dakle pila sam sumamed 5 dana i rekli ste mi da uz Yasmin uzimam dodatnu zastitu,naravno. Igrom slucaja,antibiotik sam uzimala za vrijeme 7-dnevne pauze. Sada sam ponovno pocela s novom kutijom i ne pijem antibiotik vec par dana,ali mi je doktorica opce prakse rekla da sumamed ostaje jos 5 dana u krvi pa me zanima iduce: dodatna zastita potrebna samo za vrijeme UZIMANJA antibiotika ili i tih dodatnih 5 dana dok je on u krvi.Izvinite ako je pitanje glupo... happy Lijep pozdrav!

Natalija Beljo, dr. med.

Dok ga pijete radi absorbcije.

haira

VELIKO HVALA! happy

lynxmel79

Postovana doktorice,

jedno pitanje i molim Vas da se ne ljutite ako je suludo,ali zanima me dolazi li zbog koristenja kapi za oci do smanjenja djelotvornosti tableta?Konkretno koristim Tobrex kapi za oci(tobramicin). Nisam vidjela na popisu na prvoj strani,znaci li to onda da moja zastita nije smanjena?

Hvala unaprijed!

Natalija Beljo, dr. med.

Ne smanjuju zaštitu.

anabela lee

Postovana doktorice,

zanima me da li Efox tablete utjecu na efikasnost Yasmina? Unaprijed hvala na odgovoru.

Natalija Beljo, dr. med.

Dok ih pijte dodatna zaštita.

Rena1990

Poštovana doktorice, da li na bilo koji način može biti štetno uzimanje vitamina D i Yasmina, tačnije onih kapsulica Vitamin A+D3 (Alkaloid)? Pretpostavljam da ne smanjuje zaštitu, ali nikako nisam ljubitelj miješanja bilo kakvih tableta, pa me zanima da li imaju ikakvog uticaja jedne na druge? Unaprijed hvala na odgovoru!

Natalija Beljo, dr. med.

Možete ih piti.

Rena1990

Poštovana doktorice, moram Vas ovo pitati za svaki slučaj, da li one tablete protiv mučnine kod vožnje autobusom (Dramine - čini mi se da se tako zovu) mogu smanjiti djelovanje Yasmina? Unaprijed hvala na odgovoru!

Natalija Beljo, dr. med.

Ne.

Jecika21

Tokom prvih 16 dana uzimanja Yasmin tableta sam koristila i Eftil (1/2 tablete ujutru valproinska kiselina 145mg i natrijum-valproat 333mg) i lorazepam 1mg. Sledecih 8 dana sam koristila velahibin (venlafaksin 75mg 1 ujutru) i lexilium 3mg. Da li ovi lekovi uticu na ucinak kontraceptivih pilula? Pogledala sam listu lekova koji uticu na delotvornost ali nisam se snasla, cinilo mi se da ne uticu.
Hvala unapred na odgovoru.

Natalija Beljo, dr. med.

Za one koje je dokazano da utječu su izdvojeni, a kako se ne zna sa sigurnošću za ostale savjetuje se dodatna zaštita .

silvy-1

Poštovana doktorice,

Vidjela sam da je uz uzimanje Sumameda smanjena efikasnost Yasmina, a mene zanima da li je Azimed lijek sličan ili isti kao i Sumamed i da li je i kod njega potrebna dodatna zaštita tijekom uzimanja. Na tablici nisam pronašla azithromycinum kao lijek koji ima interakcije sa kontraceptivima. Uzimam Azimed 500 , 3 tablete, a još 6 tableta Yasmina mi je preostalo za uzeti.

Unaprijed hvala na odgovoru.

Natalija Beljo, dr. med.

Savjetujem da se koristi dodatna zaštita za vrijeme uzimanja.

Dada3

Poštovana doktorice,
da li medicinski ugljen utječe na apsorbciju yasmina?..popila sam ga 4 sata nakon yasmina..Srdačan pozdrav