Kontracepcija

Yaz i PAUZA

kikky9

Okej.
Neće mi se to spojiti kao duža pauza? To sto ću popiti “samo” jednu bas prije prave pauze? Da ne bi ispalo da sam 6 dana na pauzi ak pijem zadnja dva po jednu.
U biti, dokle god pijem jednu: blokirana je ovulacija i to nije pauza?

Ivo Balenović, dr. med.

Dokle god pijete po jednu blokirana je ovulacija, bez obzira koliko ste ih uzeli prije toga. Ovulacija je blokirana i za vrijeme pauze/placebo tableta.

kikky9

I imam jedno ovako pitanje: ako mi se dogodilo zbog probavnih smetnji da sam pila 2 Yaz tablete zadnja dva dana prije pauze, znaci li to da nakon pauze novi ciklus općenito započinjem s Jednom tabletom Yaz?

kikky9

Dogodilo mi se jednom da sam zadnje Dane aktivnih tableta popila duplo, kod tih probavnih smetnji), nisam htjela riskirati u slučaju da se nešto nije apsorbiralo. Ako mi se i ovog puta tako dogodi, da završim s2 tbl na dan, nakon pauze, normalno ciklus počinjem s jednom roza tbl?

Molim Vas, ako mi ikako na ovo možete prije vikenda odgovoriti

Ivo Balenović, dr. med.

Da, novi ciklus počinjete s jednom tabletom.

kikky9

Pozdrav
Pozitivna sam na covid i još imam upalu desno pluća. U potpunosti mi je izostala menstruacija.
Danas sam započela novi blister, ali kad sam dobila nalaze jetrenih proba savjetovana sam da prestanem uzimati kontracepciju. Popila sam prvu tabletu i dalje vise neću.
Naime, jako su mi povišeni jetreni enzimi i moram na neku dijetu.
Postoji li mogućnost trudnoće?
Dan prije pauze sam imala odnos.
I jel moguće da je menstruacija izostala sad radi tih jetrenih enzima? Jel bi trebala dobiti menstruaciju ako dalje ne uzimam tbl?

Jako sam zabrinuta.
Pa Vas molim za pomoć.

kikky9

Sve ovo pitam iz razloga sto znate da brljam s viškom tih tableta pa je bilo svakakvih kombinacija.
Je li trudnoća moguća?
Uopće ni ne osjetim da ću dobiti niti ista. Apsolutno.

Čak sam danas popila 1-u iz novog blistera ali mi je naknadno ginekolog rekao da zbog jetrenih enzima prestanem s kontracepcijom.
Molim vas, ako mi možete reci sto da radim kako bih izazvala menstruaciju? Trenutno je situacija kakva je, i ne mogu nigdje.
Napomenula bih da sam prije nekih 2 tjedna osjećala čudno grudi, onako kao onda da trebam dobiti (a bila sam u sredini ciklusa)

Molim za pomoć!

Ivo Balenović, dr. med.

Ne postoji mogućnost trudnoće. Menstruaciju jednostavno morate pričekati. Moguće da je to uzimanje tableta 'na svoju ruku' dovelo do povišenja jetrenih enzima.

kikky9

Dakle, trudnoća je isključena čak i bez obzira sto sam dan prije pauze imala odnos?

Sad u potpunosti prestala s tabletama. Znaci, samo očekivati menstruaciju?

Ivo Balenović, dr. med.

Trudnoća je isključena. Pričekajte menstruaciju.

kikky9

Jel moguće da sam potpuno izgubila menstruaciju?
I čime ju se posljedično može potaknuti?

Ivo Balenović, dr. med.

Nije moguće. Pričekajte je. Doći će.

kikky9

Dobila sam menstruaciju.
Definitivno se skidam s tableta, zbog jetrenih proba.

Ivo Balenović, dr. med.

To morate.

kikky9

Pozdrav,
Javljam se nakon preboljenog covida.
Dakle, kao sto sam napisala onda 16.4. Sam dobila menstruaciju (sa zakašnjenjem), ali ipak jesam. To je bila situacija da u pauzi nisam dobila menstruaciju, pa sam krenula s novim blisterom 1 dan i kako se pokazao los jetreni nalaz uopće dalje nisam nastavljala s pilulama (dakle popila samo jednu iz novog blistera) i dobila menstruaciju iza tog, zbog tih loših nalaza jetre i u potpunosti prestala s pilulama nakon te popijene jedne iz novog blistera. Je li moguće da je menstruacija i tako izostala radi infekta rada i jetrenih proba u ta 4 dana?
Ali velim, započela sam usprkos tome novi blister, jednu i pilulu i onda skroz prestala, i dobila menstruaciju.
Dakle 16.4. Je datum menstruacije.
Prošli tjedan mi se tako pojavio nekakav smedjkasti iscjedak.
A od danas (6.5.) osjećam bolove u donjem dijelu trbuha, onako kao da ću dobiti menstruaciju. Takav osjećaj.
Odnose u medjuvremenu nisam imala. Planirala sam ovu subotu. Naravno, na oralne kontraceptive se ne vraćam; ali ako mi možete reci koje su sad opcije zaštite: budući da sad ne znam u kojim danima mogu zatrudnjeti a u kojima mogu imati odnos bez ikakve zaštite?
Ili da je sad najsigurnije da se štitim prezervativima?
Smijem li imati odnos u subotu? Sto se tiče tog da ne znam kako mi funkcionira organizam sada nakon ovog svega?

Sto preporucujete?
Lp

kikky9

U slučaju da dobijem menstruaciju, a naručila sam se kod ginekologa, molim Vas za informaciju: može li se napraviti transvaginalni ultrazvuk u vrijeme menstruacije?
Znam da nije bas ugodno i da se preporuča kasnije, ali može li se napraviti i kad žena bas ima menstruaciju ?

Ivo Balenović, dr. med.

Pregled i uzv se ne rade tijekom menstruacije. Sada je najsigurnije koristiti kondome. Kod urednog 28-dnevnog ciklusa ovulacija nastupa 14. dana. Plodni dani se računaju od 3 dana prije do tri dana nakon ovulacije, dakle od 11. do 17. dana ciklusa.

kikky9

Lijep pozdrav.
Obavila sam pregled kod ginekologa. Na lijevom jajniku mi se vidi cista, ali treba pratiti.
Liječnik je mišljenja da oni bolovi koje sam osjećala u četvrtak su moguća ovulacija, i da zapravo bih mogla dobiti menstruaciju kroz 10-14 dana, ali treba pratiti.
Imam pitanje za Vas: je li kod mene potpuno isključena mogućnost trudnoće, zadnji odnos je bio 10.4. (To je bila ujedno i zadnja aktivna Yaz tableta, na taj dan odnosa), a od sutradan sam bila na pauzi (ako se sjećate iz postova ranije, kada mi je izostala mjesečnica). 15.4. Sam započela novi blister no s obzirom da sam isti dan dobila rezultat s lošim jetrenim probala vise nisam nastavljala s tabletama. Tad sam zapravo skroz prekinula oralnu kontracepciju. Mjesečnicu sam dobila 16.4. Navečer.

Danas sam bila na spomenutom pregledu, da je ikako tada nastupila trudnoća (10.4.) jer me brine jesam li bila zaštićena i preostalih par dana nakon odnosa jer sam onda zapravo ušla u dio kad sam pauzu spojila (ako izuzmemo onu jednu popijenu aktivnu tabletu kad sam mislila da ću ići s novim blisterom) s trajnim skidanjem s Yaza.

Da je kojim slučajem trudnoća nastupila, bi li to liječnik danas na ultrazvuku vidio?
(Uzv je bio danas 8.5.)

Zanima me Vaše mišljenje i o tome i o mogućoj mjesečnici na temelju nalaza:
Uterus homogeno strukturiran 61x54x46 mm
Endometrij 7,4 mm
Desni jajnik 29x16 uredan
Lijevi jajnik 25x26 mm...anehogena nepravilna tvorba
U trbušnoj šupljini nema slobodne tekućine.

Može li se na temelju ovog nalaza pretpostaviti da ću dobiti menstruaciju?
I je li mogućnost trudnoće otklonjena čak i usprkos tome sto je zadnji odnos bio bas na dan zadnje aktivne tablete, pa jutro nakon odnosa sam odmah bila na pauzi (kad je menzes izostao), pa u ta 4 dana nisam dobila menstruaciju (pretpostavljam i radi jetre i radi covida tad), i onda počela novi blister bez da sam dobila menstruaciju i prestala piti odmah nakon jedne aktivne tablete; potom je mjesečnica došla dan iza.

Da je ikakva trudnoća u pitanju, jel bi ginekolog vidio to danas na uzv?
Nakon koliko općenito od začeća treba da se na uzv pokaže trudnoća??

Puno puno hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Trudnoća je isključena. Ona se ultrazvučno vidi otprilike tri tjedna nakon oplodnje. Menstruaciju ćete dobiti unutar dva tjedna.

kikky9

Još bih samo se nadovezala, ako bih išla vaditi Beta hcg, negdje sam čitala da može biti nepouzdan ako je vrijeme ovulacije?
Ako bih to otišla napraviti, a možda mi je u tijeku ovulacija, jel bi bio pogrešan?

Nakon koliko vremenski od odnosa je sigurno za provjeriti betu?

Nazad
1 ... 8 9 10 11 12 13 ... 27
Naprijed