Endokrinologija i dijabetologija

ALT enzimi

IVANA

Poštovani,
koristim kontracepcijske pilule Diane 35 već 2 godine. Počela sam ih koristiti zbog akni. Sada ih koristim kao konttracepciju za sprečavanje trudnoće. Stalno idem na ginekološke preglede i kontorliram krv. Zadnji nalaz krvi pokazao je da mi je nešto povećan ALT enzimi. Referentne vrijednosti su do 36, a meni je 46. Da li je to zabrinjavajuće i da li je potrebno zbog toga prestati koristiti Diane?

prim.dr. I. Pavlić-Renar, dr.med

Navedeno vrlo blago povečanje ALT nije zabrinjavajuće niti zahtjeva prekid terapije. Dalje treba to kontrolirati i uz eventualni daljnji značajni porast prekinuti uzimanje hormonskog kontraceptiva.