Endokrinologija i dijabetologija

GGT

tea

Molim Vas da mi rečete na što ukazuje nalaz krvi kojem su sve vrijednosti u normali osim gGT koji je 69 (normala je 9-35).
Unaprijed zahvaljujem!

Dr. sc. Ivana Pavlić-Renar, dr. med

Kada se od svih jetrenih enzima ( AF, AST, ALT, GGT) pojave povišene vrijednosti samo ili najizraženije GGT najčešće se radi o začepljenju žučnih puteva ili alkoholizmu, ali može biti i kronična upala jetre. Međutim, u tim slučajevima su vrijednosti obično više. Postoje i naka druga stanja u kojima se mogu lagano povisiti vrijednosti jetrenih enzima (npr. debljina) ali tada su obično povišene vrijednosti i AST, ALT.

Vrijednosti koje navodite nisu zabrinjavajuće. Nalaze bi trebalo prekontrolirati i ako bi vrijednosti GGT i dalje rasle učiniti daljnju obradu ( isključiti opstrukciju, alkoholizam); ako bi vrijednosti ostale približno iste ili se vratile u normalu ne trebate se dalje brinuti.