Endokrinologija i dijabetologija

hirzutizam

ella

Poštovana,dr.sc.Ivana Pavlić Renar!
Pišući dr.Kupešić na vašem forumu za pacijente u vezi trudnoće i hirzutizma (poruka:trudnoća i hirzutizam2) rečeno mi je da bi bilo uputno u vezi hirzutizma javiti se endokrinologu. Zanima me Vaše mišljenje i moguće liječenje jer su nalazi spolnih hormona i štitnjače uredni,Diane ne podnašam, a liječnik endokrinolog kod kojeg sam bila prošle godine nije mi ništa prepisao ni uputio me na daljnje pretrage. Estetski problem je još uvijek tu i ne mogu se nikako riješiti dlakavosti na području brade.
Najljepša hvala na Vašem odgovoru!

Dr sc Ivana Pavlić Renar

Hirzutizam nije uvijek odraz hormonskog poremećaja kojeg treba liječiti. Teško mi je reći bez svih nalaza, ali po onome što sam vidjela iz Vaših ranijih obraćanja ginekologici na ovom formumu, te uz činjenice da ste već gledani od endokrinologa koji nije prepisao liječenje, mogu zaključiti da je je u Vas takav slučaj; tj. da nema težeg endokrinog poremećaja kojeg bi trebalo liječiti. U tom slučaju ostaje estetski problem prolazne ili trajne epilacije. O prolaznoj (vosak i sl.) vjerojatno sve znate. Ja nemam dostatno znanje da Vam savjetujem bilo što u svezi eventualne trajne epilacije, pa Vam savjetujem da se interesirate o tome, možda i konzultirate dermatologa.