Endokrinologija i dijabetologija

Hormoni ili ?

Eva

Postovani,

ovakav je moj problem:
Od kada znam za sebe moram se boriti s kilogramima iako jedem sasvim u granicama normale i stvarno se ne prejedam.
Zanima koje se sve pretrage i gdje trebaju ovaiti da vidim da li je mozda moj metabolizam spor i sta ga usporava,da li je rijec o stitnjaci ili necem drugome.
Cula sam da postoje takve pretrage i da se na osnovi tih rezultata prepisuje dijeta.

Unaprijed hvala!

Dr Ivana Pavlić Renar

Koliko god da jedete jedete više nego Vašem organizmu treba. Naime, bazalna potreba nije u svakoga ista, a po rezultatima vidite da Vi trebate malo hrane. Ako nema nikakvih drugih simptoma ni teškoća najvjerjatnije ni nema nikakvog hormonskog poremećaja. Stoga Vam savjetujem razumnu redukcijsku dijetu: prije svega vodite dnevnik prehrane: zapišite (pošteno!) sve što pojedete kroz nekoliko dana. Zatim izbacite sve nepotrebne visokoklorične namirnice (kolače, slatkiše, čokoladu). Umjesto šećera, napitke zaslađujte umjetnim bezkaloričnim sladilima. Zamijenite bijeli kruh crnim i smanjite količinu na pola. Izbacite svo masno meso i nareske s jelovnika. Povećajte količinu lisnatog povrća koliko god možete, a uopće količinu voća i povrća povećajte. Koristite obrano mlijeko i mliječene prozvode s manje masnoća. Nemojte piti alkohol ni kalorične bezalkoholne napitke. Potražite kakav priručnik o prehrani gdje ćete vidjeti energetsku vrijednost pojedinih namirnica, te preporuke o zdravoj prehrani. I ne manje važno: vježbajte što više, trošite energiju. Uspijeh sigurno neće izostaviti, a dijeta koju sami sastavite bit će efikasija od bilo koje druge.