Endokrinologija i dijabetologija

inzulin i kontracepcija

Marta

Poštovani,
zanimalo bi me kako kontracepcijske pilule djeluju na izlučivanje inzulina? Da li ga pojačavaju i da li bi ih ja onda smjela koristit kao osoba s graničnim dijabetesom tipa2 koja moram birat na prehranu koja ne podiže naglo šećer u krvi? I da li bih se udebljala nakon njihova korištenja?
Puno hvala

Dr Ivana Pavlić Renar

Hormonskikontraceptivi ne djeluju na lučenje inzulina, nego na odgovor tkiva na inzulin. Uz njihov utjecaj tkiva lošije reagiraju na inzulin pa ga teba više. Zbog toga se uz uzimanje ovakvih preparata mogu pojaviti poremećaji tolerancije glukoze i poremećaji masnoća u krvi. Stoga bi za Vas, obzirom da već imate poremećenu toleranciju glukoze, bilo bolje odlučiti se na neku drugu metodu kontracepcije