Endokrinologija i dijabetologija

policisticni jajnici?

Malecka

Pozdrav! Imam 20 god. u poslednje vrijeme pojavile su mi se dlacice na licu kao i po tjelu (pojacana dlakavost) isla sam na ginekoloski pregled i ustanovljeno mi je da mi je lijevi jajnik policistican.Sada bi trebala na jos neke pretrage.Molim vas recite mi dali se "dlakavost" moze smanjiti nekim tabletama,cime te dlacice najbolje otkloniti..primjetila sam da sam jako postala depresivna izgubila volju za zivotom,ne izlazim i sve to..zbog problema koji mi se pojavio. Sto da radim???? Unaprijed hvala

prim.dr. I. Pavlić-Renar, dr.med

Vjerujem da vam je problem koji se je javio velik ali morate se pomiriti sa svojom dijagnozom i poceti rješavati probleme onako kako je to najbolje moguće.Od lokalnih metoda (metoda na mjestu pojave) za dlakavost efekt imaju jedino kozmetičke metode uklanjanja dlačica. Antiandrogeni hormoni zajedno sa popravljanjem razina hormona jajnika u većine žena umanje dlakavost. No takva terapija je ipak rijeđe potrebna. Više cista na jednom jajniku ne treba biti i poremećaj endokrine funkcije ni plodnosti. Važno je da se smirite i prihvatite savjet ginekologa a što se tiče dlačica: samo hrabro, prvo kozmetičarki pa zatim van u život i sve će vam biti lakše. Vjerojatno drugi niti ne primječuju vaš problem koliko vi sami.