Endokrinologija i dijabetologija

prolaktin

Ana

Radi prim. steriliteta rađeni su mi hormoni svi su u redu jedino je prolaktin malo povišen 420.07 ref. vrij. 76.07-400.07 . Da li je to možda uzrok neplodnosti (6 mjeseci nemogu zanjeti)

prim.dr. I. Pavlić-Renar, dr.med

U vašem pitanju navodite da ste laboratorijske pretrage radili zbog steriliteta jer 6 mjeseci ne možete ostati trudni. Ukoliko su razlozi za sumnju na neplodnost jedino šestomjesečni bezupješni pokušaji mogu vas utješiti jer sve do 1 godine (po nekima čak i dvije) smatra se fiziološkim i ne zahtijeva posebne pretrage. Vrijednosti prolaktina uz referentni raspon za vaš laboratorij (provjerite još jednom ref. vrijednosti) ne bi mogle objasniti probleme sa začećem.