Endokrinologija i dijabetologija

štitnjača

Marija

Pred 6 mjeseci iako su hormoni bili u granicama normale ultrazvukom mi je ustanovljena upala štitnjače, te prisutni znaci difuzne bolesti. Preporučena je samo kontrola hormona za 6 mjeseci i sadašnji nalaz je:
T3= 2,3
T4= 132
TSH= 4,82
Molim vas da mi pojasnite nalaz i da me savjetujete što da radim dalje.
Da li mi je vec sada potrebna terapija hormonskim tabletama? da li te tablete debljaju?

Hvala

prim.dr. I. Pavlić-Renar, dr.med

Upala štitnjače postoji više podvrsta a za potvrdu ili isključivanje diagnoze Hashimotovog tireoiditisa bilo bi potrebno znati još i vrijednosti antitijela specifičnih za štitnjaču, te nalaz citološke punkcije. Ukoliko je potvrđena ta dijagnoza redovita kontrola endokrinologa je neophodna a vremenom i nadomjesna terapija hormonima štitnjače. Po nalazima, u vas će uskoro trebati ta terapija: granično je povišena vrijednost TSH a ostali nalazi su uredni što znači da štitnjača još daje dovoljno hormona, ali treba jači poticaj (stimulacija). Hormoi štitnjače ne debljaju, dapače potiču mijenu tvari