Endokrinologija i dijabetologija

tsh

danijela

skoro sam radila pregled krvne slike i sve je u redu osim tsh koji je normalno 4, a kod mene je 10. T4 iT3 su u redu. zakazala sam pregled kod endokrinologa ali to je tek za dva mijeseca. Mozete mi reci da li je to neko teze oboljenje i kako se ljeci

prim.dr. I. Pavlić-Renar, dr.med

Povišene vrijednosti TSH uz uredne vrijednosti T3 i T4 govore o latentnoj (prikrivenoj, još neizraženoj) hipotireozi tj. slabijem radu štitne (ili tireoidne) žlijezde. Žlijezda slabije radi pa joj je za normalno lučenje hormona treba jači podražaj ( to je tireotropni hormon –TSH kojeg luči hipofiza). Ovo je relativno čest oblik bolesti koji uglavnom treba nadoknadu hormona štitnjače (u tabletama).