Kardiologija

Holter ekg-a

belina23

Poštovani,
imam 23 godine. Često osjetim ubrzano lupanje srca pa sam otišla kod kardiologa na pregled. UZV je u redu. Holter sam nosila, i danas sam dobila rezultate međutim ne znam ih objasniti. Nalaz ovako glasi:
Temeljni je ritam bio sinusni, prosječne frekvencije 75 otkucaja u min. Najviše 138 (hodanje uza stubište), najmanje 48 (dok sam spavala).
Kod ventricular ectopy su mi zabilježene sve nule kao i kod supraventricular ectopy 30%.
Kod R-R variability su sljedeći podaci: stnd dev: 156 ms, %NN>50: 22.84%, r-MSSD: 47ms, pauses total: 0.
Kod S-T absolute: depression: -1.75mm, elevation: ***mm.
Također, gdje mi je review screen za najmanji broj otkucaja piše bradycardia.

Unaprijed zahvaljujem.

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

To je praktički uredan nalaz Holtera.

yelenay

Poštovani,

Imam 26 godina, i prije nekoliko mjeseci na sistematskom pregledu mi je ustanovljen WPW sindrom. Sistematski sam i prije radila (ekg) nekoliko puta (jednom godisnje), ali dosada mi nitko nije ustanovio isto, iako su uvijek me pitali jesam li uznemirena, uzrujana etc...
Simptome kao takve imam već dugo, ali zbog manjka i nekih drugih zdrastvenih problema, nisam se previše obazirala na iste, iako su mi stvarali smetnju. To je prvenstveno
bol u grudima, ne samo na lijevoj, već i na desnoj strani koja se zna proširiti pod pazuh i ispod lijeve ruke uzduž pazduha. Lupanje srca, koje zna dugo trajati, i pri čemu refleksno počnem masirati sredinu grudi. Jako udaranje srca (osjetim u grlu te udarce, teško mi je objasniti). Umor, nedostatak zraka i poriv na povraćanje nakon što hodam ubrzanije ili uzbrdicom (bez obzira što istu prijeđem svakodnevno) te omaglice. Moram napomenuti međutim da imam i nizak tlak, često 90/50 te da radim 8 sati ponekad i više za kompjuterom.

Nakon što je WPW pronađen, doktorica me uputila kardiologu, gdje me opet poslalo da nosim holter. Tu vam prenosim nalaz holtera, te vas molim za mišljenje iz više razloga. Moram napraviti i UZV, a naručena sam tek za tri mjeseca, da čekam ili bi bilo poželjno s obzirom na nalaz napraviti što prije?
Nadalje, ja sam podvodni ribolovac, i kako vidim, ronjenje nije jedna od opcija, a ja želim nastaviti svoj život normalno, i ako je moguće, riješiti se ovih simptoma bez lijekova. Čitala sam mnogo o vama i vidim da izvodite ablaciju, koja je poprilično uspješna, stoga vas molim i savjet mislite li da bi ista to riješila i ako da, preporučujete li mi istu čim prije (zbog oblasti posla samo zimski period, do 01.06 i od 01.11 ulazi u obzir).

Nalaz holtera je sljedeći (molim isprike zbog podužeg posta):
Temeljni ritam je sinusni, prosječne frekvencije 75/min. Najvise 150/min te najnize 54/min.

Venticular Ectopy
Total 484
20% Early / Late: 111 /17
Pairs: 70
Total Runs: 47
Beats in Runs: 183

Longest Run: beats 8 at 123 rate
Fastest Run: beats 3 at 218 rate
RonT: 33

Superventicular Ectopy 30%
Total: 235
Single: 116
Pairs: 49
Total Runs: 5
Beats in Runs: 21 Longest run: beats 6 at rate 93 Fastest Run: beats 4 at rate 216
Aberrant: 0

R-R Variability
Stnd Dev: 111 ms
%NN>50: 32,92%
r-MSSD: 65 ms
Pauses Total: 0 (greatest than 1.9 sec)

S-T Absolute
Depression: -3.37 mm
Elevation 4.75 mm

Napomena da sam nepušač, nalazi hormona štitanjače su u redu, osim niskog tlaka nekih većih problema nemam (imam samo cistične grudi, operirani fibroadenomi), a u obitelji imam dva slučaja srčanih bolesnika.

Hvala unaprijed na odgovoru,
Jelena

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Vi ste u prvom redu kandidat za katetersku ablaciju. Pretpostavljam da se u običnom EKG-u vidi delta val, a budući da imate simptome, to bi bio WPW sindrom. Ablacija je terapija prvog izbora.

yelenay

Zahvaljujem vam puno na odgovoru.

Javiti ću se kod vas u kliniku (mislim da je to najbolje) jer želim taj zahvat napraviti kod vas.
Da, na normalnom EKG-u delta val je jasno vidljiv.

Hvala još jednom