Kardiologija

Holter-kardiologija

Jagoda77

Molim Vas misljenje.
Cjelo vrijeme snimanja EKG holte monitoringa verifikuje se sinusni ritam prosjecne fr.79/min minimalne 45/min a maksimalne 158/min.
26% snimanja biljezi se sinusna tahikardija fr.vece od 100/min.epizode iste su prisutne i tokom noci.
Uocavaju se u vise navrata smjene kratkotrajnih epizoda srcane fr.50/min iza koje slijedi epizoda sinusne tahikardije fr.110-130/min.
U predkomorskom nivou zabiljezena je ektopicna aktivnost u formi pojedinacnih SVES (12) parova SVES (23) te 18 epizoda salve SVES od minimalno 3 do maksimalno 9SVES u nizu fr.77/min.
Uocava se pojava delta talasa sto ukazuje na postojanje WPW sindroma.

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Sam Holter je praktički uredan. Prisutnost delta valova može značiti WPW sindrom, to ovisi o tome da li imate napadaje lupanja srca (tahikardije)? Ukoliko da, onda treba učiniti katetersku ablaciju električnog snopića u srcu koji je za to odgovoran. Ako se radi samo o delta valu bez tahikardija, načelno se može i čekati (to malo ovisi o dobi, zanimanju, bavljenju sportom i slično).