Kardiologija

Neprestane aritmije

Ten026

Imam 26 godina i nedavno sam napravila EKG koji je pokazao sinusnu bradikardiju (44/min). UVZ ukazuje na kompenzirani miokard, mitralnu regurgitaciju I i trikuspidalnu regurgitaciju V-1, 71 mm/sec, PG 11,7 mm Hg. Tijekom pregleda se također registriraju i pojedinačne SVES. Unazad mjesec dana imam neugodan osjećaj podrhtvanja i preskakivanja srca koji je nevezan s naporom. Inače toleriram fizička opterećenja i amaterski se redovito bavim tjelovježbom. Moje smetnje su najizraženije tijekom mirovanja i kod jela te uobičajenih pokreta. U međuvremenu sam uzimala magnezij (čija je trenutačna vrijednost 0,80 mmol/L) no aritmije se nisu smanjile. Štitnjača je uredna na svim pretragama. Opća krvna slika također (osim LDL kolesterol 3,26). Nikada nisam imala težih bolesti, ne trošim nikakvu terapiju. U zadnjih dva tjedna aritmije su mi se još više pogoršale, dogadjaju se tijekom cijelog dana, nekada imam osjećaj da traju i po jednu minutu bez prestanka. U većini slučajeva osjećam i laganu bol u predjelu srca kao lagano probadanje. Planiram svakako staviti holter ali se bojim jel ne znam što uopće mogu očekivati ako je situacija tako loša. Molim za misljenje jel sam jako uplasena :/

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Nema velikog straha. Treba učiniti UZV srca i Holter EKg-a, pa na temelju toga zaključiti i odrediti ev liječenje.