Kardiologija

pčelinji proizvodi

goga1967

Poštovani,
moj suprug (46god) već nekoliko godina ima povišen krvni tlak, tahikardiju i psorijazu. Uzima Iruzid i Byol, a za psorijazu Elocom mast, Beloderm kremu. Naravno da se psorijaza pogoršala s početkom terapije protiv visokog tlaka. Kako bi izbjegli često korištenje kortikosteroida, a i za opće poboljšanje imuniteta preporučeni su nam pčelinji proizvodi propolis, cvjetni prah i matična mliječ. Navodno najbolje djeluju kad se uzimaju u kombinaciji. Međutim, (educirani) pčelar bio je malo skeptičan glede djelovanja navedenih pčelinjih proizvoda na osobu koja boluje od visokog tlaka i tahikardije, pribojavajući se da ne dođe do pogoršanja (pogotovo što se tiče tahikardije).
Imate li saznanja u vezi djelovanja pčelinjih proizvoda da kardio bolesti ?
Hvala unaprijed na odgovoru

Doc. dr. sc. Robert Bernat, dr. med.

Nisu mi poznati pouzdani nalazi koji bi dali odgovor na pitanje interakcije s pčelinjim proizvodima. Načelno, ne vidim štetu od uzimanja istih.