Oftalmologija

Brzo pogoršanje vida

blue-jeans

Dobar dan!
Imam 22 godine, naočale nosim godinu i pol. Dobila sam naočale u 5. mjesecu 2015. godine, na oba oka -0.25 i cilindri -0.25. Ubrzo sam bila primijetila da mi se vid pogoršao i u 10. mjesecu 2015. sam otišla ponovo na pregled, na jednom oku mi je bila -0.50 sa cilindrima -0.75, a na drugo oko -0.75 sa cilindrima -0.50. Sad u 7. mjesecu 2016. godine sam opet primijetila pogoršanje, nisam dobro vidjela kroz naočale i oči su mi stalo bile kao umorne i išla sam na pregled, sada mi je na jedno oko -1 sa cilindrima -0.75, a na drugo oko -1.25 sa cilindrima -0.50. Na moje pitanje zašto mi se tako brzo pogoršava vid nitko mi ništa ne kaže konkretno, ne znam što da radim ako se nastavi ovako brzo pogoršavati. Ako mi Vi možete pomoći... Hvala unaprijed

blue-jeans

Zaboravila sam napomenuti da imam i astigmatizam

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

U vašem slučaju mijenja se samo sferna dioptrija, dok je astigmatizam stabilan. To najvjerojatnije znači da se radi o rastu oka zbog kojeg Vam raste dioptrija, a ne nekom ozbiljnijem poremećaju koji je potrebno liječiti. Kako je na zaustavljanje rasta dioptrije teško utjecati, važno je jedino da uz dobro određenu dioptriju i punu korekciju imate 100% vida (1.0) jer bi. U suprotnom bi bilo nužno istražiti zašto Vam vid slabi.

westt

Ja sam u lipnju dobio prve naočale i također mi je ustanovljena kratkovidnost -165- i -2.25. i astigmatizam.
Također, primjećujem da dosta slabije vidim bez naočala. Postoji li način kako poboljšati vid? Radim neke vježbe za poboljšanje vida koje sam vidio na internetu ali ne znam pomaže li to baš. Hvala

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Dioptriju je danas moguće ispraviti naočalama, kontaktnim lećama te operativnim zahvatima. Kao što ste i sami primijetili, vježbe nažalost ne pomažu, jer je glavni uzrok vaše kratkovidnosti i astigmatizma povećano oko te nepravilna zakrivljenost rožnice i leće koje se mogu ispraviti samo navedenim postupcima.