Oftalmologija

Čudna dioptrijska stakla- Pomoć ASAP!

DikanA

Poštovani,

molim "malu" pomoć.
Imam 29 godina i oduvijek imam problema sa vidom.
Još kao dijete sam nosila onaj povez preko jednog oka kako bi ovo drugo mogla više " vježbat".
Tokom studiranja ustanovlljena mi je dioptrija -0,75.
Nakon 4 godine i vrlo površnog nošenja naočala, moja diotrija se povečala.
Sve sam slabije vidjela, točnije ono što je s daljega, zapravo slabo ili ništa.
S obzirom da puno vremena provodim pred kompjuterom i s obzirom da sve slabije vidim, negdje podsvjesno sam znala da moram na ponovni pregled vida.

Neki dan sam slučajno u prolazu pored jedne optike zamjetila BESPLATAN kompjuterski pregled vida.
Otišla sam na taj pregled, znači ne na onaj klasični sa kapanjem oko itd. (koji je, čini mi se pouzdaniji), već ta besplatan kompjuterski.
Ustanovljena mi je dioptrija od desno oko -1,50 a lijevo -1,25.
Gdin. koji mi je vršio pregled rekao je kako mi kompjuterski pregled prikazuje još veću dioptriju (skoro -2,00), ali klasičnim pregledom moje oko "odbija -2,00.

Nakon tjedan dana dobila sam dioptrijska stakla.
Sa njima bolje vidim (u daljinu), malo da to tako kažem "konfuznije" na bliže, ali nešto mi je čudno u toj dioptriji a što točno-jednostavno neznam opisati.
Neznam dali je to zato što je različita diotrija na jedno i drugo oko, ili zato jer se jednostavno nisam još uvijek navikla na NOVU dioptriju.
Kao da osjećam neki lagani prelaz dok gledam kroz naočale i napravim pokret glavom sa lijeva na desno.

Možda moj mail zvuči čudno, ali ja neznam što da poduzmem?
Dali da na drugo oko dignem dioptriju na -1,50 (tj. promjenim staklo) ili smanjim na -1,25?
Čak mi je pomalo i slabo kad gledam kroz njih, ali samo na momente. Dok drugi dan, već je bolje.
Pogotov osijećam veliko privikavanje kad ih nakon dana skinem, ili ujutro nakon spavanja stavim.
Dali mi itko može pomoći i svajetovati što da napravim.
Dali možda samo pretjerujem? blunk :/ sad

Pomoć ASAP!

Hvala veliko!

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Bez panike. Smetnje koje ste naveli česte su kod promjene naočala u osoba s većim dioptrijama ili astigmatizmom. Kako Vaša dioptrija spada u malene dioptrije, navedene smetnje ne bi trebale trajati duže od 10 dana. Smetnje na blizinu mogu upućivati na preveliku dioptriju pa, ako ne prođu, svakako ponovno provjerite dioptriju. Nemojte sami mijenjati dioptriju.

Korisno je i s vremena na vrijeme napraviti kompletan pregled oka, posebno ako ste imali probleme s vidom i ako puno radite za računalom.