Oftalmologija

dijagnoza M47.0

nehaj

Poštovani,
lijepo Vas molim da mi pojasnite dijagnozu M47.0.
Liječnica je preporučila (obzirom na promjene na optičkom disku koje bi ukazivale na početnu zastojnu papilu) da napravim MR glave (mozga).
Kako ona kaže, očni živac je isturen, kao da ga nešto od strane glave pritišće.
Vidno polje (perimetrija) je u granici normale.
Sve što sam pročitala ukazuje mi samo na jedno-tumor u glavi.
Otkako mi je to jučer rečeno samo o tome razmišljam.
Molim da mi Vi date svoje viđenje mog problema. Da li se može još koji nalaz obaviti, uz neizostavnu MR? Ne znam što da radim...

Zahvaljujem na odgovoru,
Snježana Prpić

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Administrativne „radne“ dijagnoze poput ove koje ste naveli najčešće ne objašnjavaju dobro prirodu vašeg problema, još manje prognozu. Uredno vidno polje je dobar znak. Vaša liječnica najvjerojatnije preporučuje magnetsku rezonancu kao mjeru predostrožnosti. Možete još napraviti UZV očnih živaca na kojem je moguće vidjeti radi li se o degenerativnim promjenama - druzama u glavi vidnog živca.