Oftalmologija

Dioptrija +3 kod osmogodisnjaka

Andreag

Postovani,
Dijete 8 godina, bili smo u oftalmologa i na prvom pregledu mu je sirila zjenice, u nalazu stoji ovo: kontrola na usku zjenicu skija +3,00/+0,50/115
+3,00/+0,25/70
CT i ACT neg. bulbom.uredna konvergenca +++
Visus: dex 1,0 sc;cc+1,50dsph=1,0
sin: 1,0 sc;cc+1,50dsph=1,0

Sve ostalo uredno. Sad smo mu narucili naocale i dr. je rekla da ih nosi samo kada cita, gleda tv i sl. Je li to ok? Jer znam za slucajeve kada su djeca s takvom dioptrijom trebala stalno nositi naocale.

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Vaše dijete ne mora nužno stalno nositi naočale s navedenom dioptrijom, posebno ako prethodno nije imalo simptome napora pri gledanju ili glavobolje. Naime, djeca imaju veliku mogućnost akomodacije koja značajno prelazi dioptrije na nalazu. Kako se radi o dalekovidnosti, kolegica je ispravno preporučila da naočale nosi kod vidno intenzivnih aktivnosti, u prvom redu pri radu na blizinu. Ukoliko dijete primijeti da mu je ugodno nositi naočale većinu dana, neka ih slobodno nosi cijeli dan.