Oftalmologija

Dioptrija - leće i naočale

epistola

Poštovani,

U kasnim sam 20-im i posljednjih 15 godina nosim naočale, a prije nekoliko godina utvrđen mi je i astigmatizam.

Prošle godine napravila sam u optici pregled za leće i dioptrija leća koje sam dobila bila je:
Desno oko: BC 8.9, SPH -5.00, CYL -1.25, AX 010
Lijevo oko: BC 8.9, SPH -5.00, CYL -1.25, AX 170

Prije nekoliko dana napravila sam novi pregled za naočale i doktorica mi je ustanovila sljedeću dioptriju:
Desno oko: SPH -5.25, CYL -0.75, AX 180: 1,0
Lijevo oko: SPH -5.25, CYL -0.75, AX 180: 1,0

Možete li mi pojasniti što ovo znači, tj. je li mi se astigmatizam jako povećao unutar godine dana? S obzirom da dobro vidim s tim lećama koje sam nabavila prošle godine, je li moguće da za leće i naočale propisane dioptrije glede astigmatizma budu toliko različite? Također, što znači "1,0" u drugoj dioptriji?

Unaprijed hvala!

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Dioptrije na naočalama i kontaktnim lećama mogu biti iste samo kod manjih dioptrija. Glavni razlog je mjesto korekcije dioptrije: kontaktne leće se nalaze na oku, dok su naočale u prosjeku udaljene 12 mm od oka. Zbog toga se kontaktnim lećama ili laserom najčešće korigira puna dioptrija za astigmatizam, dok se na naočalama često propiše nešto manja korekcija astigmatizma. Navedena udaljenost utječe i na običnu, odnosno sfernu dioptriju.

Dioptrije za kontaktne leće i naočale koje ste naveli u načelu odgovaraju jedna drugoj, no točna dioptrija na lećama ovisi o odabiru vrste i dizajna istih što se utvrđuje na pregledu. Astigmatizam Vam se nije povećao. Štoviše, na naočalama je propisan nešto niži astigmatizam u odnosu na naočale. Broj 1.0 znači da sa naočalama postižete vidnu oštrinu od 100%.