Oftalmologija

Drugo mišljenje

Irenko

Poštovani,
molim Vas za mišljenje za slijedeće:
Dijete 10 godina - astigmatizam

1. PREGLED 2012. GODINE- dijete 6 god.

Dioptrija na široke zjenice
D: +8, -2,25 175°
L:+6,5 -3,00 10°

Naočale:

Desno oko: sc=0,2
SPH: +1,50
CYL: -2,00
AXE: 175°
Prizma: 2
Baza: Temp
Vbin: 0,4

Lijevo oko:
SPH:+1,50
CYL:-2,25
AXE:10°
Prizma: 2
Baza: Temp.
Vbin: 0,4
=======================================

2. PREGLED 2014. GODINE: dijete 8 godina

REFRAKCIJA
D
SPH: +3,00
CYL: -2,00
AXE: 175°
Prizma: 7, Temp.
VBIN: 0,9

L
SPH: +3,00
CYL: -2,25
AXE: 10°
Prizma: 7, Temp.
VBIN: 0,9

NAOČALE:
D
SPH: +2,25
CYL: -2,00
AXE: 175°
Prizma: 2, Temp.
VBIN: 0,9
pD.55

L
SPH: +2,25
CYL: -2,25
AXE: 10°
Prizma: 2, Temp.
VBIN: 0,9
pD.55

===========================================

3 pregled 2016. godine: Mijenjanjem liječnika dobili smo slijedeći nalaz:

Nalaz:
U PP orto
Alternirajući CT diskretno namješta iz eso sc i cc (postojeća klorekcija)
Dukcije, verzije i konvergencija uredni
lang test uredan

ciklopent skija : +7,25/+1,0/70
+6,75/+1,50/101
--------------------------------------
Dolje navedeno je preporuka ili oko prima dolje navedeno (to je vjerovatno kompjutorska dioptrija te ona koju su ručno odredili),
nisam sigurna što je to točno jer nakon širenja zjenica nije moguć bio pregled. To sigurno Vi bolje znate.

VOD: SC=0,45 cc +1,25/+1,25/80°=0,95
vos: sc=0,45 cc +1,0/+1,75/100°=0,95
TOD: DIG:N
TOS: DIG:N

Na slijedećem pregledu na uskim zjenicama oko je primilo manje od dolje navedenog te nam je donja dioptrija
povećana dioptrija od strane liječnika sa objašnjenjem da dijete MORA prihvatiti dolje navedenu dioptriju bez obzira što vidi mutno kroz nju
te da za 6 mjeseci dođemo ponovno jer je cilj da dioptrija mora biti minimalno cca +5.

NALOG ZA IZRADU NAOČALA:

VOD: SC=0,45 cc +3,00/+1,50/75°=0,80
vos: sc=0,45 cc +2,50/+1,50/100°=0,80
TOD: DIG:N
TOS: DIG:N
=================================================================

Kao što vidite do sada je dijete imalo drugačiju dioptriju, korekcija cilindrima te minimalna dioptrija...sa kojom se novi liječnik nikako ne slaže te nalaže drastično
povećanje dioptrije bez obzira što oko ne prima.

S obzirom da se radi o djetetu molim Vas neko mišljenje jer sam u nedoumici zašto su toliko različita mišljenja od dva cijenjena liječnika.
Naočale još nismo dali u izradu.

U očekivanju Vašeg odgovora,
Lijep pozdrav.

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Iako je razlika u propisanim naočalama velika, nije isključeno da bi i prvi oftalmolog, koji je pregled radio prije 2 do 3 godine, ove godine propisao sličnu dioptriju kao i kolegica. Naime, kod većine djece očekuje se smanjivanje dalekovidnosti tijekom njihovog rasta i razvoja. Nalaz skijaskopije u slučaju Vašeg djeteta pokazao je kako se dalekovidnost nije smanjila. Štoviše, na lijevom oku se i povećala. Da bi Vam bilo jasnije, skijaskopijom (određivanjem dioptrije nakon kapanja kapi za širenje zjenica) se određuje puna dioptrija oka, bez utjecaja akomodacije koja je kod djece iznimno snažna i različita od djeteta do djeteta.
Ovisno o nalazu refrakcije oka i kuta škiljenja na pregledu, te eventualnih simptoma pri dužem radu na blizinu, oftalmolog određuje koju će dioptriju konačno propisati na naočalama te hoće li ili ne naočalne leće sadržavati prizme.

Irenko

Zahvaljujem na javljanju, ali niste mi nista rekli što već neznam.

Prvi lijecnici možda bi stavili novu dioptriju, odnosno sigurno jer i vrijeme je za novu, ali ne vjerujem da bi stavili nesto sto uska zjenica ne prihvaća.

Moja direktna pitanja Vama kao trećoj osobi bila bi slijedeća:
1.Da li je akomodacija oka dobro ili loše za oko? Ili, koje su prednosti i koje su mane ipak je to s jedne strane trud oka i vježbanje mišića oka, a s druge strane je li to i stalan grč oka? Molim Vas da me ispravite i strucno obajsnite.
Čisto sumnjam da su prije liječnici slučajno stavili tu dioptriju te sigurno postoji razlog.

2. Da li stavljanje velike dioptrije bez obzira prima li to uska zjenica ili ne, te smanjivanje akomodacije na minimum, da li je to pozitivno ili negativno, dugoročno gledano? Sto je sa mišićem oka s obzirom da se više ne trudi toliko.

Moja pitanja nisu strucna vec eto, koliko ja mogu složiti sebi pricu sa svime koliko sam uspjela pohvatati oko cijele situacije pa stoga i pokusavam od Vas kao treće osobe doći do nekih informacija da si pojasnim.
Znate, ja postujem i prvog i drugog lijecnika. ali kao roditelj te činjenica da su dva vrlo različita mišljenja, moja duznost je da reagiram.

Kojoj odluci i ste Vi kao lijecnik skloniji i zašto?

Moja kćer ima to nasljeđeno vjerovatno od mene jer i kod mene slicna situacija. Ja sa svojih 37 godina nisam dobila toliku dioptriju nikada, te i moje oko jaako akomodira cijeli zivot. Eto to sam sada naučila. Ne zagovaram, samo razmisljam o cijeloj nastaloj situaciji.

U ocekivanju povratnog odgovora,
Lijep pozdrav!

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Da je akomodacija loša za oko ne bi postojala. Postoje različiti strabološki / optometrijski (ugrubo američki, njemački, francuski) pristupi korekciji dalekovidnosti, ovisno o fakotrima koje sam naveo, jer još uvijek ne postoji širi konsenzus. Bez obzira na školu, navedenih 7 dioptrija izmjerenih na skijaskopiji je previše da bi ostala stara korekcija. Osim potrebe za prilagodbom u prvim tjednima, akomodacijskom aparatu se neće ništa loše dogoditi ako bude akomodirao manje. Na forumu Vam mogu pomoći savjetom, ali ne mogu ordinirati korekciju ili terapiju. Na kraju ćete ipak morati sami odlučiti hoćete li vjerovati Vašem dječjem oftalmologu ili ćete se odlučiti za pregled na drugom mjestu.

Irenko

Naravno, a u ovom slučaju Vaš savjet i svaka riječ dobro dođe. Vidjet ću što sto ću dalje, nisam još donijela odluku.

Puno Vam hvala na odgovorima!
Lijep pozdrav!