Oftalmologija

gubitak vida

pavao98

Pozdrav,imam problem sa vidom koji je poceo prije 2 i pol godine u lijevom oku.Problem je taj sto imam slijepe tocke u vidnom polju.U lijevom oku se pocelo siriti kod slijepe tocke te se siri kroz te 2 dvije konstantno prema centru vida.Prvo se pojavi manja slijepa tocka koja je transparentna te sa vremenom se izgubi vid u toj tocki.Cesto imam bljeskove u vidnom polju.Od prije godinu dana to isto se pojavljuje na desnom oku ali sa lijeve strane vidnog polja te kod slijepe tocke u desnom oku.Bio sam na potpunim oftamoloskim pregledima u Osijeku,Zagrebu,Novom Sadu te Beogradu te doktori nisu nasli nikakav problem.Radio sam i neuroloske pretrage(EEG) te ni tu nema problema..Vid mmi se gubi polako iz dana u dan i iskreno sam ocajan vec.Zadnje sto sam uradio su pretrage krvi i stitnjace no za to jos cekam rezultate.Cemu bi mogao biti uzrok?Imam jako opsirnu dokumentaciju.Hvala

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Iako svakako trebate prvo isključiti moguće ozbiljne neurološke i očne uzroke vaših simptoma, moguće je da se radi o uglavnom bezopasnim promjenama uzrokovanim prekomjernim stezanjem krvnih žila u mozgu ili oku ili povećanoj osjetljivosti u živcima povezanim s tim krvnim žilama.
Takvo treperenje naziva se scintilirajući skotom, a više od njemu možete saznati na www.cybermed.hr/forum/specijalizacije_medicina/oftalmologija/titranje_u_vidnom_polju

pavao98

Hvala na odgovoru, pogledao sam link koji ste poslali.Ja te simptome imam vec 2 godine.To treperenje ne prestaje uopce(u opisu piše da traje od 5-20min) vec je konstantno prisutno.Cesto imam glavobolje i pritisak u potiljku glave.Radi li se o neuroloskom problemu?Moj gubitak vida izgleda isto kao scintilirajuci skotom ali je puno vece i siri se svaki dan.

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Ukoliko Vam se simptomi pogoršavaju u dogovoru s Vašim liječnikom nastavite dijagnostičku obradu, koja uključuje i neurološku, kako bi se isključili eventualni organski uzroci Vaših tegoba.
Do tada pokušajte utvrditi i onda izbjegavati faktore koji mogu pogoršati simptome. Isti su navedeni u Centru migrena http://www.cybermed.hr/centri_a_z/migrena/sto_uzrokuje_migrenu