Oftalmologija

Kvržice na gornjem kapku oka

zabrinuta55555

Poštovani, prije mjesec dana na gornjem desnom kapku oka ujutro mi se pojavilo crvenilo i oteklina koja je bila bolna na dodir. Nakon 2-3 dana to je prošlo no kad nategnem gornji kapak vide se 2 male kvržice na njemu koje nisu bolne i ne svrbe me, zanima me zašto se nisu te kvržice maknule nakon te oteklinu i da li je to opasno.

Lp.

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Tijek koji ste opisali najčešće odgovara halacionu, vrsti ječmenca koji nastaje u vjeđi oka. Kako nemate više crvenilo i oteklinu stanje više nije opasno. Međutim, postoji mogućnost ponovne upale na mjestu kvržica ili na drugom mjestu. Kako bi smanjili mogućnost recidiva, bilo bi korisno da Vam oftalmolog provjeri stanje Meibomovih žlijezda na rubu vjeđa te prepiše terapiju poput toplih obloga i masaže ruba vjeđa.