Oftalmologija

Objašnjenje nalaza i upit

darkodarko

KOREKCIJA ZA DALJINU - NAOČALE
-------|------|-------|-------|-------|------|--------|------|
| Vsc | Dpsh | Dcyl | Axis | Pris | Basis | Vcc |
-------|------|-------|-------|-------|------|--------|------|
VOD | | | -1,00| 180 | | | |
-------|------|-------|-------|-------|------|--------|------|
VOS | | -0.50|-0,25 | 20 | | | |
------|-------|-------|-------|-------|------|--------|------|

RAZMAK ZJENICA

------|----------|----------|
| Daljina | Blizina |
------|----------|----------|
PD | 68 | |
------|----------|----------|

OČNI TLAK

| aplanacija|
VOD| 14 |
VOS| 14 |

DESNO OKO:
BIOMIKROSKOPIJA:
ROŽNICA: PROZIRNA, LEĆA: BISTRA

PREGLED OČNE POZADINE:
GLAVA VIDNOG ŽIVCA (pno): JASNIH GRANICA, U NIVOU

LIJEVO OKO
BIOMIKROSKOPIJA:
LEĆA: BISTRA

PREGLED OČNE POZADINE:
GLAVA VIDNOG ŽIVCA (pno): JASNIH GRANICA, U NIVOU

Terapija: NAOČALE

Spol: muški
Dob: 22 godine

Poštovani, molio bih Vas da mi objasnite navedeni nalaz iznad te da mi preporučite terapiju i kažete mi hoće li mi se dioptrija povećat ukoliko se ne odlučim nosit naočale?
Unaprije zahvaljujem!

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Hvala na vizualno dojmljivo postavljenom pitanjuhappy Nalaz vašeg oka je uredan uz manji astigmatizam i kratkovidnost na oba oka. Kako se vid formira do 8. godine života nenošenje naočala u vašoj dobi neće prouzročiti slabovidnost ili značajnije utjecati na rast dioptrije. Ipak, naočale bi Vam mogle pomoći u boljem razaznavanju udaljenih detalja u uvjetima slabijeg osvijetljenja ili vam olakšati rad za računalom ako za istim provodite puno vremena.

darkodarko

VOD:
DCYL -1,00
AXIS 180

VOS:
DSPH -0,50
DCYL -0,25
AXIS 20

OČNI TLAK
aplanacija
VOD: 14
VOS: 14

Razmak zjenica
Daljina Blizina
PD 68

Desno oko:
Biomikroskopija: Rožnica prozirna, leća bistra

Pregled očne pozadine: Glava vidnog živca (pno), jasnih granica, u nivou.

Lijevo oko:
Biomikroskopija: Leća bistra

Pregled očne pozadine: Glava vidnog živca(pno), jasnih granica, u nivou

Poštovani, molio bih Vas da mi objasnite navedeni nalaz iznad te da mi preporučite terapiju i kažete mi hoće li mi se dioptrija povećat ukoliko se ne odlučim nosit naočale?
Unaprije zahvaljujem!

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Više o načinima korekcije kratkovidnosti i astigmatizma možete pročitati u centru www.cybermed.hr/centri_a_z/dioptrija .

ipezo

Poštovani molim vas spojašnjenje nalaza:
VOD:=-1.75 Dcyl ax 175=1,0
VOS:=-1.00 Dcyl ax 5=1.0
TOU: 14 mm Hg
Dg: Astigmatismus simplex myopicius

Pretpostavljam da se radi o različitom astigmatizmu na oba oka, i ono što me zanima je li ovaj nalaz "problematičniji" od recimo sferične dioptrije od -0.75 na oba oka.
Unaprijed zahvaljujem

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Prema nalazu vi imate jednostavni astigmatizam „prema pravilu“. Kod ovakvog astigmatizma radi se samo o drugoj vrsti dioptrije od sferne dioptrije, koja nastaje zbog različite zakrviljenosti Vaše rožnice ili leće. Može se korigirati naočalama, kontaktnim lećama ili operativnim postupcima poput laserskog skidanja dioptrije.
Ono što može biti problematično, posebno u tinejdžerskoj dobi, je mogućnost pojave nepravilnog astigmatizma na jednom ili oba oka. Ovakav astigmatizam često je posljedica je slabljenja rožnice oka u bolestima poput keratokonusa i može dovesti do nepovratnog smanjenja vidne oštrine. Keratokonus se može zaustaviti ukoliko se otkrije na vrijeme, zbog čega je važno pravovremeno reagirati kod svake promjene u vidu i nalazu astigmatizma.