Oftalmologija

Objašnjenje nalaza

Kristina_82

Poštovani,
molim Vas objašnjenje nalaza mog djeteta.

Ovo ja nalaz od prošlog puta:
ad sinoptofor: ob j i subj kut sc +4
Dg strabysmys convergens concomitans o. utq.

VOD: sc = 0.4-0.5 sc dom (C)
VOS: sc= 0.7-0.8 sc dom (C)
fundus: pn.o. uredne bez zastoja, c/d radio granično 0.3, desno, manje od 0.3 lijevo, krvožilje uredno

Danas rađena skijaskopija:
O.D. -0.75 dsph 0 + 1.0 dcyl ax 100
O.S : -0.75 dsph= +1.25 dcyl ax 80

sljedeći put imamo korekciju na usku zjenicu

Unaprijed zahvaljujem i srdačno Vas pozdravljam

Kristina

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Kod Vašeg djeteta radi se o pratećem strabizmu kod kojeg oči „bježe“ prema unutra. Postotak vida bez korecije (sc) iznosi od 40 do 80%. Nakon kontrolnog pregleda vida, oftalmolog će Vam objasniti kolika je maksimalna vidna oštrina djeteta sa korekcijom, radi li se o slabovidnosti te kako postupati. Možete provjeriti i je li potrebna dodatna obrada zbog graničnog nalaza na desnom očnom živcu.

Kristina_82

Poštovani,
evo nalaza:
dg: Dg strabysms convergens consomitans o. utq. obj i subj kut +4
O.D. -0.75 dsph = +0.75 dcyl ax 100 = 1.0 test c/Z
O.S.: -1.0 dsph = +0.75 dcyl ax 80 = 0.9- 1.0 test c/z p.d.: 55 mm

Molim Vas da mi kažete što te oznake znače? Koliku dioptriju mi dijete uopće ima i kakvu terapiju je dobila?
Hvala

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Vaše dijete ima maleni mješoviti astigmatizam, uz konvergentni strabizam. Zbog izmjerenog razmaka zjenica (PD) može se zaključiti da su kao terapija ordinirane naočale s istom dioptrijom, no to morate pitati svog oftalmologa.