Oftalmologija

objašnjenje nalaza

Jelenica

Poštovani,
molim Vas objašnjenje nalaza fundusa oc-utq:
PNO: centr ekskavirane desno c/d 0,5, lijevo 0,4, ostalo bo.
Treba li po takvom nalazu joššto učiniti, je li razlog za brigu.

Inače imam malu dioptriju s astigmatizmom i očni tlak 16 obostrano.

Hvala,J

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Iako postoje velike razlike u cd vrijednostima (engl. cup-disc) omjera kod različitih tehnika mjerenja takozvane eskavacije vidnog živca, vrijednost od 0.4 obično se uzima kao granična vrijednost kod sumnje za glaukom. Zbog toga je korisno napraviti objektivno mjerenje glave vidnog živca i debljine živčanih niti mrežnice (eng. retinal nerve fiber layer ili RNFL) uz pomoć OCT uređaja kako bi se dobila referentna vrijednost za ubuduće. Naravno, u odluci o detaljnijoj dijagnostičkoj obradi glaukoma (vidno polje, pahimetrija) vrlo važni su i ostali elementi, poput očnog tlaka, dobi, postojanja glaukoma u obitelji i drugi.

Betty Coltrane

Molim pojašnjenje nalaza. Htjela bih naručiti naočale on line, no nažalost ne znam pročitati nalaz.
Traže se sph, cyl i axis vrijednosti.

Ovo je moj nalaz:
VOD: sc 0,6! cc -1,25 Dcyl ax 180=1,0
VOS: sc 0,6! cc -1,25 Dcyl ax 0=1,0
PD: 61

Hvala.

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Vaša dioptrija se sastoji samo od cilindričnih vrijednosti dcyl i osi. S tom korekcijom imate 100% vida. Pritom trebate paziti jer maksimalna korekcija s kojom postižete navedenih 100% vida ne mora odgovarati onoj koju bi vam liječnik propisao za nošenje naočala.

green22river

Poštovani,
trebam informaciju. Imam 51 god. i naručio bih online naočale za čitanje.
Inače imam naočale za kratkovidnost uz mali astigmatizam:
VOD: sph -0,5 dcyl -0,5 ax 70
VOS: sph -0,75 dcyl -0,25 ax 90

Zanima me da li se kod recepta za naočale za čitanje navode iste vrijednosti astigmatizma?
Npr. VOD: sph +1 dcyl -0,5 ax 70
VOS: sph +1 dcyl -0,25 ax 90

Puno hvala!

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Vrijednosti astigmatizma ne bi se trebale razlikovati kod naočala za blizinu i daljinu. Važno je točno odrediti dodatak, odnosno adiciju, na blizinu jer se ta dioptrija razlikuje pri različitim udaljenostima. Kako ta dodatna dioptrija ne bi bila prejaka, primjerice na udaljenosti za računalo, i kako vam ne bi potaknulo još brže opuštanje akomodacije na blizinu, za sve pacijente koji trebaju korekciju i na 40 i na 60 cm preporučujem takozvane radne naočale s prijelazom dioptrija.

ivana09

Poštovani,
Molim Vas za objašnjenje nalaza.
Dijagnoza astigmatizam
VOD: 1,0 - 0,25 dcyl os 175 = 1,0
VOS: 1,0 - 0,25 dsph = 1,0
Da li je astigmatizam na oba oka, te da li su potrebne dioptrijske naočale?

Unaprijed zahvalna

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Desno imate 0,25 dioptrije kratkovidnog astigmatizma, a lijevo 0,25 dioptrije za „običnu“ sfernu kratkovidnost. Kako se radi o najmanjim dioptrijama koje se praktično propisuju te i bez njih imate 100% vida, prema ovom nalazu naočale nije nužno nositi. Ako ste radili mjerenje dioptrije sa širokim zjenicama, takozvanu skijaskopiju, ili testove za strabizam, moguće je da Vam je oftalmolog propisao navedene dioptrije i iz drugih razloga.