Oftalmologija

Molim pomoć

Maja556

Poštovani,
na desno oko već dulje vrijeme ne vidim zbog ožiljnog tkiva koje se stvorilo zbog opetovanih operacija koje sam do sad imala. Nasuprot tome, lijevo oko je u savršeno dobrom stanju. Međutim, nakon zadnje operacije na desnom oku povremeno vidim bljeskove koji su bili česti, ali su se s vremenom smanjili. Bila sam na kontroli kod oftalmologa te mi je rekao da ukoliko primijetim bilo kakve promjene na lijevom oku, uključujući i bljeskove, da se odmah javim. Javile su se sumnje kad mi je spomenuo bljeskove te sam počela razmišljati o tome koliko je zapravo moguće da ovi bljeskovi koje vidim dolaze iz desnog oka na koje ne vidim. Na kontroli mi je pogledano i lijevo oko te je oftalmolog ustanovio da se u tom oku ne događa ništa lošeg te da ne vidi ništa spornog. Trebam spomenuti da sam te bljeskove uvijek doživljavala kao da dolaze iz desnog oka te nikad nisam svjesno primijetila da se događaju ispred lijevog oka. Moje pitanje je da li je moguće da se bljeskovi javljaju u desnom oku na koje inače ne vidim ili ti bljeskovi zapravo dolaze iz lijevog oka? Ili bih možda trebala otići svojem oftalmologu na pregled? Hvala vam na odgovoru.

Lijep pozdrav.

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Moguće je da vidite bljeskove i na oku koje je slijepo, ovisno o dijelu oka u kojem se ožiljno tkivo nalazi te uzroku nastanka problema. Kao što Vam je oftalmolog preporučio, važno je promptno reagirati i doći na kontrolu ukoliko primijetite bilo kakvu promjenu na oku na kojemu je vid sačuvan. To uključuje i slučajeve kad niste sigurni na kojem oku Vam se pojavljuju bljeskovi.

giordana123

Poštovani,

zanima me možete li mi odgovoriti da li je u potpunosti sigurno letjeti avionom uz probleme sa očima ili to dvoje uopće nije povezano? Naime, imam visoku doptriju (-10), a na jednom oku ne vidim te sam na tom oku imala ablaciju mrežnice. Zanima me da li je to sigurno zbog viših tlakova u kabini aviona.

Hvala na odgovoru i lijep pozdrav

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

S obzirom na dosadašnji tijek koji ste opisivali u postovima poput teme „Ablacija mrežnice“ mogu reći da nagle promjene tlaka u Vašem slučaju nisu dobre, no jednako tako nisu ni razlog da ne putujete avionom. Idite redovito na kontrole.

darwina

Poštovani, imam pitanje. Naime, u 6 mj prošle godine bila sam kod oftalmologa na provjeri doptrije. Izmjereno mi je na lijevom oku -3.25, a na desnom - 2.75. I vjerojatno imam astigmatizam (mada mi dr to nije spomenula, a ja se bas ne razumijem u te cilindre, no prof na faksu je onak u prolazu rekao kad smo međusobno kao neš probali izmjeriti da imam vjerojatno i shvatila sam da mi se svakako dioptrija pogoršala od zadnje provjere)... Sada sam bila na praksi iz oftalmologije i tamo su mi isto tak mjerili diptriju preko nekog aparata i rekli isto tak nest usput da to nije 100%.. Ugl. Aparat je pokazao da na desnom oku imam - 3.25, a na lijevom - 6,25.. Mene zanima je li to moguce? I je li mozda daj aparat to krivo izmjerio jer mi je ovo baš puno? Hvala, lp

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Vjerojatno ste dioptriju mjerili na autorefraktometru. Postoje aparati koji su točniji i koji su manje točni. Moguće je i da ste vi prilikom mjerenja akomodirali na blizinu što je rezultiralo većom izmjerenom dioptrijom. Navedena greška može se izbjeći kapanjem određenih kapi za širenje zjenica. Subjektivno mjerenje dioptrije oka u kontroliranim uvjetima je još uvijek najtočnija metoda određivanja dioptrije i vidne oštrine.

kleopatra5544

Pozdrav.

Već nekih 5 god imam dioptriju 0,5 s vremenom se povečala na 0,85. Slabo kad nosim naočale. U zadnje vrijeme su mi dosta otečeni kapci, spušteni i imam podočnjake. Ponekad mi oči suze, nekad svrbe, nekad su suhe i imam osječaj ko da su upaljene. Koristim Refresh kapi za oči. Zanima me jel mi možete preporučiti nešto kako se riješiti otecenih kapaka, podočnjaka ? jel možda znate od cega je to tak ?? jel može biti zbog toga sto ne nosim naočale ili može biti nešto i drugo u pitanju ? hvala

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Kod Vas se vjerojatno radi o sindromu suhog oka (više na www.cybermed.hr/centri_a_z/sindrom_suhog_oka), eventualno s alergijskom komponentom. Nenošenje naočala, kao i nošenje naočala s krivom dioptrijom, nisu uzrok Vaših smetnji, no mogu ih pogoršati. Potrebno je napraviti temeljiti pregled suznog filma , vjeđa, dioptrije i očiju u cjelini kako bi se utvrdio uzrok Vaših smetnji te propisala odgovarajuća terapija.

Tinchy32

Poštovani, lijepo molim pomoć ili savjet zbog problema s očima. Naime, već duže vrijeme imam prilično problema poput umornih, crvenih, nadraženih očiju. Onaj osjećaj žarenja, kao kod visoke temperature. Često su mi oči crvene, ali ne i suhe. Bude mi baš naporno gledati.. Najradije bi oči izvadilia, očistila i vratila u duplje kad bi to bilo moguće

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Navedeni simptomi govore u prilog sindromu suhog oka. Preporučio bih Vam temeljiti progled oka s naglaskom na pregled površine rožnice i spojnica oka kako bi se utvrdio uzrok i propisala terapija.

Tinchy32

Hvala puno. Zatražit ću pregled čim prije jer sam primijetila da sve moguće vrste umjetnih suza dale su možda kratkotrajno olakšanje, ali ne i smanjile crvenilo. Kad mi je zbilja loše onda kortikosteroidne kapi ili gel(dexagel) daju zadovoljavajuće olakšanje, ali sam svjesna da to ne mogu dugo koristiti.

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Kortikosteroidne kapi i gelove treba izbjegavati u liječenju suhog oka jer omogućuju kratkotrajno olakšanje, a dugoročno pogoršanje stanja uz mogućnost ozbiljnih komplikacija. Više o uzrocima i mogućnostima liječenja suhog oka možete pročitati na www.cybermed.hr/centri_a_z/sindrom_suhog_oka

giordana123

Poštovani,

u zadnjih mjesec dana sam primijetila da samo kad protrljam lijevo oko s lijeve strane mi zabljesne crta, a dok sam umorna mi se pred tim okom isto pojave crni krugovi koji su više magloviti, nego skroz crni, te nestanu dok se naspavam. Na to oko imam visoku dioptriju (-12) i astigmatizam i u njega kapam Combigan kapi. Inače sam mijenjala dioptriju nedavno i primijetila sam da mi se ovo počelo događati baš u trenutku kad sam naglo počela slabije vidjeti. S tim okom je na prošlim kontrolama uvijek sve bilo u redu, a i trenutno vidim sasvim normalno. Nema nikakvih suženja vidnog polja ili bilo čega sličnog. Ništa slično ovome mi se nije prije događalo, no pošto imam prenatrpan raspored i ne mogu samo tako otići na kontrolu, htjela bih vas pitati mislite li da li je ovo dovoljan razlog da odem liječniku? Najviše me brine crta koja zabljesne jer sam na desnom oku imala ablaciju mrežnice i također sam vidjela crtu kad se dogodila ablacija, no čudno mi je što ju vidim mjesec dana i samo kad protrljam oko, a ništa osim toga i krugova nisam primijetila. Hvala na odgovoru.

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Zbog simptoma koje ste naveli i ranijeg tijeka bolesti svakako se javite na kontrolni pregled očne pozadine sa širenjem zjenica.

Ana00900

Postovani, u izvestaju pise ark od -4.25/-1.75/176 os -4.50/-0.75/4 ovo je dioptrija za naocare. Molim vas pojasnite mi i recite koju dioptriju da uzmem za sociva i koja sociva su najbolja( toricna, meka..)? Hvala puno!

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Kako dosada niste nosili kontaktne leće, trebali biste se javiti u ordinaciju koja ima iskustva s aplikacijom svih vrsta kontaktnih leća. Tamo će Vam objasniti i preporučiti koja vrsta i način nošenja su najbolji za Vas te Vas educirati o njihovom pravilnom održavanju. Pravilno održavanje je vrlo važno za dugo i zdravo nošenje. Naime, loše održavanje glavni je faktor rizika za ozbiljne komplikacije.
Objektivna ARK te subjektivna dioptrija u Vašem slučaju neće u potpunosti odgovarati dioptriji na propisanim lećama, a bit će potrebno još odrediti baznu zakrivljenost kako bi leće bile što prilagođenije Vašem oku. Više o vrstama leća možete naći na www.cybermed.hr/centri_a_z/kontaktne_lece/vrste_kontaktnih_leca_s_obzirom_na_materijal

Ana00900

Postovani, nosim godinama lece samo sto sam dosad uzimala meka a na pregledu su mi rekli da je dioptrija i cilindar koji je bio -0,25 porastao pa sam pitala da li da uzmem toricna. Isla sam kod drugog doktora i nakon sirenja zenica je utvrdjeno da imam -4 na oba oka i cilindar na jednom-0,50 i da mogu da nastavim sa mekim.Jedino sto mi nije jasno sad je da za naocare i lece su mi dali istu dioptriju a do sad je uvek bila za 0,50 manja na lecama. Hvala!

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Prema Vašem ARK nalazu na desnom oku potrebna vam je korekcija mekanom toričnom lećom dok se za lijevo oftalmolog treba odlučiti ovisno o nalazu. Konačna dioptrija propisuje se nakon nadrefrakcije s probnom lećom jer ovisi o dizajnu leća a manje o dioptriji na naočalama.

Maja556

Poštovani,

prije tjedan dana sam lijevim okom slučajno napravila neobičan nagli pokret nakon kojeg sam počela vidjeti više mušica i intenzivniju paučinu nego inače, a oko i dio glave oko oka me od onda boli. Imam visoku kratkovidnost (-12) i mušice, paučinu i bljeskove vidim otkad znam za sebe. Bljeskovi koje vidim i inače se nisu ništa pogoršali nakon tog događaja. Jedino što sam primijetila da je bolje od onda je to da više ne vidim te mušice dok zatvorim oči i čini mi se da se razrijeđuju. Bila sam u ponedjeljak na hitnoj gdje je utvrđeno da mrežnica nije odlijepljena i da je sve ostalo s okom u redu. Vidim jasno i nemam ispada vida, a od tog događaja se ništa nije pogoršalo. Liječnik mi je na hitnoj rekao da su se opaciteti u oku zbog tog naglog pokreta uzburkali i da treba jedno vrijeme da se smire pa sam vas htjela pitati mišljenje u vezi toga i hoće li se uopće smiriti. To oko mi je jedino na koje vidim zbog čega, iako je utvrđeno da je sve u redu s okom, i dalje paničarim i zato vam se i javljam jer me zanima mislite li da još uvijek ima prostora za tim da nešto pođe po zlu? Ako se ništa ne pogoršava tjedan dana, onda se valjda niti neće? Razmišljala sam i o tome da je ovo znak da ću uskoro dobiti migrenu od kojih i inače patim, a i imam kroničnih problema sa sinusima koji se pogoršaju dolaskom jeseni. Hvala vam na odgovoru i lijep pozdrav.

Maja556

Poštovani,

također sam primijetila da me povremeno na jednoj strani oštro zaboli glava, a u području čela i lijevog oka konstantno osjetim pritisak i bolove. Više mi nije jasno da li je to sve samo zbog tog naglog pokreta ili je moguće da se nešto drugo događa?