Oftalmologija

Ocni pregled i trudnoca

Dubravka86

Poštovani doktore,
ja sam peta nedelja trudnoce. Imam obavezan pregled u firmi. Pregled je kompletan, obuhvata odredjivanje dioptrije sa sirenjem zenica, merenje ocnog pritiska sa pahimetrijom i kolorni vid.
Da li mi mozete reci, da li je ovaj pregled bezbedan s obzirom da sam na pocetku trudnoce?
Pitam se, jer zahteva ukapavanje u oci, a s obzirom da su kapi za nos u trudnoci zabranjene, plasim se.
Unapred zahvalna,
Dubravka

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Iako su mogući štetni učinci kapi za širenje zjenica vrlo rijetki, proizvođači ovih lijekova savjetuju njihovo korištenje u trudnoći samo uz jasnu indikaciju. To bi značilo da, ako inače nemate problema s vidom i očima, napravite pregled koji uključuje pregled dijela očne pozadine bez širenja zjenica. Jasno ako oftalmolog procijeni da bi širenje zjenica bilo korisno za vas, ne trebate se plašiti kapanja ovih kapi. Kao mjeru predostrožnosti možete na dvije minute pritisnuti donju vjeđu uz unutarnji kut oka kako bi smanjili resorpciju kapi.