Oftalmologija

Pojašnjenje recepta za naočale - strabizam

ruth.swan

Poštovani,
prilikom pregleda utvrđen mi je strabizam, i prepisan sljedeći recept za nošenje naočala:
OD: - 1,00 DSPH 2 PD sup.
OS: - 1,00/-0,50/80
Možete li mi reći, prema ovom receptu, gdje treba biti pozicionirana prizma kod naručivanja naočala. Zaključujem da je gore (supra), vrijednost je 2, ali je nejasno gdje treba biti smještena horizontalno (prema unutra ili prema van) i je li vrijednost u tom slučaju ista (2)? Cilindar je jasan.

Hvala unaprijed na pojašnjenju.

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Dobro ste zaključili, radi se o prizmi s bazom gore. Horizontalna prizma nije propisana.