Oftalmologija

Vitrektomija silikonski uljem

damir2019

Postovani,
imao sam vitrektomiju radi abalcije mreznjace /prije 7 dana/ gdje je kao tamponada koristeno silikonsko ulje.
Razumijem da imam zamucen vid ali isto tako imam cudno zakrivljenje linija i likova kao i neobicnu precepciju o udaljenosti predmeta /blizi predmeti mi se cine daljim/.
Da li je to posljedica prisutnosti silikonskog ulja u oku?
Unaprijed hvala na odgovoru!
Lijep pozdrav

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Navedene simptome može izazvati silikonsko ulje, ali i promjene na mrežnici koje su povezane s Vašom osnovnom bolesti. Važno je da redovito odlazite na kontrole kako bi se stanje pratilo te po potrebi reagiralo.

Zkkuzman

Poštovani
trenutno imam silikonsko ulje u oku, nakon operacije ablacije mrežnice od prije 3,5 mjeseca.
Povremeno uz uz gornji rub vidnog polja vidim tamniju sjenu koja brzo nestane čim zatrepćem.
Ujutro kad se probudim ta je sjena veća i nakon minutu dvije to nestane.
Je li moguće da je to od ulja?
Može li doći do ponovnog osvajanja dok je ulje u oku?

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Navedena sjena može potjecati od silikonskog ulja, no u tom slučaju bi položaj glave imao više utjecaja na sjenu od treptanja. Do ponovnog odvajanja rijetko dolazi dok je ulje u oku, no nakon vađenja može doći do odvajanja mrežnice pa vitreoretinalni kirurzi pažljivo biraju trenutak za vađenje silikonskog ulja iz oka.