Oftalmologija

Povećana zjenica

Ninazg1488

Poštovani doktore,
imam 25 godina i jučer sam primijetila da mi je desna zjenica bila dosta veća u odnosu na lijevu. Nakon pola sata, zjenica se vratila u normalu. To mi se dogodilo prvi puta u životu i jako sam se prepala. Inače sam administrator te puno vremena provodim pred kompjuterom. Zanima mr: Može li povećanje zjenice biti povezano sa pojavom dioptrije? Imam li razloga za brigu? Budući da se pojavilo samo jednom, da li je moguće da je stanje bezazleno?
Planirala sam se naručiti privatno na kompletan oftamološki pregled ali ne znam da li u sklopu kompletnog oftamološkog pregleda obavljaju i testove za provjeru mog stanja?
Hvala unaprijed na odgovoru.

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Povećanje zjenice ne može biti povezano s pojavom dioptrije. Kratkotrajna promjena kao u vašem slučaju najvjerojatnije je bezopasna.
Međutim, kod novonastalih promjena u veličini zjenice treba biti oprezan jer mogu upućivati na ozbiljne bolesti. Svakako prije pregleda recite oftalmologu za vaš simptom kako bi mogao detaljno provjeriti veličinu i reakcije vaših zjenica.