Oftalmologija

Pregled djeteta za dioptriju

anrajo

Poštovani, ljubazno molim odgovor na konkretno pitanje. Je li moguće djetetu/tinejdžeru odrediti dioptriju bez kapanja očiju odnosno skijaskopije?
Sin ima 12 godina i nedavno je dobio naočale. Pregled je izvršen bez kapanja te se bojim da mu je dioptrija krivo određena jer se i dalje žali na vid. Kratkovidan je, sa dioptrijom -2. Unaprijed hvala i Lp

dr. sc. Adrian Lukenda, dr. med.

Preporuka je da se prvi pregled, posebno kod djece i tinejdžera, napravi uz kapanje kapi koje će proširiti zjenice te omogućiti skijaskopiju. Razlog tome je točnije određivanje te kasnije praćenje eventualnog rasta dioptrije, ali i mogućnost kvalitetnog pregleda cijeloga oka koji uključuje i očnu pozadinu.