Otorinolaringologija

bol u prednjem dijelu vrata i otežano gutanje

ivana1234

Postvani,
u posljednje vrijeme osjecam stezanje u prednjem dijelu vrata koje se siri prema usima. Stvara mi jako neprijatan osjecaj i ja se uplasim tako da dobijem i neki mali napad panike. U tim trenutcima teze gutam i osjecam kao da cu da povratim ali ne osjecam mucninu u zelucu, samo to cudno stezanje u vratu,. Radila sam nalaz hormona stitne zlijezde i sve je ok. Dijagnosticirana mi je aritmija za koju je kardiolog rekao da je najvise zbog stresa i napetosti ali da imam i nesto redudantniju mitralnu valvulu ali bez kriterija za prolaps. Pijem Darob mite po pola tablete ujutro i uvece. U trenutcima kada osjetim to stezanje mjerila sam pritisak i obicno bude 110, 60, puls 75. Zanima me zbog cega moze da se javlja ovo stezanje i da li mogu imati neke stetne posljedice?
Unaprijed hvala!

Dinko Tončić, dr. med.

Poštovana, kao što je na ovoj temi već više puta prokomentirano uzrok bolova u grlu može biti vrlo raznolik od GERDA, pa sve do kroničnih upala krajnika i paranazalnih sinusa te raznih stresnih situacija. Ukoliko do sada niste riješili problem, predlažem ipak pregled specijaliste ORL kako bi se isključile moguće bolesti i postavila prava dijagnoza ukoliko je uopće ima.

supika

meni svakodnevno vribrira ili preskače u grlu..al nemam neke bolove..sad me zanima jel to ima veze sa srcem?

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovani,
ne znam da li su Vaši simptomi povezani sa srcem, ali mogli bi biti u svezi sa funkcijom glasnica. Ali morali bi malo preciznije opisati simptome povezane sa kvalitetom glasa , budući da osjećaj vibriranja i preskakanja veoma često može imati psihološku podlogu. Također, potrebno je pregledati glasnice u stanju mirovanja i fonacije.

brum

pregled orl mi je diagnosticirao kronični faringitis, imala sam užasne bolove u grlu i rane, pridržavajući se terapije koju mi je dao, a sve je na prirodnoj osnovi bilo mi je puno bolje, suhoća ispod jezika je nestala kao i bol u grlu, mjesec dana sam bila dobro nakon čega sam se napila limunade i gaziranog i usljedile su nove muke već tri tjedna imam osjećaj kao da mi nešto stoji u grlu, ono što sam zadnji dana primjetila je da stalno podrigivam i tupu bol koja mi pođe iz želuca, pa me zanima da li je moguće da je želudac krivac za ovi osjećaj u grlu i koje bi pastile mogla koristiti da isključim želudac kao krivac za ovo stanje.kad se nakašljem osjećaj knedle u grlu se smanji, unaprijed hvala

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovana,
Iz Vašeg opisa vidljivo je da imate gastrične smetnje koje uzrokuje pretjerana količina želučane kiseline, odnosno njezin refluks kroz jednjak u ždrijelo. Osobama sa navedenim smetnjama svakako se preporučuje izbjegavanje gaziranih pića, kao i hrana koja u sebi sadrži kiseline. Veoma često dugotrajni refluks kiselog želučanog sadržaja i njegov kontakt sa sluznicom ždrijela potencira kroničnu upalu sluznice ždrijela. U terapiji se preporučuju higijensko - dijetetske mjere i lijekovi koji smanjuju stvaranje prevelike količine želučane kiseline, neutraliziraju je i pojačavaju tonus kružnog mišića između želuca i jednjaka.

brum

zadnjih dana bol je nesnosna i širi se na prsa pa i leđa,uglavnom u popodnevnim i večernjim satima. primjetila sam da je bol pojačana nakon neke određene hrane. da li je uz posebnu prehranu dovoljan gastal ? koje mi tablete preporučate. unaprijed hvala

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovani,

osim posebne prehrane, prilikom čega treba biti definirano što, kada i koliko konzumirate, preporučujem lijekove novije generacije koji ograničavaju stvaranje prekomjerne količine želučane kiseline, npr. blokatore protonske pumpe. Lijekove prepisuje na recept Vaš doktor obiteljske medicine i uzimaju se minimalno mjesec - dva. Lijek koji ste naveli je obično indiciran za blaže oblike bolesti.

brum

doktor je potvrdio što ste i sami rekli, terapija controloc i gastal. pošto sam ja anksiozna,nakon pročitanih uputa i ozbiljnih nuspojava koje se mogu javiti moje pitanje glasi da li je moguće izlječenje pravilnom prehranom i gastalom?

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Teško mi je procijeniti da li je to moguće u Vašem slučaju ali imajte na umu da anksiozna stanja potenciraju povećano stvaranje želučane kiseline i dovode do pogoršanja bolesti. Uostalom, radi se o bolesti koja je vrlo često psihosomatskog uzroka. Također,postoji osnovna razlika u mehanizmu djelovanja različitih lijekova; dok blokatori protonske pumpe smanjuju stvaranje želučane kiseline, antacidi neutraliziraju već stvorenu kiselinu koja je u određenoj mjeri već uzrokovala štetu. Osim dijetetske prehrane, preporučuje se i spavanje u povišenom položaju, izbjegavanje preuske odjeće koja vrši pritisak na trbuh itd.

brum

propisanu terapiju koristim nekoliko dana, nadražaj grla je sad još veći pošto sam prestala koristiti propolis i panthenol i med. pošto mi je nos već duže vrijeme začepljen,uvijek bar jedna strana. nema curenja, da li je moguće da se sluz slijeva niz ždrijelo i jednim djelom isto čini nadražaj?

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Da, moguce je da postoji slijevanje sekreta iz sinusa kroz zdrijelo u donje disne puteve i da taj sekret podrzava kronicni faringitis. Cesto pacijenti ne osjete slijevanje sekreta, ali se lako moze prepoznati jednostavnim pregledom zdrijela. Pa cak i kada se ne „uhvati“ trenutak slijevanja sekreta niz zdrijelo, moguce je pretpostaviti njegovo postojanje ukoliko se postavi dijagnoza kronicne upale sinusa.

brum

pošto sam počela piti controloc tablete i gastal, prestala sam koristiti panthenol pastile i propolis, da li mogu nastaviti opet koristi ih je mi se osjećaj knedle u grlu opet intenzivno javlja.
svakako ću posjetiti orl radi moguće upale sinusa. grlo je u takvom stanju da me kašičica meda peče 5 minuta u grlu kao da sam pojela najljuću hranu sad

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovana,
slobodno možete i dalje koristiti pastile sa panthenolom i propolisom budući da ne izazivaju interakcije sa ostalim lijekovima.

Lolica144

Poštovani,
ne znam više što napraviti, pa pišem Vama u nadi da ćete mi nešto savjetovati. Prije par dana me počelo grlo boljeti, ja sam to odmah pripisala pijenju hladnih sokova, jer inače nisam baš boležljiva. Popila sam litre čaja s medom, i limunom, bol je prestala,ali sad kada zijevnem boli me desni krajnik kao da mi je nešto zapelo, bocka, grebe, ne znam kako bih Vam to opisala, i zaboli me desno uho onda. možete li mi možda reći slutite li što mi je? Unaprijed zahvalna happy

Major

Postovani,

Prije nekoliko dana primjetio sam za vrijeme napornog rada za kompjuterom da u predjelu vrata ispod jabucice kao da me neko pritisnuo prstom.
Osjecaj kao da vam je Kamen u grlu, nije stezanje nego jednostavno neobican osjecaj kao da se zaglavilo nesto u grlu. Naravno disem super i to sve, gutam, normalno. Ali nakon gutanja, osjecaj stane i javi se kasnije malo. Pijem caj, sa limunom, mlak ne vruc, pijem Xciklav Antibiotike neki dan sam bio kod Ljekara opce prakse, dao mi je 625 mg i tablete za neku alergiju kuju pijem 1 x dnevno prije spavanja "Flonidan 10 mg" ..

Ne znam cak i prije mi se javljao taj osjecaj da imam nesto u grlu, zdrijelu, jednjaku.. kako god to je to,, i onda to nastane sasvim slucajno kako ne zanam. Ali znam da me spopadne panika. Ponem misliti da nemam zraka, kao da me neko davi. Onda Gutam nazor, pomjeram glavu tamo amo, pipkam oko vrata..
Doktor koji mi je dao Xciklav rekao je da posjetim specijalistu ORL. Ja ne kasljem, ali imam suho grlo cesto, cak i sluz osjetim cesto da se zadrzava u grlu. Nemam osjecaj hroptanja, itd.. Kuham sebi Kadulju caj, ispiram grlo ili cak progutam caj. Ne znam o tim krajnicima nista ni gdje su oni, ali znam kada se pritisnem ispod jabucice prstom malo jace dobijem priblizan bol tome koji osjecam vise puta dnevno. To mozete isprobati Vi koji nam mozete dati savjet sto bit to moglo biti, kako da se izleci, ili ublazi. Jedino vam mogu tako nekako pokazati kakav je osjecaj sta se osjeti, i gdje. U dubinij grla. Progudam onda ide suhi osjecaj grla i dok disem kao da ima jos nesto tu. Da li je nateceno nesto ili nije onda progutam opet nestane i vrati se.. ALi pokusavam da ne mislim na to pa se napijem caja, popijem lijek koji trebam. A ako dobijem napad panike jedan lexilium 1.5 mg. uzmem i legnem... Nadam se da ce neko odgovoriti sa iskustvom i kako je rjesio, a nadam se i da Specijalista Doktor da svoje misljenje. Idem u Ponedjeljak doktoru ORL.

Pregledat cu i štitnu žlijezdu, uraditi nalaze koje trebam.
Provjeriti Jednjak, krajnike.

Jer doktor opce prakse ustanovio je crvenilo u grlu ali ne znam sto da radim... Stvarno.. Ovo se cesto dogodi svima, Ljudi mi kazu mozda je stres. Previse napora za posao, zivci, nervoza i onda vas to zadavi jednostavno.

Primjetio sam da kada osjetim cigaretu i dim ima i to uticaja da osjetim jace osjecaj u grlu koji djeluje kao nesto zaglavljeno u grlu..I to pokusavam da progutam i nikako da progutam uvijek je tu.. LOL Place mi se kako se osjecam... sad tuga.. Jer ne znam sta da uradim. Nema vise ni doktora kao nekad, kod nas u Sarajevu stanje je kakvo je takvo je.. Samo te skinu s reda i daju tablete. Ako se posveti ovome neko, i usporedi slicnosti sa prethodnim slucajevima, moglo bi se i doktorirati na ovu temu. Jer ipak ovo je sve cesci slucaj sa mladima i starima.

Naravno Cigarete totalno vise necu da vidim ocima. Samo Vitamini, ne zelim misliti da su one uzrok jer ja nisam neki pusac..
To je vise fuckanje..Trosak novca, gubitak zdravlja. Sada se najezim kada osjetim dim.

Hvala Vam u naprijed svima,
Mozda sam nekome pomogao u simptomima, mozda sam bolje opisao kako to izleda...
Kaze jedan moj drug: "Dobijem taj osjecaj, panika, nemam zraka izjurim iz kuce kao budala pocnem trcati oko zgrade, pomislim da sam lud."
Mislim se u sebi, nisi lud 100% to se desi i meni, mozda je na psiholoskoj bazi. Slijezem ramenima upravo, ne znam..

Doktore sto Vi mislite ? blunk
Hvala

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Za Lolica 144: Poštovana,ako isključimo strano tijelo,tada mogu pretpostaviti da se radi o upalnom procesu sluznice ždrijela ili tonzila ili o procesu u području temporomandibularnog zgloba. Bol se često tada refleksno prenosi u uho. Jednostavan ORL pregled riješit će sve Vaše dileme.

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Za Major: Poštovani, mislim da sve Vaše dileme možete riješiti specijalističkim ORL pregledom. Bol lokalizirate u području donjeg dijela larinksa i gornjeg dijela traheje koji su lako dostupni pregledom uz pomoć fleksibilnog fiberendoskopa.Osjećaj stranog tijela u projekciji larinksa, odnosno vrata često ima psihološku podlogu; tada se označava dijagnozom „globus hystericus“. Inače, temeljem Vašeg opisa nemate tipične simptome otežanog disanja ili gutanja.

nikolina11

Pozdrav!!!
Dijagnosticiran mi je akutni gastritis,uzimam controloc 20mg.Radila sam ultrazvuk abdomena,rengen pluca,ispljuvak sline,pregled kod ORL,test stitnjace i svi nalazi uredni.Moj problem je taj sto me jako boli kod gutanja sline ne i hrane i ponekad imam krv u slini. Boli me kod jabucice i na dodir sa rukom.Molim Vas za savjet jer vise neznam kome da se obratim.Prije dijagnoze gastritisa smrsavila sam 5kg u jako kratkom vremenu.

Mr. sc. Rozita Gulić, dr. med.

Poštovana, ukoliko su nalazi štitnjače uredni i isključen je akutni tireoiditis, te ORL pregled nje pokazao nikakvu patologiju, posvetite se isključivanju vratnog dijela jednjaka kao mogućeg uzroka Vaših smetnji. Najjednostavnije je učiniti CT vrata ukoliko postoji indikacija, da bi dobili cjelovit uvid u strukture vrata.