Kontracepcija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 4307 | Broj poruka: 50719

Forum nije u funkciji!

No pregled objavljenih poruka Vam pruža veliki broj korisnih informacija iz navedenog područja.


Pilula i proljev


Autor Poruka

pmarinaa

18.12.2018. 18:30

Postovani, imam jedno pitanje, u kom slucaju je potrebno nadoknaditi tabletu pri prolivu? U uputstvu pise samo u slucaju tezeg proliva, da li to znaci da ukoliko jednom imamo meksu/vodenastu stolicu ne treba nadoknaditi? Imala sam neku meksu stolicu nisam sigurna da li spada u proliv 3 sata posle popijene tablete medjutim ipak sam popila dodatnu iz straha.Cesto imam probavne probleme pa ne bih svaki put da uzimam dodatnu, ako mi mozete pojasniti u kom slucaju je to neophodno a u kom ne? I da li ako imamo tezi proliv posle 4 sata ne treba nadoknaditi pilulu?
Veliki pozdrav, i hvala vam unapred!

Ivo Balenović, dr. med.

19.12.2018. 17:00

Poštovana, tableta se mora nadoknaditi ukoliko se radi o težem proljevu, što znači 3 ili više vodenastih stolica dnevno, pogotovo ako nastupi u vremenu manjem od 3 sata nakon uzete tablete.

zabrinutam55

18.02.2019. 10:15

Postovani,
Pijem kontracepciju od koje inace tri mjeseca nemam menstruaciju jer mi takva jedino pase. Medutim u meduvremenu sam imala trbusnu virozu prosli mjesec i popila sam tri puta dodatnu tabletu jer bi svaki put povracala. Dali novo pakiranje onda zapocinjem toliko dana ranije ili na isti dan kao i inace?
Lp hvala na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

18.02.2019. 19:25

Poštovana, novo pakiranje započnite toliko dana ranije koliko ste tableta iz prethodnog potrošili.

Cigna13

24.02.2019. 11:15

Postovani,

Cijeli ponedjeljak i dio utorka (18. i 19.2) sam povracala i imala obiljan proljev, sto je bilo na 7. i 8. dan izimanja Yasmin pilula. U utorak sam takodjer pocela piti antibiotike radi gastroenterisa i balze upale (cijelo vrijeme sam nastavila piti pilule normalno). Nakon toga sam u srijedu i cetvrtak imala pojacani bijeli iscjedak, jucer je poceo spotting a danas sam pocela krvariti i krvarenje je obilno poput prave menstruacije, cak i imam blage menstrualne bolove. Citala sam o probojnom krvarenju koje se javlja u ovakvim slucajevima, ali moje krvarenje je preobilno da bi bilo probojno.
Je li ovo preuranjena menstruacija? Trebam li nastaviti piti pilule normlano? Hocu li i ovaj mjesec dobiti menstruaciju u vrijeme sedmodnevne pauze?

Unaprijed zahvaljujem!

Ivo Balenović, dr. med.

24.02.2019. 16:35

Poštovana, bolest je utjecala na resorpciju tableta i time poremetila ciklus. Napravite 7 dnevnu pauzu i krenite ispočetka. Kod žena koje uzimaju kontraceptive nema menstruacije, nego se javlja prijelomno krvarenje uzrokovano prestankom uzimanja tableta.

pmarinaa

09.04.2019. 10:20

Postovani ukoliko sam prethodnih par dana imala nekih stomacnih tegoba, tako da sam imala proliv skoro svakog dana ali uvek pre uzimanja pilule, ujutru, a pilulu uzimam oko pola 3 popodne, moze li to uticati na pilule i treba li dodatna zastita? Veliki pozdrav i hvala unapred!!

Ivo Balenović, dr. med.

09.04.2019. 14:40

Poštovana, u tom slučaju zaštita nije umanjena i nije potrebna dodatna.

ver.jur23

11.04.2019. 09:20

Postovani, kostim yaz vec god dana. Danas 3 safta nakon pilule sam povracala pa postoji mogucnost da se nije apsorbirala.Sta mi je ciniti?

Ivo Balenović, dr. med.

11.04.2019. 13:40

Poštovana, uzmite dodatnu tabletu.

Ghostly

25.07.2019. 10:21

Poštovani, pijem Novynette nekih 8 godina. Tabletu popijem u 19:30. Prije dva dana kroz dan sam imama 2-3 vodenaste stolice no do navečer mi se polako to smirilo. Popila sam pilulu normalno u 19:30, no oko 22:00 sata sam imala još jednu vodenastu stolicu. Nisam popila dodatnu tabletu jer sam se bojala da nebi opet proljev imala. Dodatnu tabletu popila sam ujutro u 5:30 iz straha da se pilula od večeri prije nije apsorbirala. Taj dan sam imala samo jednu mekšu stolicu oko 15:00 sati.
Zanima me jesam li još uvijek zaštićena ili trebam koristiti dodatnu zaštitu? Je li će se zaštita smanjiti ako ću ovaj mjesec piti pilule 20 dana, a ne 21?
Unaprijed hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

25.07.2019. 16:50

Poštovana, zaštićeni se i nije potrebna dodatna kontracepcija. Učinkovitost se neće smanjiti niti zato što ćete ovaj ciklus skratiti za jedan dan.

MPetr

16.11.2019. 18:35

Poštovani, pijem Lindynette 20 par mjeseci. Danas sam svoju devetu tabletu popila u 15 sati. U 17:30 imala sam kašastu stolicu i nisam popila dodatnu tabletu. Jesam li trebala? Hoće li mi sada zaštita biti smanjena, i ako da - koliko dugo? Unaprijed hvala na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

17.11.2019. 11:15

Poštovana, zaštita nije smanjena. Nastavite s uobičajenim uzimanjem tableta.

Medicus123

06.07.2020. 15:35

Pozdrav, jutros sam uobičajeno popila pilulu i nakon 3,5 sata sam dobila dijareju, zatim sam popila dodatnu pilulu i nakon opet tocno 3,5 sata se isto dogodilo, dijateja, uzela sam opet 3. Pilulu u istom danu
Mene zanima jesam li ispravno postupila i ima li razloga za brigu

Ivo Balenović, dr. med.

06.07.2020. 20:05

Poštovana, nije bilo potreba za dodatnim pilulama, jer su se tablete nakon 3,5 sata apsorbirale. No, ne može se ništa desiti, nastavite s uobičajenim uzimanjem tableta.

Anastasija543

11.07.2020. 20:10

Danas kad sam popila pilulu u roku od minut ili dva sam imala dijareju. Da naponem da pijem daylette i da sam popila prvu neaktivnu tabletu (25u u blisteru) , pa me zanima da li to znači da sam samo izbacila pilulu ili ona jos nije ni stigla da se spusti do creva?? Šta da radim? Srdačan pozdrav

Anastasija543

11.07.2020. 20:10

Izvinjavam se što posle postavljenog pitanja šaljem dodatak, ali me zanima ako popijem sledeću tabletu, još jednu zelenu neaktivnu, da li mogu završiti ovaj blister, a u utorak popiti iz novog blistera još jednu neaktivnu tabletu da bih kao i do sada novu kutiju počinjala sredom, hvala unapred

Ivo Balenović, dr. med.

11.07.2020. 22:20

Poštovana, placebo tablete nije potrebno uzimati (one ne sadrže aktivnu supstancu). Može se umjesto njih jednostavno učiniti 4 dana pauze. Ako želite produžiti pauzu više od 4 dana, tada bi trebalo tijekom iduća dva tjedna koristiti dodatnu zaštitu, jer svako produžavanje pauze može smanjiti kontracepcijsku učinkovitost.

Monari

16.07.2020. 22:40

Poštovani,
Pijem kontracepcijske pilule Axira 35 vec 3 godine, medjutim prije 10 dana imala sam jaki proljev te sam nakon prve popijene tablete tog dana opet dobila isti proljev nakon 2 sata,zatim sam popila drugu tabletu te nakon 2 i pol sata ponovno dobila proljev. Nisam uzimala vise tableta iz straha da ne pretjeram. Ostatak tjedna pila sam normalno tablete uz eventualno odstupanje 2-3 sata. Sada nakon 10dana imala sam spolni odnos bez zastite pa me zanima jel postoji mogucnost trudnoce ? I da napomenem to se dogadjalo u prvom tjednu uzimanja pilula nakon pauze.
Unaprijed zahvaljujem.