Kontracepcija

Pilula i proljev

pmarinaa

Postovani, imam jedno pitanje, u kom slucaju je potrebno nadoknaditi tabletu pri prolivu? U uputstvu pise samo u slucaju tezeg proliva, da li to znaci da ukoliko jednom imamo meksu/vodenastu stolicu ne treba nadoknaditi? Imala sam neku meksu stolicu nisam sigurna da li spada u proliv 3 sata posle popijene tablete medjutim ipak sam popila dodatnu iz straha.Cesto imam probavne probleme pa ne bih svaki put da uzimam dodatnu, ako mi mozete pojasniti u kom slucaju je to neophodno a u kom ne? I da li ako imamo tezi proliv posle 4 sata ne treba nadoknaditi pilulu?
Veliki pozdrav, i hvala vam unapred!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, tableta se mora nadoknaditi ukoliko se radi o težem proljevu, što znači 3 ili više vodenastih stolica dnevno, pogotovo ako nastupi u vremenu manjem od 3 sata nakon uzete tablete.

zabrinutam55

Postovani,
Pijem kontracepciju od koje inace tri mjeseca nemam menstruaciju jer mi takva jedino pase. Medutim u meduvremenu sam imala trbusnu virozu prosli mjesec i popila sam tri puta dodatnu tabletu jer bi svaki put povracala. Dali novo pakiranje onda zapocinjem toliko dana ranije ili na isti dan kao i inace?
Lp hvala na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, novo pakiranje započnite toliko dana ranije koliko ste tableta iz prethodnog potrošili.

Cigna13

Postovani,

Cijeli ponedjeljak i dio utorka (18. i 19.2) sam povracala i imala obiljan proljev, sto je bilo na 7. i 8. dan izimanja Yasmin pilula. U utorak sam takodjer pocela piti antibiotike radi gastroenterisa i balze upale (cijelo vrijeme sam nastavila piti pilule normalno). Nakon toga sam u srijedu i cetvrtak imala pojacani bijeli iscjedak, jucer je poceo spotting a danas sam pocela krvariti i krvarenje je obilno poput prave menstruacije, cak i imam blage menstrualne bolove. Citala sam o probojnom krvarenju koje se javlja u ovakvim slucajevima, ali moje krvarenje je preobilno da bi bilo probojno.
Je li ovo preuranjena menstruacija? Trebam li nastaviti piti pilule normlano? Hocu li i ovaj mjesec dobiti menstruaciju u vrijeme sedmodnevne pauze?

Unaprijed zahvaljujem!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, bolest je utjecala na resorpciju tableta i time poremetila ciklus. Napravite 7 dnevnu pauzu i krenite ispočetka. Kod žena koje uzimaju kontraceptive nema menstruacije, nego se javlja prijelomno krvarenje uzrokovano prestankom uzimanja tableta.

pmarinaa

Postovani ukoliko sam prethodnih par dana imala nekih stomacnih tegoba, tako da sam imala proliv skoro svakog dana ali uvek pre uzimanja pilule, ujutru, a pilulu uzimam oko pola 3 popodne, moze li to uticati na pilule i treba li dodatna zastita? Veliki pozdrav i hvala unapred!!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, u tom slučaju zaštita nije umanjena i nije potrebna dodatna.

ver.jur23

Postovani, kostim yaz vec god dana. Danas 3 safta nakon pilule sam povracala pa postoji mogucnost da se nije apsorbirala.Sta mi je ciniti?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, uzmite dodatnu tabletu.

Ghostly

Poštovani, pijem Novynette nekih 8 godina. Tabletu popijem u 19:30. Prije dva dana kroz dan sam imama 2-3 vodenaste stolice no do navečer mi se polako to smirilo. Popila sam pilulu normalno u 19:30, no oko 22:00 sata sam imala još jednu vodenastu stolicu. Nisam popila dodatnu tabletu jer sam se bojala da nebi opet proljev imala. Dodatnu tabletu popila sam ujutro u 5:30 iz straha da se pilula od večeri prije nije apsorbirala. Taj dan sam imala samo jednu mekšu stolicu oko 15:00 sati.
Zanima me jesam li još uvijek zaštićena ili trebam koristiti dodatnu zaštitu? Je li će se zaštita smanjiti ako ću ovaj mjesec piti pilule 20 dana, a ne 21?
Unaprijed hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, zaštićeni se i nije potrebna dodatna kontracepcija. Učinkovitost se neće smanjiti niti zato što ćete ovaj ciklus skratiti za jedan dan.

MPetr

Poštovani, pijem Lindynette 20 par mjeseci. Danas sam svoju devetu tabletu popila u 15 sati. U 17:30 imala sam kašastu stolicu i nisam popila dodatnu tabletu. Jesam li trebala? Hoće li mi sada zaštita biti smanjena, i ako da - koliko dugo? Unaprijed hvala na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, zaštita nije smanjena. Nastavite s uobičajenim uzimanjem tableta.

Medicus123

Pozdrav, jutros sam uobičajeno popila pilulu i nakon 3,5 sata sam dobila dijareju, zatim sam popila dodatnu pilulu i nakon opet tocno 3,5 sata se isto dogodilo, dijateja, uzela sam opet 3. Pilulu u istom danu
Mene zanima jesam li ispravno postupila i ima li razloga za brigu

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nije bilo potreba za dodatnim pilulama, jer su se tablete nakon 3,5 sata apsorbirale. No, ne može se ništa desiti, nastavite s uobičajenim uzimanjem tableta.

Anastasija543

Danas kad sam popila pilulu u roku od minut ili dva sam imala dijareju. Da naponem da pijem daylette i da sam popila prvu neaktivnu tabletu (25u u blisteru) , pa me zanima da li to znači da sam samo izbacila pilulu ili ona jos nije ni stigla da se spusti do creva?? Šta da radim? Srdačan pozdrav

Anastasija543

Izvinjavam se što posle postavljenog pitanja šaljem dodatak, ali me zanima ako popijem sledeću tabletu, još jednu zelenu neaktivnu, da li mogu završiti ovaj blister, a u utorak popiti iz novog blistera još jednu neaktivnu tabletu da bih kao i do sada novu kutiju počinjala sredom, hvala unapred

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, placebo tablete nije potrebno uzimati (one ne sadrže aktivnu supstancu). Može se umjesto njih jednostavno učiniti 4 dana pauze. Ako želite produžiti pauzu više od 4 dana, tada bi trebalo tijekom iduća dva tjedna koristiti dodatnu zaštitu, jer svako produžavanje pauze može smanjiti kontracepcijsku učinkovitost.

Monari

Poštovani,
Pijem kontracepcijske pilule Axira 35 vec 3 godine, medjutim prije 10 dana imala sam jaki proljev te sam nakon prve popijene tablete tog dana opet dobila isti proljev nakon 2 sata,zatim sam popila drugu tabletu te nakon 2 i pol sata ponovno dobila proljev. Nisam uzimala vise tableta iz straha da ne pretjeram. Ostatak tjedna pila sam normalno tablete uz eventualno odstupanje 2-3 sata. Sada nakon 10dana imala sam spolni odnos bez zastite pa me zanima jel postoji mogucnost trudnoce ? I da napomenem to se dogadjalo u prvom tjednu uzimanja pilula nakon pauze.
Unaprijed zahvaljujem.