Kontracepcija

Pilula i proljev

andela111

Poštovanje. Sinoc u 10 sam uzela 3. rosanelle pilulu iz prvog tjedna, medutim oko sat vremena nakon sam imala proljev i jos nekoliko puta tijekom noci i jutros. Savjetovala sam se sa svojom ginekologinjom i rekla je da ne uzimam dodatnu pilulu s obzirom da proljev nije prosao vec nastavim sa uzimanjem u isto vrijeme i koristim dodatnu zastitu. Mene zanima, buduci da sam prije tri dana imala odnos ali decko nije svrsio u mene, je li moguca trudnoca?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije moguća ako odnos nije bio rizičan.

daalilah

Poštovani, pijem tablete Qlaira, i danas sam imala proljev u 19h, a tabletu sam popila u 20h, poslije toga nisam imala više proljev. Zanima me da li je potrebna dodatna zaštita? I šta uraditi ako sam popila u 20h tabletu, a proljev dobijem u toku noći, znači više od 4 sata da prođe? Hvala i lijep pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nije potrebna dodatna zaštita. Za 4 sata se tableta uspijela resorbirati, tako da nema potrebe za uzimanjem dodatne.

Martina.tina112

Postovani,

naime do svog ginekologa trenutno ne mogu doci pa da pitam Vas kako bih dobila potrebne informacije.

Situacija je ovakva. 3.4, znaci sada u utorak normalno sam popila Naelia tablete u 19 h. Nakon pola sata sam imala mekanu stolicu a nakon par sati proljev. Posto sam imala rizicne odnose odlucila sam ujutro kada sam se probudila popiti dodatnu tabletu jer nisam bila sigurna da li se prethodna apsorbirala (bilo je u granici 12h da sam popila tu dodatnu tabletu). Naime, nakon sto sam popila tu dodatnu tabletu, nakon pola sata sam imala opet proljev. I tu je sad nastupila panika i na tu dodatnu tabletu sam popila jos jednu tabletu. Znaci popila sam dvije tablete to jutro. Te me je strah moze li mi se nesto dogoditi zbog toliko tableta?

Problem se nastavio i na 5.4 odnosno cetvrtak kada sam opet dobila proljev nakon dva sata od popijene tablete te sam opet uzela dodatnu tabletu.
Znači meni u pakovanju sada fale tri tablete, ne znam trebam li ciklus skratiti za te tri tablete ili da uzmem dodatno tablete iz sljedećeg pakovanja? Takoder me zanima, moze li mi se nesto dogoditi jer sam u jednom danu popila dvije tablete za redom i jer sam uzimala toliko dodatnih tableta u tom kratkom periodu? Hvala vam unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne može se ništa desiti zbog popijenih tableta. Nastavite s uobičajenim uzimanjem tableta do kraja kutije. Nemojte uzimati tablete iz idućeg pakiranja. Za svaki slučaj tijekom idućih 7 dana koristite dodatnu kontracepciju.

nenana

Poštovani,

jučer sam popila u 17 sati 9. tabletu Qlaira, nakon sat i pol sam imala malo proljeva i meku stolicu...poslije toga ništa više...da li to umanjuje zaštitu?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, zaštita nije umanjena.

Lucija1979

Postovani,
Tri dana sam imala proljev nakon uzimanja pilule, nekanva viroza, dva dana nakon sat vremena, treci dan nakon dva sata. Uvijek sam popila dodatnu poluli nakon sto se situacija smirila i vise nisam imala proljev nakon druge popijene pilule. Od jucer nemam proljev. Pijem yasmin vec 4 godine. Kakva je situacija sa zastitom sada? Koliko dugo treba dodatna?U prvom sam tjednu uzimanja nakon pauze, proljev je bio 2,3,4 dan. Unaprijed hvala na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, idućih 7 dana koristite dodatnu zaštitu.

Ivana15091994

Postovani,
Softine uzimam vec 7 mjeseci. Danas sam popila 9 tabletu iz blistera u 22 sati kako ju i inace pijem, no oko ponoći sam dobila grčeve i blagi proljev. Nisam uzela dodatnu tabletu, stoga me zanima je li zaštita samnjena i koliko dugo? Sto mi je dalje činiti? Unaprijed hvala i lijepi pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Nastavite s uobičajenim uzimanjem tableta, zaštita nije smanjena.

nady97

Postovani,pijem Diane 35 i danas sam imala nezasticen odnos oko 19h.U 22h sam popila tabletu Diane(uvijek pijem tacno na vrijeme) i u 23h imala proljev ali ne baš jak.Zanima me može li doći do trudnoće?Ostalo mi je još par pilula tj.zadnju cu popiti u nedjelju 14.oktobra.Šta preporučujete?
Unaprijed hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nastavite s uobičajenim uzimanjem tableta. Ne postoji mogućnost trudnoće.

nady97

Sinoć sam u ponoć popila još jednu pilulu Diane jer sam čitala da je potrebno popiti ako nije proslo 2 sata od uzimanja prve.Znaci popila sam pilulu za srijedu,i smanjila broj pilula tako da mi sad zadnja pilula dodje u subotu 13.oktobra.Strah me da sam sa ovim nesto poremetila.Mogu li za nedjelju uzeti tabletu iz druge table i onda napraviti sedmodnevnu pauzu(kao uobicajeno sto mi je bila nedjeljom zadnja pilula)?

Ivo Balenović, dr. med.

Popijte tablete do kraja i onda napravite pauzu. Nema potrebe uzimati dodatne tablete iz druge kutije. Ciklus će se skratiti za jedan dan, ali učinkovitost se neće smanjiti.

nady97

Znači sutra da popijem zadnju pilulu,bez nadoknade za nedjelju i napravim sedmodnevnu pauzu.Sljedeću nedjelju 21.10.da počnem sljedeću tablu i zaštita je potpuna?

Ivo Balenović, dr. med.

Tako je. Zaštita se neće smanjiti.

nady97

Da napomenem da uobicajeno mi je zadnja tableta bila nedjeljom,pa sedam dana pauze i ponedjeljak nova tabla.Kako ce sad biti?

Ivo Balenović, dr. med.

Uzimanje možete prilagoditi kako vam odgovara. Sada ispada da će zadnja tableta biti u subotu, pa slijedi 7 dana pauze. Ako vam ne odgovara tako možete početi s uzimanjem bilo koji dan u tjednu, ali ukoliko odlučite 'poremetiti' uobičajeni ritam tijekom prvih 10 dana koristite dodatnu zaštitu. U tom slučaju zaštita u početku uzimanja može biti smanjena.