Kontracepcija

Pilula za dan poslije - Hitno

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, pravilno ste postupili. Prema svemu što ste naveli ne postoji mogućnost trudnoće.

Whatif

Doktore hvala Vam na odgovoru. Imam jos samo jedno pitanje, otkad sam popila tabletu evo vec 3.dan imam neke mucnine. Je li to posljedica EllaOne?
Hvala jos jednom.

Ivo Balenović, dr. med.

Vjerojatno je posljedica tablete, iako je to toliko nespecifičan simptom da se to ne može decidirano tvrditi.

RaLo

Poštovani, cura i ja imali smo odnos s kondomom te ja nisam bio siguran jesam li ejakulirao, pa smo nastavili odnos na nekih 2 min. Kolika je mogucnost da je ta sperma iscurila kroz otvor kondoma jer u njemu nije bilo 100%tnih znakova sperme? Kondom nije pukao niti je skliznuo. Nakon 2 dana popila je ellaOne, zadnja mjesecnica zavrsila je 15.11, a nova treba biti 14.12? To je bilo prije tjedan dana, dns osjeca mucnine i nadutost, moze li to biti od trudnoce? Molim za savjet, lp.

lula555

Postovani,
Je li normalno da osjecam laganu bol u trbuhu kao da cu dobit menstruaciju 5. dan nakon uzimanja EllaOne pilule? Bol se javila jucer i ponovno danas. Je li to znaci da ce uslijediti krvarenje uslijed uzimanja pilule ili moze znaciti nesto drugo? Danas mi je 13. dan ciklusa koji inace traje oko 30 dana ali nikad tocno 30.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovani RaLo, prema svemu navedenom ne postoji mogućnost trudnoće. Simptomi su posljedica tablete.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana lula555, to je najvjerojatnije posljedica tablete. Postoji mogućnost da se pojavi i oskudno krvarenje.

Whatif

Postovani doktore, ja imam jos jedno pitanje. Recimo da je ovulacija bila 30.11.a odnos 1.12. Bez zastite, a EllaOne popijena oko 35h nakon odnosa, je l postoji mogucnost za oplodnjom?
Hvala.

RaLo

Hvala Vam na odgovoru, još pitanje ako je doslo do ovulacije prije uzimanja tablete djeluje li onda ellaOne?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovani Whatif i RaLo, postkoitalna kontracepcija djeluje tako da sprječava (odgađa) ovulaciju, Ukoliko se uzme nakon ovulacije ona otežava oplodnju i implantaciju. To je zbog toga što remeti hormonsku ravnotežu u organizmu, a za ostvarivanje trudnoće potrebna je idealna hormonska ravnoteža organizma. Iako vrlo učinkovita, zaštita nije 100%.

mj1007

Poštovani,
Dečko i ja smo imali odnos danas u 6 ujutro, moj 19.dan ciklusa s obzirom da mi je 16.dan bila ovulacija. Pukao nam je kondom te sam u 13 sati popila pilulu EllaOne. Trebam li se brinuti?
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako ste sigurni da je 16. dan bila ovulacija, prema navedeno ne postoji mogućnost trudnoće.

Whatif

Postovani doktore,kako sam vec napisala u ponedjeljak sam popila Ella One a jucer,dakle subota, sam imala bolove kao pred menstruaciju, ali se pojavio tamno smedji iscjedak i trajao je samo jucer..danas nema nista. Je li to normalno nakon tablete? A menstruaciju bi,trebala dobiti za nekih 4-5 dana.. Hoce li doci do krvarenja ili je tableta nesto poremetila.
Hvala.

M. 98

Poštovani,
Dečko i ja smo jučer imali nezaštićeni spolni odnos pri čemu je on svršio van mene. Izvadio je spolovilo cca 3 sec prije nego što je ejakulirao.. Zadnju mjesečnicu sam imala 28.11., što znači da mi je jučer bio prvi dan plodnih dana.. Zanima me da li je potrebno uzeti pilulu za dan poslije, da se makne svaka sumnja na trudnoću? Hvala Vam najljepša

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Whatif, to je posljedica tablete. Normalna menstruacija bi trebala nastupiti u periodu oko očekivanog, ali je moguće da dođe koji dan ranije ili zakasni.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana M.98, uzmite je za svaki slučaj.

RaLo

Poštovani, danas je tocno 2 tjedna od rizicnog snošaja. EllaOne je popijena 2 dana nakon. Djevojka ima bolove u trbuhu, mucninu i slabost. Je li to posljedica tablete zbog promjene hormonske ravnoteže ili znak trudnoće? Lp.

Ivo Balenović, dr. med.

Najvjerojatnije znak nadolazeće menstruacije. Ukoliko menstruacija ne nastupi kada je očekuje, neka uradi test.

Whatif

Postovani doktore, vezano za sve sto sam napisala da mi se poceo pojavljivati tamno smedji iscjedak, to je tadda lagano preslo u tamno crvenu boju trajalo je 5-6 dana, bili su kao menstrualni bolovi i bilo je dosta obilno. Je li to bila menstruacija? Vise nemam razloga za brigu da tableta Ellaone nije djelovala? Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to je bila menstruacija. Tableta je djelovala.