Kontracepcija

Pilula za dan poslije - Hitno

micko090

Poštovani,
posljednja menstruacija počela je 9.12 i inače ima 28 dnevne cikluse. odnos bez zaštite je bio 29 kasno na vecer a 30 tog ujutro popila sam ellaone. Postoji li mogućnost trudnoće ? jesam li u pravu da su mi to čak bili i neplodni dani? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, odnos je bio u vrijeme neplodnih dana, a budući da ste uzeli i tabletu ne postoji mogućnost trudnoće.

Marx007

Poštovani, cura i ja imali smo odnos prije 50 sati, kondom je skliznuo i nisam siguran da li je ostalo sperme u njoj. Zadnja menstruacija je prestala prije 12 dana. Popila je pilulu upravo, koliko je sigurno da ce djelovati? Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovani, učinkovitost pilule je visoka, ali nije 100%. Računa se da će od 100 žena koje su uzele pilulu 2 ostati trudne.

makronka

Postovani,

u nedjelju navečer sam imala nezaštićeni odnos.
Do 1.1.konzumirala sam logest ali sam prestala po dogovori sa ginekologom.
U nedjelju navečer nakon nezaštićenog odnosa, zabrinula sam se da suprugu nije pobjeglo iako on tvrdi da nije. Budući da mi je ovo prvi mjesec bez kontracepcije neznam koji su plodni a koji neplodni dani. Jučer sam isto tako imala nezaštićeni odnos ali je sve prošlo ok. Zanima me dali da od straha uzmem logest kao hitnu kontracepciju budući ds cijelu kutiju imam doma? Danas navečer će biti 72 sata od odnosa.
Dali sam plodnija sada budući da sam tek prestala konzumirati kontracepciju?
Također vas molim za objašnjenje kako da uzmem hitnu kontracepciju ukoliko se odlučim na to. Zanimaju me i nus pojave, koliko se često može uzimati?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, možete uzeti Logest kao kontracepciju. Unutar 72 sata od odnosa uzmite 5 tableta, a zatim nakon 12 sati još 5 tableta. Plodni dani se računaju od 11. do 17. dana ciklusa, bez obzira što ste nedavno prestali s pilulama.

dacca

Pozdrav. Zadnja mjesecnica mi je bila 20.12 (28 dana uglavnom,nekad 29) Imala sam odnos bez zastite 13-14 01. gdje je decko svrsio u mene. Zanima me da li su to plodni dani,koliko je moguca trudnoca i ima li potrebe za pilulom

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, imali ste odnos u vrijeme neplodnih dana. Nema potrebe za pilulom.

makronka

Postovani,

mislite li da je potrebno s obzirom da nisu plodni dani i da je vjerovatno zaista mala ds je nešto pobjeglo?
Koje su nuspojave te kako se to može odraziti na zdravstevno stanje?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nuspojave mogu biti kratkotrajne u obliku mučnina, povraćanja, crvenila, glavobolje. Ne ostavljaju posljedice. Prema svemu što ste naveli šanse za trudnoću su samo teoretske.

trava

Postovani,
Trazim Vase misljenje. Naime, 12.1. imala sam odnos prilikom kojeg je kondom pukao i sav ejakulat zavrsio u meni. Sljedeci dan 13.1. nakon sto je proteklo cca 12-13 sati od odnosa popila sam Ellaone. Ciklus mi nije savrseno redovit, varira oko 29-31 dan uz povremena odstupanja. Imala sam mjesecnicu od 26.11. do 1.12., a zadnja mjesecnica bila je od 24.12. do 29.12. Prosjecno mi traje 6 dana. Danima imam bolne grudi i posljednja 2 dana bolove u donjem dijelu trbuha. Zanima me hoce li Ellaone djelovati s obzirom na to da je ovulacija vec bila prosla? Ima li sanse za trusdnocu?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, tableta djeluje tako da odgađa ovulaciju, ali i remeti hormonsku ravnotežu organizma, tako da ukoliko je do ovulacije već došlo otežava oplodnju i/ili implantaciju. Učinkovitost nije 100%, tako da će od 100 žena koje su uzele tabletu 2 ostati trudne. Osim toga, prema navedenim datumima odnos je vjerojatno bio u vrijeme neplodnih dana. Životni vijek jajne stanice je do 24 sata nakon ovulacije.

pekinezer225883

Pozdrav ja i cura smo imali peting po njenom kalendaru (aplikaciji) bili su plodni dani cura je nevina nikad nismo nista vise imali od petinga zadnji put sam ejakulirao na leda ali se malo slilo po vagini odma smo obrisali i oprali nakon 10 minuta doslo je do petinga bez ejakulacije.Zbog zabrinutosti cura je popila Ellaone tabletu nakon 12 sati,zadnju mens. Je imala 15.1 a odnos je bio 30.1 i nikad joj nije redovna mens.Zanima me samo koje su mogucnosri trudnoce? Hvala i LP.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovani, prema navedenom ne postoji mogućnost trudnoće.

Saandra

Poštovani,
danas navečer, 16.2. oko 4 sata sam imala spolni odnos s dečkom pri čemu je kondom puknuo... Nije ejakulirao i odmah je prekinuo odnos, ali opet brine nas onaj famozni predejakulat...
Datumi mojih mjesečnica su:10.09., 10.10., 8.11., 6.12., 4.01., 1.02. Ciklusi su mi najčešće dugi 29 ili 30 dana, ali ponekad znaju biti po 28, pa i 31 dan. Po mom menstrualnom kalendaru na mobitelu plodni dani su mi bili od 9.02. do 15.02., a ovulacija 13.02. Sljedeća menstruacija bi trebala biti 28. Pošto smo imali odnos na noć sa 15. na 16. oko 4 sata, zanima me trebam li se brinuti i trebam li popiti pilulu za dan poslije? Čitala sam po forumima da pilula sprječava ovulaciju, a kako sam ju ja već imala, ne znam jel potrebno popiti pilulu. Čitala sam i kako smanjuje plodnost i takve gluposti ako se pije za bezveze, odnosno nakon ovulacije, kada nema učinka, pa me zanima Vaše mišljenje, Da kako, popiti ću ju ako Vi to savjetujete.
Hvala Vam na razumijevanju i unaprijed hvala na odgovoru!
Lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nema razloga za brigu. Predejakulat ne sadrži spermatozoide, a prema svemu navedenom ne postoji mogućnost trudnoće. Tableta za dan poslije nije potrebna.

Saandra

Hvala Vam puno na brzom odgovoru doktore! Smirili ste me. Lijep pozdrav!

mini025

Poštovani, 13.02. sam imala peting s dečkom prilikom kojeg je on svršio. Nakon 15 minuta me je zadovoljavao prstima međutim shvatili smo da postoji šansa da je nešto sperme dospjelo u rodnicu. Pošto je 13.02. bio dan ovulacije, ja sam nakon 2 i po sata popila Ellaone hitnu kontracepciju. Ciklusi mi inače traju 30-32 dana. Iduća menstruacija bi trebala doći 26.02. ali ja se jako plašim da ću ostati trudna. Da li će me tableta zaštiti od trudnoće s obzirom da sam je popila na dan ovulacije? Hvala Vam.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

N123

Poštovani,

moj partner i ja imali smo odnos 19.02. te je kondom puknuo a to smo shvatili kada je izvadio i ejakulirao(ništa nije trebalo ostati unutra). Odmah nakon odnosa, otprilike 2 sata, popila sam tabletu za dan poslije, te nije bilo nikakvih nuspojava osim blagih bolova u trbuhu. Menstruacija bi trebala stići za 3 dana, odnosno 23.02.(svakih 30ak dana novi ciklus). Gledanje kalendara, plodni dani su prošli, postoji li ikakva mogućnost za trudnoću?