Kontracepcija

Pilula za dan poslije - Hitno

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, odnos je bio u vrijeme neplodnih dana i ne postoji mogućnost trudnoće.

Sandra122

Moje menstruacije su:

Zadnja menstruacija mi je toliko kasnije došla zbog gripe. Moje pitanje je dali je moguća trudnoća, ako sam imala odnos pri kojem je muškarac ejakulirao a da je pri tome spao kondom to se desilo 16.02.2019 isti taj dan nakon 2 h sam popila Ellaone. Dali je moguće da je tada već bila ovulacija? I dali je moguća trudnoća unatoč popijenoj tableti 2 sata nakon.

Hvala Vam unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, odnos je bio u vrijeme neplodnih dana, a budući da ste uzeli i tabletu za dan poslije, trudnoća nije moguća.

blair0404

Poštovani,

imam bebu od godinu dana koju još dojim
Jutros sam imala nezasticeni spolni odnos. 22. dana ciklusa.
Zadnja menstruacija je znaci bila 17.3. S time da napominjem da je to 4. nakon trudnoće, a prethodne su 21.11., 26.12. i 11.2.
Ne bi brinula o trudnoci da nije bilo razmaka između 2 i 3. menstruacije od 47 dana...
Koje je vase misljenje ? Nisam uzimala tablete za dan poslije zbog dojenja.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod dojilja se ne može znati kada će nastupiti ovulacija, te se ne mogu sa sigurnošću odrediti plodni dani.

blair0404

Hvala Vam na odgovoru.
Prema LH trakicama jucer i danas nema naznake da se ovulacija blizi. Vjerujem da je onda ipak prosla, nadam se barem tjedan dana prije happy
Hvala još jednom.
Lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

U tom slučaju ne postoji mogućnost trudnoće.

Nala4

Pozdrav, pocela sam prije mjesec dana s Belarom koju inace pijem u 11h ujutro, nakon sedmodnevne stanke pocela sam s novom kutijom u subotu(6.4), ali popila sam u ju 22h navecer, a dalje ujutro u 11h. Imala sam nezasticen odnos jucer(9.4) do"kraja". Mjesecnica je zavrsila s nedjelje na ponedjeljak. Posto sam pocetnik ima li veze sto nakon sedam dana nije uzeta ujutro?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, zaštita nije umanjena zbog kašnjenja s uzimanjem tablete.

Em123

Postovana,

Zadnju menstruaciju sam imala 27.3 a 5.4 odnos sa deckom pri cemu smo prvi put koristili kondom a zatim drugi put ne. S obzirom da su, po mojoj procjeni to plodni dani, 6.4 sam popila ellaone pilulu za dan poslije iz straha od nezeljene trudnoce iako nije doslo do ejakulacije unutra. 8.4 smo ponovo imali odnos koristeci kondom, ali je nakon sto je prvi put svrsio nakon 10-15 minuta gurao prste u vaginu bez da ih je prije oprao. Kolike su sanse da ostanem trudna na takav nacin i da li cinjenica da sam dva dana prije popila ellaone utice na to? Ovo sve pitam jer se unazad par dana cudno osjecam, vrtoglavica i glavobolja me muce. Veliki sam panicar pa mozda i umisljam i sve povezujem s tim.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema svemu navedenom ne postoji mogućnost trudnoće.

windrunner

Poštovani, pijem kontracepcijske tablete Lindynette 20 od 04/2016. god., s time da sam u 06/2018. god. zbog imobilizacije napravila za svaki slučaj jednomjesečnu pauzu. Nakon te stanke pijem ponovno iste tbl već skoro godinu dana. Sinoć, u nedjelju, (to mi je bio 19. dc) trebala sam u 20 h popiti 15. tbl iz blistera (prva u 3. tjednu) no zaboravila sam te sam istu popila u cca 8.05 ujutro, znači okvirno nekih 12 h i 5 min nakon. S time da sam dan prije, u subotu isto malo kasnije popila tabletu, oko 23.30 h, tako da, ako ćemo gledati prema tome ni nije prošlo 12 h od zadnje tablete. Ne pijem uvijek točno u 20 h, uvijek bude + kojih, sat-dva, najviše tri i zaista nikad nisam imala problema. U uputama piše ako prođe više od 12 sati u trećem tjednu, može se postupiti na dva načina: uzeti propuštenu tbl (što sam ja učinila), dovršiti pakiranje i bez stanke odmah prijeći na novo pakiranje ili druga mogućnost, ne uzeti propuštenu tbl već prekinuti uzimanje tbl iz sadašnjeg pakiranja, napraviti stanku i onda započeti novo pakiranje. Vidjela sam i da je na sličan upit, kada je propuštena 19. tbl iz blistera na temi Lindynete 20 sa zakašnjenjem od 12 h i 40 min, odgovoreno da ne treba praviti stanku od 7 dana, da je riječ o malom kašnjenju, ali preporučena je za svaki slučaj mehanička zaštita 7 dana.

To sa mehaničkom zaštitom me malo zbunjuje. Znači, ja sam odlučila dovršiti pakiranje do kraja i nakon što sam popila ovu tbl koju sam propustila, ostalo mi je još 6 tableta do kraja kutije. Mislila sam možda isto ipak ne napraviti pauzu od tih 7 dana s obzirom na sve navedeno no htjela bih provjeriti hoće li to biti u redu i moram li koristiti mehaničku zaštitu 7 dana od propuštanja tbl ili i u vrijeme stanke ili pak ne moram koristiti zaštitu uopće?

Također, napominjem da sam na dan propuštanja te tablete, odn. sinoć imala i nezaštićeni spolni odnos s ejakulacijom. Iz tog razloga sam i popila propuštenu tabletu čim sam se sjetila. Malo me buni što upute nude i ovu drugu mogućnost da se prekine pakiranje i napravi odmah pauza od 7 dana, zar ne postoji mogućnost da u toj pauzi dođe do ovulacije? Jer u ovom mom slučaju tableta ja propuštena baš na dan kad sam imala spolni odnos s ejakulacijom:

Molim vas ako je moguće da bez obzira na poduži posti, razjasnite sve moje nedoumice. Hvala, lp.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako se postupi na jedan od načina kako piše u uputstvima ne postoji mogućnost ovulacije i trudnoće, odnosno svedean je na minimum. Kod kašnjenja više od 12 sati može se smanjiti kontracepcijska učinkovitost, ali to ne znači da će se sigurno smanjiti. Tablete zaustavljaju ovulaciju jer nema povratne hormonske sprege hipofiza - hipotalamus - jajnici. No, u medicini ništa nije 100% sigurno, pa tako niti da li će kod žena na kontraceptivima nastupiti ovulacija, jer iako izuzetno rijetko, može doći do trudnoće i tijekom uzimanja kontraceptiva.

windrunner

Razumijem da ništa nije 100% sigurno no molim vas ako mi možete razjasniti ovu jednu od te dvije mogućnosti koje uputstvo za Lindynette 20 nudi za zaboravljenu tbl u 3. tjednu. Znači, ovu mogućnost da se ne uzme propuštena tbl već prekine uzimanje tbl iz sadašnjeg pakiranja, napravi stanka i onda započne novo pakiranje, na koji način to isključuje mogućnost ovulacije i začeća ako se dan kada je tableta propuštena poklapa sa danom kada je došlo do odnosa s ejakulacijom?

I jedno pomalo banalno pitanje, ako ipak odlucim napraviti tu pauzu od 7 dana i mjesecnica nastupi kao inace je li to siguran znak da nije doslo do zaceca?

Ivo Balenović, dr. med.

Dok se uzimaju tablete nema ovulacije. Nakon prekida s terapijom nastupa krvarenje, bez obzira koliko dugo ih uzimate. Kada se tableta propusti u 3. tjednu može se preskočiti pauza da se prevenira eventualna ovulacija (koja bi mogla nastupiti zbog propuštene tablete i nadolazeće pauze). Takvom prilagodbom terapije spriječava se smanjenje kontracepcijske zaštite do kojeg bi moglo doći. Druga je opcija prekid terapije iz razloga da bi nastupilo krvarenje. Nastupm krvarenja trudnoća je isključena.

Ana00900

Postovani, poslednju menstruaciju sam imala 7.04. Nezasticeni odnos sa ejakulacijom unutra je bio 22.04. a 48h nakon sam popila escapelle. Ponovo je doslo do nezasticenog odnosa sa ejakulacijom 28.04. Zanima me da li postoji mogucnost trudnoce s obzirom da je drugi odnos bio u neplodnim danima? Ciklusi su na 28 dana. Hvala!

Zvijezda123

Postovani,
Kolika je vjerojatnost trudnoce ukoliko se prakticira metoda prekinutog snosaja u vrijeme plodnih dana. Naime decko i ja smo se malo zaigrali, ali je par sekundi prije zavrsetka i same ejakulacije izvadio penis i dovrsio vani. Inace koristimo kondome, ali eto ovaj puta nije bio na dohvat. Svasta sam procitala po internetu, pa ukoliko sanse postoje molila bih savjet za pilulu ukoliko je potrebno.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Ana00900,mogućnost trudnoće postoji jer tableta odgađa ovulaciju.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Zvijezda123, ukoliko je ejakulacija bila u potpunosti izvan rodnice ne postoji mogućnost trudnoće.

Ana00900

Postovani, odgovorili ste da pilula odgadja ovulaciju a prvi odnos je bio dan nakon ovulacije. Drugi je bio u neplodnim danima. Da li da popijem jos jednu tabletu ukoliko je trudnoca moguca?