Kontracepcija

Pilula za dan poslije - Hitno

tauriella

Poštovani,
18.11.2019 sam dobila menstruaciju (ciklus je oko 28/29dana), kratki nezaštićen spolni odnos bez ejakulacije sam imala navečer 27.11.2019, te sam 28.11.2019 ujutro popila ellaOne tabletu i iduća mesntruacija mi je došla 19.12.2019. (međutim bila je kraća i manje obilna nego inače). Drugi nezaštićen spolni odnos bez ejakulacije u rodnicu bio je 03.01.2020, nakon 2h popila sam ponovo ellaOne tabletu. od 06.-11.01.2020 počelo je malo krvarenje (spotting) s blagim bolovima kao pred menstruaciju, te je s 12./13.01.2020 krenulo jače krvarenje. Zanima me kada je najbolje napraviti test trudnoće da otklonim sumnju, te da li iduću menstruaciju mogu očekivati u normalno vrijeme?
zahvaljujem na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, obzirom na vrijeme proteklo od odnosa možete već danas uraditi test na trudnoću.

Pitalica1

Postovani, djevojka i ja samo imali dva odnosa, jedan prije 10 dana, drugi prije 15ak dana, oba su bila zasticena perverzativom i bez ejakulacije. Naime oba kondoma su bila defektna, imali su rupicu ali ne blizu rezervoara vec na samom suprotnom kraju. Nisu se rascjepili skroz, vec bas mini rupica (pod vodom primjetili). Po izracunu ne bi trebli biti plodni dani. Inace ciklusi traju oko 29-33 dana. Ali sada odjednom se probudila sa jakim bolovima jajnika 25ti dan, sto je rano za menstruaciju mozda. Rano je i da uradimo test. Prije 3 dana imala je jak iscjedak, ljepljiv. Nacitao sam se svakakvih informacija da je bol jajnika 7 dana nakon zacetka normalna stvar ali ne znam da li da vjerujem u to. Da li mozemo iskljuciti trudnocu, ili je ona moguca? Hvala Vam na izdvojenom vrjemenu.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovani, trudnoću možete sa sigurnošću isključiti. Bolovi koje navodite sigurno nisu povezani s eventualnom trudnoćom. Pričekajte menstruaciju, doći će.

maja2121

Poštovani,

pila sam kontracepcijske pilule 6 godina i zbog zdravstvenih smetnji sam prestala. Zadnja menstruacija počela je 6.2. i trajala je do 9.2., dečko i ja smo danas oko 12 imali odnos i koristili smo kondom koji je pukao, ali decko nije svrsio u mene. Ja se bojim da nije nesto prije iscurilo. Ne znam je li potrebno popiti pilulu za dan poslije. Znam da su poslije pilula ciklusi neredoviti, obicno u pauzi od pilula sam menstruaciju dobila nakon cca 35 dana.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, odnos je bio u vrijeme neplodnih dana, tako da ne postoji mogućnost trudnoće.

Tonya95

Poštovani! Imam 24 godine, cikluse u trajanju 32 dana, prvi dan ciklusa je i prvi dan mjesečnice. Mjesečnica traje 7 dana. Zadnja mjesečnica je bila od 04.02.-10.02.2020. Ovo mi je treći mjesec na Duphaston tabletama koje pijem od 11 do 24 dana ciklusa po 2x tablete. Mjesečnicu dobivam 8. dan nakon zadnje tablete, tj. Na 32dan ciklusa. Spolni odnos sam imala 16.02.2020. (13.dan ciklusa) bio je prekinuti snošaj, partner je došao do kraja, ali je prekinuo odnos par sekundi prije toga. Trebam li tražiti hitnu kontracepciju ili je odnos u neplodnim danima?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, odnos je bio u vrijeme plodnih dana. Ukoliko niste sigurni oko ejakulacije, za svaki slučaj možete uzeti tabletu.

Tonya95

Poštovani! S obzirom na vaš odgovor, partner je siguran da je prekinuo na vrijeme, ali ako za svaki slučaj uzmem pilulu za dan poslije, da li trebam normalno nastaviti piti Duphaston 2x tablete do 24.dana ciklusa ili ne?

Ivo Balenović, dr. med.

U tom slučaju prekinite s uzimanjem Duphastona.

Tonya95

Poštovani! Vi ste napisali da ne uzimam Duphaston. A u ljekarni su mi dali Ellaone koju sam popila oko 19/20sati nakon odnosa, (oko 13:00h danas). Te su rekli da nastavim sa uzimanjem Duphastona normalno. S obzirom na točno određenu vrstu tablete koju sam popila, trebam li onda nastaviti s Duphastone do 24.dana ciklusa ili ipak ne? Hvala na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da se radi o hitnoj postkoitalnoj kontracepciji koja će ionako naruštit hormonsku ravnotežu u organizmu, smatram da nema smisla nastaviti s Duphastonom (koji se uzima zbog regulacije hormonske ravnoteže). Trenutno ciklus nije toliko bitan. No, bez obzira, da li prekinete ili nastavite s duphastonom ništa opasno se ne može dogoditi. Idući ciklus ćete brinuti oko regularnosti.

thinking12

Dobar dan doktore

preskočila sam zadnje 2 tablete Yaza iz prve kutije koju sam počela ikad koristiti (znam da je to bila pogreška) i odmah prešla na placebo tablete (prvu placebo tabletu sam uzela u petak umjesto predzadnje hormonalne). prošla mi je menstruacija u srijedu slj. tjedan i u četvrtak sam imala nezaštićeni spolni odnos (tad sam bila na trećoj hormonalnoj tableti iz sljedeće kutije) te sam u strahu u manje od 24 sata popila levonelle pilulu za dan poslije. prošlo je nekih 7-8 dana od tog fijaska i osjećam se jako pod stresom i depresivno jer nisam sigurna kolike su mi šanse da zatrudnim.. jučer mi je ginekolog preporučio da napravim preko krvi beta hcg test i ispao je negativan, ali nisam sigurna je li bilo prerano da ga učinim tako da nastavljam sa svojom paranojom. što vi mislite o mojoj situaciji? pomagajte pliz

p.s. jučer i danas kao da osječam nešto u doljnjem dijelu trbuha da se dogadja i to mi još više stvara nervozu

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da je nakon propuštenih tableta nastupila menstruacija, a vi ste krenuli s novom kutijom tableta, trudnoća nije moguća.

thinking12

hvala vam na odgovoru...

nadam se da ste u pravu, jer zadnjih par dana stalno osjecam nesto cudno u doljnjem dijelu trbuha, danas sam cak osjetila malo i bol, i jednostavno se ne mogu smiriti jer mislim da je to jedan od simptoma trudnoce.

jel mislite da sam prerano napravila beta hcg test ako sam ga napravila tocno 7 dana od spolnog odnosa? da ga napravim opet sljedeci sutra-prekosutra (11-12 dana od odnosa)?

kad poslozim sve cinjenice na papir, mogu vjerovati vasoj procjeni da nisam trudna, ali ne razumijem zasto se onda cudno osjecam?? i placem stalno

Ivo Balenović, dr. med.

Ako želite biti 100% sigurni, ponovite nalaz beta hcg-a.

lula555

Poštovani,
Unaprijed hvala na odgovoru!
16. dan ciklusa imala sam nezaštićeni odnos s dečkom (prekinuti snošaj) te sam unutar 15h nakon odnosa uzela EllaOne jer ne znam kad ovuliram, a to su svakako plodni dani. Ciklusi traju od 29 do 35 dana. Sjećam se da sam tri dana nakon uzimanja pilule osjećala blagu bol u trbuhu i donjem dijelu leđa. Ne znam čemu pripisati tu bol. Otprilike 25. dan ciklusa opet su se počeli javljati navedeni bolovi no vrlo blagi, kao da trebam dobiti menstruaciju. Bol se nastavljala i postepeno pojačavala. Danas, 29. dan ciklusa, bol je bila najjača i bila sam uvjerena da ću danas dobiti. No još ništa. Znam da je pilula svakako narušila hormonalnu ravnotežu pa me zanima je li “normalno” osjećati ovoliku bol danima, a krvarenja još nema? Danas sam također imala proljev (ne znam je li imalo relevantno pa se iz tog razloga ispričavam ukoliko nije). Ovo je treći put da koristim EllaOne u zadnjih 4-5 godina i dosad je sve bilo u redu.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, moguće da su navedeni simptomi bili posljedica tablete. No, bol koja se javila nakon 10 dana sigurno nije uzrokovana tabletom. Bol u abdomenu je toliko nespecifičan simptom da je bez pregleda nemoguće reći koji je uzrok. Budući da ste imali proljev moguće da je povezana s probavnim smetnjama, no moguće da je u pitanju upala mokraćnih puteva ili jajnika.

lula555

Hvala na odgovoru! Otići ću na pregled čim se smiri situacija.
Trebam li posumnjati na trudnoću?

Tonka123456789

Lijep pozdrav, escapelle tabletu sam popila 15.02, prokrvaila sam odmah dan poslije, trajalo je 7 dana predpostavljam da se spojilo s obicnom menstruacijom koja je bila 19.01, napravila sam dva testa za trudnoću oba su negativna..imam bolove kao da cu dobiti menstruaciju, bolove u dojkama ali menstruacija mi jos nije dosla, kolika je vjerojatnost da sam trudna iako su oba testa pokazala negativno a menstruacija mi sad vec kasni dobrih 11dana??