Kontracepcija

Pilula za dan poslije - Hitno

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, odnosi su bili u vrijeme neplodnih dana, tako da ne postoji mogućnost trudnoće.

Plavaptica03

Poštovani doktore,
Danas je 33.dan ciklusa a menstruacija jos nije stigla. Gledala sam ranije cikluse i znalo je biti do 37 dana. Da li postoji mogucnost da je ipak doslo do trudnoce ako se ovulacija pomakla? Nisam sigurna dal da uradim test ili da sacekam menstruaciju s obzirom da mi aplikacija ne alarmira da kasni.
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Ako želite biti sigurni, uradite test.

Cressidaa

Poštovani,

Tražim savjet vezano uz pilulu za dan poslije tj. mišljenje da li da popijem istu ili ne. S dečkom sam imala odnos jučer navečer (11.02.) malo prije ponoći. Koristili smo kondom koji je međutim pukao te je on ejakulirao u mene as obzirom na puknuće kondoma dio sadržaja je sigurno završio u meni. Meni je to bio 25. dan ciklusa (zadnja menstruacija 18.01.) te su mi ciklusi uvijek prilično redoviti, između 29 i 32 dana. Međutim u 12. mjesecu se dogodilo da mi je mjesečnica kasnila 9 dana, moram naglasiti da mi je to bio prvi put u životu da toliko kasni a najvjerojatnije je uzrok bio promjena terapije hormona štitnjače (imam hipotireozu). Sljedeća menstruacija u prvom mjesecu uslijedila je nakon 32 dana (dakle, 18.01.). Željela bih još samo napomenuti da sam pilulu za dan poslije do sada pila dva puta u životu, zadnji put pred godinu dana. S obzirom na sve navedeno zanima me Vaše mišljenje je li potrebno piti pilulu s obzirom da menstruaciju trebam dobiti za 4 do 5 dana te da su mi ciklusi relativno uredni.

Unaprijed se zahvaljujem, lijep pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, odnos je bio u vrijeme neplodnih dana (25. dan je neplodni budući da imate redovite cikluse, a prethodno je kašnjenje uzrokovala promjena terapije), tako da nema potrebe za pilulom.

Cressidaa

Hvala puno na odgovoru!

Lalalala12

Poštovani, posljednja menstruacija je bila 10.1.2020., nezaštićen spolni odnos 20.1.2020., sljedeća menstruacija je trebala nastupiti 4.2.2020. Popila sam EllaOne 24.1.2020. Dakle menstruacija mi kasni već 9 dana, je li moguće da je to od pilule i od živciranja ili ipak ne? Lijep pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, moguće da je od pilule, ali ipak provjerite testom na trudnoću.

Lalalala12

Poštovani, hvala na odgovoru. Kolika je vjerojatnost da pilula nije djelovala s obzirom na dan kad je bio odnos i na vremenski razmak između odnosa i konzumiranja pilule?

Lalalala12

Poštovani, stigla je menstruacija, hvala vam još jednom, pozdravljam vas!

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

FIslt

Poštovani, partnerica i ja smo imali nezasticeni odnos dan ili 2 prije njezine mensturacije. Popila je tabletu za hitnu kontracepciju u roku od sat vremena. Njezini ciklusi su više manje redoviti uz dan dva zakašnjenja. Od tog zadnjeg odnosa i tablete prošlo je 7 dana. Zanima me postoji li mogućnost trudnoće. I dali treba pričekati još par dana? Znam da hitna kontracepcija odgađa ovulaciju, no ne z nam kako djeluje neposredno dan ili 2 prije menstruacije. Molim za pomoć. Hvala od srca

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovani, odnos je bio u vrijeme neplodnih dana. Ovulacija je prošla. Tableta je poremetila hormonsku ravnotežu i tako odgodila menstruaciju.

FIslt

Hvala na odgovoru. Kada očekivati mensturaciju s obzirom da je trebala doć prije 6,7 dana? Koliko vremenski hitna kontracepcija može odgoditi menstruaciju?

Ivo Balenović, dr. med.

Pričekajte još pet, šest dana, pa ukoliko ne nastupi javite se liječniku.

Raseljka

Poštovani ! Imam 44 godine i imala sam nezaštićeni odnos 4 dan menstrualnog ciklusa. Odmah sam kupila tabetu Ella one ..hitnu kontracepciju.( 3 sata nakon odnosa )
Moji ciklusi su svako 25,26 ili 27 dana !
Zanima me kolika mogucnost trudnoće)!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, odnos je bio u vrijeme neplodnih dana, tako da je mogućnost trudnoće samo teoretska. Dodatna tableta i tu teoretsku mogućnost trudnoće svodi gotovo na nulu.

Luciley

Poštovani,
imam redovite cikluse (26-27), zadnja menstruacija započela je 1.5.
15.5. što je bio i 15. dan ciklusa imala sam nezaštićen odnos pri čemu je dečko ejakulirao u mene. U roku od sat i pol sam popila pilulu za dan poslije - escapelle.
S obzirom na to da je bilo vrijeme plodnih dana, jesam li tabletu uzela na vrijeme? Hoće li ona djelovati?
Je li smanjeno djelovanje zato što su plodni dani u tijeku?
Znam da pilula nije 100% sigurnost, ali trenutno nam trudnoća nije u planu...
Unaprijed hvala na odgovoru.
Lp.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, tabletu ste uzeli na vrijeme. Ipak, zaštita nije 100%. Od 100 žena koje uzmu postkoitalnu kontracepciju 2 ostanu trudne.

meka25

Poštovani,
imala sam odnose 7.6. na 17. dan ciklusa i kondom je skliznuo, nismo primjetili pa sam popila nakon 2 sata Ellaone tabletu. Menstruaciju sam trebala dobiti 16.6., ali nisam jos. Napravila sam jutros test na trudnocu i bio je negativan. S obzirom da sam popila tabletu i da je test negativan, nema mogucnosti trudnoce? Nakon sto sam popila tabletu, imala sam smedi iscjedak 2/3 dana, ali jako malo.