Kontracepcija

Pilula za dan poslije - najčešća pitanja

Plavaptica03

Poštovani doktore, molim pomoć
Ja i dečko smo imali odnos sinoć, meni su bili plodni dani(1-2 dana prije ovulacije). U jednom trenutku je kondom pukao, to smo odmah primjetili i prekinuli odnos te zamijenili kondom. On nije ejakulirao i kaže da nije ni bio blizu ali me zanima postoji li mogućnost trudnoće?
Nisam pila pilulu za dan poslije i ne bih ako nije potrebno.
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne postoji mogućnost trudnoće i 'pilula za dan poslije' nije potrebna.

Plavaptica03

Poštovani,
Tabletu EllaOne sam ipak popila.
Dakle unutar 24 sati od odnosa sam ju popila.
Međutim,brine me što ako se ovulacija vec desila jer prije 2 dana me dosta bolilo u podrucju maternice. Opeg napominjem da nije bilo ejakulacije ali je li moguca trudnoca ako je ipak nesto iscurilo u trenutku kad je kondom pukao? Hoće li tableta djelovati unatoc sto se ovulacija desila?

Ivo Balenović, dr. med.

Životni vijek jajne stanice je do 24 sata. Postkoitalna kontracepcija odgađa ovulaciju, ali i remeti optimalnu hormonsku ravnotežu neophodnu da bi došlo do implantacije.

Plavaptica03

Mislite da onda nemam razloga za brigu bez obzira je li se ovulacija dogodila 1 - 2 dana prije odnosa?

Ivo Balenović, dr. med.

Ako je do ovulacije došlo više od 24 sata prije odnosa, ne postoji mogućnost trudnoće.

Plavaptica03

Oprostite sto Vam smeta ovoliko, a ukoliko je prošlo manje od 24 h od ovulacije a popila sam pilulu?

Ivo Balenović, dr. med.

Pilula remeti optimalnu hormonsku ravnotežu potrebnu da dođe do oplodnje i implantacije i na taj način je onemogućuje. No, postkoitalna kontracepcija nije 100% učinkovita.

Plavaptica03

Pozdrav,
Otprilile dva dana nakon popijene pilule primjetila sam sluz nalik bjelanjku jajeta. To je bilo otprilike 26.7.
Od prekjucer osjecam nadutost u donjem dijelu trbuha. Menstruacija bi trebala biti za 7 dana.
Zanima me da li je ta sluz bila potvrda da se ovulacija odgodila popijenom tabletom i je li normalno da osjecam nadutost ili su to prvi simptomi trudnoce? Lp i oprostite na smetnji

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nadutost je zbog nadolazeće menstruacije. Sigurno nije uzrokovana eventualnom trudnoćom. Iscjedak koji opisujete je vjerojatno posljedica ovulacije.

Plavaptica03

Poštovani doktore,
Menstruaciju sam dobila dan ranije od predviđenog datuma dakle 8.8 a pilulu sam popila 24.8.
Krvarenje prva 3 dana je bilo uobičajeno kako mi i inače bude a onda 4 i 5 dsn oskudnije ali sam i 4 dan se kupala pa možda je i od toga. Danas osjećam mučnine kao da ću povratiti i imam blagi uroinfekt.
Je li moguće da je to bila lažna menstruacija?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, budući da ste dobili menstruaciju uobičajenog trajanja u vrijeme oko očekivane, nema razloga da bi se radilo o 'lažnoj'. Mučnina je vrlo nespecifičan simptom i može biti uzrokovana mnogim stanjima. Ako se želite uvjeriti uradite test na trudnoću.

Ballerina

Poštovani,
25.08. oko 20h sam imala nezaštićen odnos pri čemu je partner svršio unutra. Meni je to bio drugi dan ciklusa. Ja sam kupila ellaone pilulu za dan posle (pri čemu još uvijek nije prošlo 24h) ali je još uvijek nisam popila jer me je strah nuspojava. Ciklus mi traje 28-29 dana i redovan je uvijek. Do sada nisam pila pilulu i ukoliko je bezbjedno izbjegla bih je, ali me sa druge strane strah neželjene trudnoće.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, drugi dan ciklusa spada u neplodne dane, ali ne može se sa 100% sigurnošću tvrditi da trudnoća nije moguća. Ukoliko želite biti sigurni uzmite tabletu.

Ballerina

U redu, hvala Vam.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

Marina_im

Postovani,
Zadnja menstruacija je bila 10.08., prije tog 14.07. i 15.06. Inace su mi ciklusi uvijek na 28-29 dana ali zadnjih mjeseci sam pod velikim stresom i EllaOne sam uzimala zadnji puta u petom mjesecu. Momak i ja smo imali nezasticene odnose tokom veceri 28.08. i 29.08. u kojima je doslo do ejakulacije. EllaOne sam popila 30.08. ujutro. Medjutim, tu noc, 30.08. ponovo je ejakuirao. Molim za pomoc? Da li je moguce da ce doci do trudnoce? Smijem li popiti jos jednu EllaOne tabletu? Mislim da, iako nisam sigurna pa sam u panici, je do ovulacije doslo dan/dva prije nego smo imali odnos, jer sam oko 24/25 osjecala bol u donjem dijelu stomaka i u tim danima javila mi se veca tj obilnija sluz, te sam imala povecanu zelju za odnosom. Molim Vas za pomoc, sta je najbolje za uraditi i imam li razlog za strah? Jer trudnocu jos uvijek ne zelim.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema navedenom, odnosi su bili u vrijeme neplodnih dana. Nema potrebe (a ni smisla) uzimati još jednu tabletu. Mogućnost trudnoće je samo teorija.

Marina_im

Postovani doktore hvala Vam mnogo na odgovoru.
Moram pomenuti jos da me jutros probudila bol u podrucju cijelog stomaka i desnom jajniku, pracena osjecajem vrucine i nagona za povracanjem, bol je trajala nekih 4 minuta, sto mi je izazvalo dodatnu paniku. U strahu da nisam pogrijesila s pretpostavkom da se ovulacija dogodila prije odnosa kog smo imali. Nadam se da je ova bol zapravo samo nesto nevezano za ranije opisanu situaciju.
Jos jednom Vam veliko hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Ta bol nema nikakve veze sa cijelom situacijom.

Nazad
1 ... 13 14 15 16 17 18 ... 20
Naprijed