Kontracepcija

Važne informacije o kontracepciji - obavezno pročitati

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kada se oralni kontraceptivi počnu uzimati s prvim danom menstruacije zaštita nastupa odmah. Ne postoji mogućnost trudnoće.

Lara1950

Postovani
Ja sam po prvi put u zivotu pocela koristiti kontracepciju i prvu tabletu sam popila prvi dan menstruacije, prvi 5 dana mi je krvarenje bilo oskudno zatim je 6 7 dana bilo nesto obilnije i stalo je. Prekjucer sam popila 21 tabletu i sada radim pauzu 7dana. No krvarenha nema...jeli to normalno ili??
Hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, radilo se o probojnom krvarenju koje je uobičajeno u početku uzimanja tableta. Menstruacija bi se trebala javiti tijekom 7-dnevne pauze. Ukoliko izostane (a i to je ponekad moguće) savjetujem pregled.

yasmin2019

Poštovani, počela sam koristiti pilule na 4. dan ciklusa, a ne prvi. Koliko dugo trebam koristiti dodatnu zaštitu, tjedan, dva? Malo sam zbunjena. Hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, tijekom prvih sedam dana koristite dodatnu zaštitu.

Ja12

Poštovani,
Zanima me par informacija
Prelazim sa starih kontraceptiva (Logest 21+7) na nove (Desogestrel aristo 28) to su njemačke tablete pošto sam se odselila moram uzimati te nove tablete.
Zadnju tabletu Logest popila sam (20.06) i doktor mi je rekao da sa novim tabletama počnem po dolasku menstruacije (u ovoj sad pauzi).
U uputstvima sam pročitala da sam sa novima tabletama trebala početi odmah nakon prestanka starih znači 22. dan ili ih početi piti nakon ove sada sedmodnevne pauze ( uz dodatnu zaštitu).
Sada sam malo zbunjena pa ne znam što mi je činiti, s tim da sada više ne mogu početi piti odmah sljedeći dan nakon Logesta jer sam u trećem danu pauze.
Kada bi bilo najbolje popiti znači sada prvu tabletu?
Početkom menstruacije ili nakon sedmodnevne pauze?
I dali sam zaštićena u oba slučaja ili je smanjena zaštita?
Hvala vam u naprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, počnite s novim tabletama nakon sedmodnevne pauze. Za svaki slučaj tijekom prvih 7 dana koristite dodatnu zaštitu, iako je mogućnost ovulacije (a time i trudnoće) samo teorija.

Ja12

Međutim ja sam popila prvu tabletu danas po dolasku menstruacije, kako mi je i rečeno, jer nisam znala što da radim.
Dali će sada biti kakvih problema ili? Kako da se dalje ponašam, da nastavim sad tako ili?
Kolika je zaštita?

Ivo Balenović, dr. med.

Nema veze, ništa se ne može desiti. Nastavite s uobičajenim uzimanjem tableta. Za svaki slučaj tijekom idućih 7 dana koristite dodatnu zaštitu.

Ja12

Znači sve je u redu?
Hvala Vam na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema razloga za brigu. Ništa se ne može desiti.

LedenaT

Postovani!!!!

Kolika je mogucnost trudnoce prvi dan menstruacije? Ciklusi uredni 26-28 dana.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne postoji mogućnost trudnoće na prvi dan menstruacije.

Ja12

Pozdrav
Zanima me jedna informacija
Kada bi trebala nastupiti menstruacija sa pilulama bez pauze znaci 28 pilula? S tim da su pilule sve bijele boje, nema razlicitih.
Prvi blister mi je, jos imam 4 pilule.
I trebala bih odmah preci na novi blister.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, niste naveli o kojim pilulama se radi, ali kod kontraceptiva koji se uzimaju 28 dana, 24 tablete su aktivne, a zadnje 4 tablete su placebo. Krvarenje nastupa tijekom uzimanja placebo tableta.

Ja12

Radi se o pilulama Desogestrel aristo
(NJemacke su)

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, radi se o kontracepciji koja sadrži samo progestagene. Kod terapije desogestrelom krvarenje može izostati, a moguća je pojava nepravilnog krvarenja.

Ja12

Postoji li mogućnost trudnoće s obzirom da je takva terapija?

Ivo Balenović, dr. med.

Ukoliko se terapija redovito uzima ne postoji mogućnost trudnoće.

Blackgirl

Postovanje. Nakon svih obavljenih pretraga kod ginekologa, propisane su mi Adexa kontraceptivne pilule. Prvi mjesec sam pila redovno +/- 1h . Nakon prestanka koristenja ( 7 dana pauze ) 3 dan mi se javilo krvarenje koje je trajalo 2 dana. Na to me ginekolog upozorio, ali mi je izostala redovna menstruacija. Nakon 7 dana zapocela sam novo pakovanje. Sta bi mogao biti uzrok izostanka, uz pravilno koristenje i nije bilo ejakulacije u rodnicu. Hvala puno !!