Kontracepcija

Yaz i PAUZA

Ivo Balenović, dr. med.

Trudnoća se ultrazvučno može vidjeti s otprilike 5 tjedana amenoreje (5 tjedana od zadnje menstruacije, tj. tjedan dana nakon izostanka menstruacije). Beta hcg je pozitivan otprilike desetak dana nakon oplodnje, dakle još i prije nego li izostane menstruacija. Trudnoća se ultrazvučno može vidjeti kod vrijednosti beta hcg-a iznad 1000. Vrijednost beta hcg-a se udvostručuje otprilike svaka dva dana.

kikky9

Okej.
Ako sam dobro shvatila, ja da sam sad prije par dana ostala trudna (kad sam imala odnos), jel ja onda ne bih ni dobila iduću mjesečnicu?
I jel moguće da nastupi neka lažna mjesečnica pa naknadno ustanovim da sam trudna?
I jel se tih 5 tjedana računa onda od menzesa koji sam imala prije odnosa ili poslije (ako je to neka lažna)?
Da se meni slučajno sad dogodila trudnoća (zadnja menstruacija je bila 19.5., a odnos 5.6. ) jel bi meni izostala iduća menstruacija?

Koji je po Vama onda najsigurniji način za provjeru trudnoće?
Nekih 10ak dana nakon odnosa izvaditi betu? Je li to možda najpouzdaniji način?

kikky9

Ako sam ja mjesečnicu imala 19.5. A odnos 5.6. Kada bih trebala eventualno moći provjeriti ili posumnjati na trudnoću?

Ili kada bi bilo pouzdano za provjeriti?

Ciklus mi nije bas najpravilniji, prošli sam dobila 34-i dan.
Kako prepoznati da nije lažna mjesečnica? I računa li se 5 tjedana od mjesečnice koja je bila prije odnosa ili nakon odnosa ako dodje?
Sad ja, u principu, kompliciram, ali me zanima kako se mogu pouzdati u nešto sto će mi biti najbolji pokazatelj da nije došlo do trudnoće?
Ovo mi je prvi odnos bez da sam se štitila tabletama, imali smo mehaničku zaštitu ali to mi je uvijek nekako u glavi kao čudna zaštita (uvijek luda glava pa pitanje: sto ako?)
Kad bi bilo najbolje i najvjerodostojnije vrijeme za provjeru da nije došlo do trudnoće ?

Ivo Balenović, dr. med.

Dva tjedna nakon odnosa uredite test na trudnoću. Sve ostalo je nagađanje.

kikky9

Mogu li 2 tjedna nakon odnosa izvaditi betu?
To sigurno ne može pogriješiti?

kikky9

I isprika na još jednom pitanju; rekli ste da se trudnoća meni može vidjeti 5 tjedana od zadnje mjesečnice; racuna li mi se u ovom trenutku to od zadnje koja je bila 19.5. (A odnos je bio nakon, točnije 5.6.) ili će se tih 5 tjedana računati ako NOrmalno dobijem mjesečnicu kroz neko vrijeme od te iduce mjesečnice (ako nastupi; iako bi ona trebala isključiti trudnoću)??

Po nekoj zdravoj logici, vjerojatno se računa menstruacija prije odnosa?

Ivo Balenović, dr. med.

Računa se od menstruacije prije odnosa. Dva tjedna od odnosa određivanje bete je 100% pouzdana metoda u dijagnozi trudnoće.

kikky9

Pozdrav,
Budući da sam napravila pretrage jetrenih enzima, sada je nakon onog covida potpuno sve u redu.
S obzirom da sam se nastavila vidjati s partnerom i imala odnos (sa zaštitom), kako sam Vam i napisala, razmišljam se ponovno vratiti na yaz tablete.
Prošli mjesec je menstruacija bila 19.5. Tako da bih ovih dana (ako je sve u redu), trebala dobiti.
E sad, molila bih Vas za sto preciznije odgovore; ako želim potpunu zaštitu: da krenem s Yazom odmah na prvi dan mjesečnice?
Znaci li to da sam odmah zaštićena?
I ako mjesečnica nastupi, trebam li provjeravati putem Beta hcg iz krvi da nije još onda prije 10 ak dana nastupila trudnoća? Inače me zanima, očita li Beta trudnoću čak i ako netko pije kontracepcijske tablete i ode vaditi betu iz krvi?
Dakle, pokaže li Beta normalno trudnoću tj pozitivan nalaz čak i ako u vrijeme vadjenja bete osoba pije kontraceptive?

kikky9

I molila bih Vas unaprijed vezano uz prijašnju problematiku;; trenutno jako pazim na prehranu, jedem izrazito vlaknastu hranu, koja potiče bolji metabolizam i dogadja mi se da imam vise puta u danu onako jako mekanu stolicu.
Mnogi ne znaju razjasniti sto je proljev a sto jako mekana stolica potaknuta takvom hranom.
Sto kada mi se unutar 2-3 sata od uzimanja Yaza dogodi takva proljevasta stolica?
Treba li uvijek uzimati dodatnu tbl i eventualno u kojem slučaju uzeti dodatnu??
Čisto da razjasnimo kad postoji šansa da se apsorbirala tableta a kad da nije?

Dosad sam yaz uvijek ujutro pila, nisam sigurna da je promjena termina najsretnije rješenje iako možda ako stavim navečer termin, nije losa ideja? Ne znam.

Ako ostavim ujutro ako možete razjasniti kada bi eventualno trebalo uzeti dodatnu tbl ako proljevasta stolica nastupi u roku od par sati (s time da napominjem da mi sad bude u toku dana češće takvih stolica), naprosto sam prehranu promijenila?

Ivo Balenović, dr. med.

Počnite s prvim danom menstruacije i tada zaštita nastupa odmah. Betu nije potrebno raditi. Beta HCG očitava trudnoću uvijek bez obzira na terapiju koju žena uzima. Kod proljeva koji su vodenasti i ima ih više od tri dnevno potrebno je uzeti dodatnu tabletu.

kikky9

Pozdrav.
U utorak navečer (Upravo sad i pišem) mi je nastupio početak mjesečnice. Doduse, osjećala sam ja to danas cijeli dan u trbuhu kao bolove, i eto, navečer sam dobila onako izmedju tamnosmeđeg i krvi.
Popila sam navečer Yaz, odmah, kako bih bila zaštićena kroz čitav ciklus; ne bih htjela inače piti u večernjem terminu pa mi je nekako logicno da postepeno dodjem do jutarnjeg. Plan je da u srijedu popijem negdje u podne (u 12 sati) drugu tabletu i da u četvrtak prijedjem na jutarnji termin oko 7-8 ujutro (bas da ne bude prenaglo).
Je li to Okej? I ako sutra (u srijedu popijem u 12 tabletu onda ne trebam navečer)?
Je li ovaj prijelaz s večernjeg na jutarnji termin u redu u ova dva tri dana?

Ivo Balenović, dr. med.

To je u redu.

kikky9

Evo sad u srijedu sam popila oko podneva tabletu, ne trebam i navečer jer je prva bila sinoć?
Nego samo normalno sutra nastavljam ujutro?

Ivo Balenović, dr. med.

Nije potrebna pilula navečer. Sutra nastavite

kikky9

Evo ovako,započela sam blister s prvim danom mjesečnice jer sam ju dobila navečer u utorak i popila pilulu oko 22-23 sata, u srijedu sam popila tabletu oko 13, danas (četvrtak) oko 8:30 ujutro i sutra mogu nastavljati normalno stalno ujutro?

Danas u četvrtak nakon sto sam popila u 8:30 nisam ništa dodatno pila, već je iduća Normalno u petak ujutro 8:30?

Je li u redu sto nisam četvrtak popodne pila? Ta tableta od ujutro četvrtak ima djelovanje sve do idućeg dana?
Jesu li ova pomjeranja na jutarnji termin bila Okej u smislu da ne moram koristiti dodatnu zaštitu ili ipak trebam?

Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Sve je u redu i nema nikakve potrebe za dodatnom zaštitom.

kikky9

Nastavila sam u petak u jutarnjem terminu oko 8 ujutro.
To je sad u redu?
Treba li koristiti ista dodatno od zaštite?

Ako ste ikako u mogućnosti, molim Vas odgovorite prije subote navečer.
Hvala puno.

Ivo Balenović, dr. med.

To je u redu. Ne treba dodatna zaštita.

kikky9

Pozdrav. I veliki amen na beskrajnom strpljenju.
Sinoć (subota) sam imala odnos.
U nedjelju sam se probudila i naravno (stara shema), popila ujutro tabletu potpuno neispavano i s 300 pitanja.
Ne mislim nastavljati tako, već si mislim nekako bilježiti, luda glava, smjene katastrofa. I umor na 200!
Dakle, popila tbl negdje oko 7 ujutro u nedjelju, i Ponovno zaspala, i vise nisam bila sigurna pa sam u 10 popila još jednu.

Molim vas. Nemojte zamjeriti, ali da budem sigurna, da sutra nastavljam samo s jednom i jel to umanjuje zaštitu i da popijem u uobičajeno vrijeme?

Ne moram kratiti ciklus?
Iskreno ne bih htjela. Pila bih sva 24 dana plus 4 pauze.

Ne mislim da mi dalje ovo bude praksa, već sam našla način da si makar obilježim da sam popila, ali sad Vas molim…pomoć!
Nastavljam li sutra ujutro u ponedjeljak oko 7-8 s jednom tabletom (bez obzira na ove dvije danas i to sto sam drugu popila oko 10) i moram li nuzno kratiti ciklus ili mogu biti 24 dana? Iskreno, bila bih 24 dana na aktivnim tbl bez obzira sto sam danas izgleda popila iz rezervnog blistera.

Molim Vas pomoć.
Hvala, kao i uvijek. Uvijek.

Ivo Balenović, dr. med.

Nastavite samo s jednom tabletom do kraja kutije. Učinkovitost zaštite neće se smanjiti.

Nazad
1 ... 11 12 13 14 15 16 ... 27
Naprijed